Temmuz 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yerçekimi dalgaları tüm gezegenleri parçalıyor mu?

Yerçekimi dalgaları tüm gezegenleri parçalıyor mu?

Zack Zagranis tarafından | güncellenmiş

İneklerin çoğu, Batman’in Wolverine’i bir dövüşte alt edip edemeyeceğini tartışmakla yetinirken, Ölü Gezegenler Topluluğu Yerçekimi dalgası bütün bir gezegeni parçalayabilir mi gibi daha büyük sorularla meşgul. son bölümü yeni DünyaPodcast’i, evrene tanrısal bir yaklaşım getiriyor ve gök cisimlerini bir satranç tahtasındaki satranç gibi hareket ettirip ettiremeyeceğinizi, ortaya çıkan yerçekimi dalgalarının çözülebileceği şekilde bir gezegene yakın iki kara delik yerleştirmenin mümkün olup olmadığını anlamaya çalışıyor. bir maymunun ekmeği gibi.

Teorik yerçekimi dalgaları doğru frekansta titreşirlerse, potansiyel olarak Dünya’nın daha küçük parçalara ayrılıncaya kadar sınırlarının ötesine genişlemesine neden olabilirler.

Yerçekimi dalgası araştırmacısı Christopher Perry, ev sahibi Chelsea White ve Leah Crane’e katıldı Ölü Gezegen TopluluğuSon bölüm, uzmanlık alanını ve yerçekimi dalgalarının Ölüm Yıldızı’nın yerine etkili bir şekilde geçip geçemeyeceğini tartışmaktır.

Yerçekimi dalgalarına ne sebep olur?

Yerçekimi dalgalarına genellikle kara delik gibi çok büyük ve yoğun bir şeyin başka bir kara delikle çarpışması neden olur. Ortaya çıkan kozmik dalgalanmalar veya “dalgalar”, ilerledikçe uzay-zamanı bozarak dışarıya doğru yayılır. Bu uzay felaketlerinin çoğunun Dünya’ya ulaşan dalgalardan ne kadar uzakta olduğu göz önüne alındığında, o kadar küçüktürler ki, yalnızca son derece özel aletlerle tespit edilebilirler.

Sanatçının yerçekimi dalgalarını yorumlaması

Üç podcast yayıncısı, “İnsanların hissetmesi için yeterince güçlü bir yerçekimi dalgası yapmak mümkün mü?” önermesiyle başladı. Ancak konuşma hızla, Dünya’yı yok edecek kadar büyük dalgaların nasıl yapılacağına veya Chelsea’nin dediği gibi, “Evet, ya da güneş sistemi ya da her şey, her yer”e dönüştü. Perry’ye göre ilk problem, yerçekimi dalgaları ile sıradan yerçekimi dalgalarını birbirinden ayırmak olacaktır.

Sonunda, bir gezegeni – hatta dilerseniz bütün bir güneş sistemini – yok etmek için yerçekimi dalgasını kullanabileceğiniz konusunda fikir birliği var gibi görünüyor, ancak böyle bir dalganın arkasındaki koşullar asla doğal olarak meydana gelemezdi.

“Bir yerçekimi dalgası kaynağına çok yakın olduğunuzda, en azından bahsettiğimiz yerçekimi dalgaları, örneğin birbirinin yörüngesinde dönen iki kara delik, uzay-zaman gerçekten şişkindir, bu nedenle dalgayı ayırt etmek o kadar kolay değildir. altta yatan yerçekiminin kendisinden,” diye açıkladı Perry.

READ  SpaceX Falcon 9 roketi bu yıl 80. yörüngeye fırlatıldı - Spaceflight Now

Perry sonunda Dünya’nın kendisini parçalamasının anahtarı olarak titremeye karar verir. Teorik yerçekimi dalgaları doğru frekansta titreşirlerse, potansiyel olarak Dünya’nın daha küçük parçalara ayrılıncaya kadar sınırlarının ötesine genişlemesine neden olabilirler. Konuşma oradan, belirli konumlara ve frekanslara yerleştirilmiş, farklı perdelerde dalgalar üreten kara deliklerin teorik bir kozmik senfonisine dönüşüyor.

Perry, bu sinyali uzayda herhangi bir yöne gönderebileceğinize inanıyor ve bunun, kulağa hoş gelen, saf bir yıkım orkestrası haline geleceğine inanıyor.

Sonunda, bir gezegeni – hatta dilerseniz bütün bir güneş sistemini – yok etmek için yerçekimi dalgasını kullanabileceğiniz konusunda fikir birliği var gibi görünüyor, ancak böyle bir dalganın arkasındaki koşullar asla doğal olarak meydana gelemezdi.

Sadece biri evren üzerinde aynı kontrole sahip olsaydı Minecraft Oyuncunun kendi küçük dünyası vardır, gezegeni yok eden yerçekimi dalgalarının yaratılabileceği bir sahne olabilir.

Başka bir deyişle, 2023 tombala kartınıza henüz “büyük bir yerçekimi dalgasıyla çılgınca ayrılmış” ifadesini eklemeyin.