Mayıs 30, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yeni İngiltere yasası temel medeni ve siyasi hakları azaltıyor: BM hakları şefi

BM İnsan Hakları Yüksek Komiser Volker Dürk bunu bir asayiş kanunu olarak nitelendirdi.Derin kaygı yasası”, Çarşamba günü Meclis’te kabul edildikten sonra.

“Bu özellikle hukukla ilgili Bireyleri durdurmak ve aramak için polis yetkilerini genişletir, şüphesiz; yeni cezai suçlardan bazılarını belirsiz ve daha geniş bir şekilde tanımlar; ve barışçıl protestolar düzenleyenlere veya protestolara katılanlara gereksiz ve orantısız cezai yaptırımlar uyguluyor” dedi. Türk dedi.

İngiltere hükümetine, henüz Kraliyet Onayı almamış olan yasayı “hızlı bir şekilde” geri çekmesi çağrısında bulundu.

Hükümet, temel protesto hakkının hala yasayla korunduğu konusunda ısrar ediyor, ancak “gerilla taktiği” olarak adlandırdığı şey için yeni cezalar getiriyor.

Tasarı, Londra’nın merkezindeki Birleşik Krallık Parlamentosu çevresindekiler de dahil olmak üzere yolları kapatmak ve kendilerini raylara zincirlemek gibi taktikler kullanan Just Stop Oil ve Extinction isyancı grupları gibi aktivistlerin yıkıcı protestolarını bastırmak için getirildi.

Çevreciler hedef aldı

BM insan hakları şefi, yasanın görünürdeki hedefinin “onlar” olduğunu vurguladı. Protestolar İnsan hakları ve çevre sorunları hakkında“Özeldi.

“Dünya, iklim değişikliği, biyoçeşitlilik kaybı ve kirlilikten oluşan üçlü gezegen kriziyle karşı karşıya kalırken, hükümetler Bu tür varoluşsal konulardaki barışçıl mücadeleleri korumak ve kolaylaştırmak, onları engellemez ve etmeyecektir.,” Bay. Türk dedi.

Polis yetkilerinin ‘gereksiz’ genişletilmesi

Bay. Türk yasada ısrar etti İngiltere polisinin mevcut yetkileri göz önüne alındığında “tamamen gereksiz” Şiddet içeren gösterilere karşı harekete geçin. Ayrıca, yeni yasayla bağlantılı protestoların suç sayılmasını da eleştirdi.

Kamu Düzeni Yasası, BM İnsan Hakları Ofisi’ne göre protestocuların özgürlüğünü önemli ölçüde kısıtlama potansiyeline sahip “aşırı kesinti emirleri” getiriyor. Mahkemelerin, bireylerin belirli zamanlarda belirli yerlerde bulunmalarını, belirli kişilerle birlikte olmalarını veya internet kullanımlarını kısıtlamalarına izin vererek.

READ  Bir kruvaziyer şirketi ABD kruvazörlerini Port Canaveral'ın dışına çıkaramaz

Yeni yasaya göre, herhangi bir cezai suçtan hüküm giymemiş olsalar bile, kişiler uyum sağlamak için elektronik olarak izlenebilir.

‘Önceki’ hakların sınırlamaları

Bay hükümetlerin ihtiyaç duyduğu türk dedi “Sivilleri ciddi ve uzun süreli kesintilerden korurken barışçıl protestoları kolaylaştırmak”, ancak kamu düzeni yasası “kişinin gelecekteki yasal haklarının kullanılmasını önleyici olarak kısıtlayabilir”.

BM insan hakları şefi ayrıca, yeni yasanın İngiltere’nin uluslararası sahnede “uzun süredir savunduğu” “insan hakları yükümlülüklerini ne yazık ki zayıflattığı” konusunda uyardı.