Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yerel seçimler 2023: İşçi Partisi, Muhafazakar Parti’ye verdiği ezici kayıpların ardından iktidara bakıyor

Yerel seçimler 2023: İşçi Partisi, Muhafazakar Parti’ye verdiği ezici kayıpların ardından iktidara bakıyor
  • kaydeden Joshua Nevitt
  • BBC Siyaseti

videolu anlatım,

İzleyin: İngiltere yerel seçimleri… 60 saniyeden kısa sürede

İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer, Muhafazakarların İngiltere’deki yerel seçimlerde ezici bir yenilgiye uğramasının ardından partisinin Downing Caddesi’ne doğru ilerlediğini söyledi.

Muhafazakar Parti, en kötü tahminlerini aşarak 48 meclis ve 1.000’den fazla meclis üyesini kaybetti.

İşçi Partisi, 2002’den bu yana ilk kez Muhafazakar Parti’yi geçerek yerel yönetimdeki en büyük parti oldu.

İşçi Partisi’nden bir sözcü, “İngiliz kamuoyu, zaten görevi olmayan bir başbakana açık bir ret gönderdi” dedi.

Yeşiller 200’den fazla sandalye elde etti – yerel bir seçimde şimdiye kadarki en iyi sonuçlarını aldılar ve Brighton ve Hove’daki en büyük parti olarak İşçi Partisi tarafından geçilseler de Mid Suffolk’taki ilk İngiliz konseyinin kontrolünü ele geçirdiler.

Sunak, sonuçların “hayal kırıklığı yarattığını” kabul etmekle birlikte “İşçi Partisi’ne doğru büyük bir hareket dalgası” görmediğini söyledi.

Sir Keir, “etkileyici” sonuçların, partisinin gelecek yıl yapılacak ulusal seçimlerde Muhafazakarları hükümetten devirmek için iyi bir konumda olduğunu gösterdiğini iddia etti.

Tory partisinin boğuştuğu konseylerden biri olan Medway’deki coşkulu kampanyacılara “Hata yapmayın, bir sonraki genel seçimlerde İşçi Partisi’nin çoğunluğunu elde etme yolundayız” dedi.

“kalp kırıcı”

İşçi Partisi, Swindon, Plymouth, Medway, Stoke-on-Trent ve East Staffordshire dahil olmak üzere genel seçimlerde çok önemli savaş alanları olacak bölgelerde konseylerin kontrolünü kazandı.

İngiltere’nin 230 konseyine yapılan seçim, Bay Sunak’ın geçen yıl başbakan olduğundan bu yana seçimlerdeki popülaritesinin ilk büyük sınavıydı.

BBC’nin tahmini ulusal oy payı, İşçi Partisi’ni %35’e, Muhafazakarları %26’ya ve Liberal Demokratları %20’ye koyuyor.

İşçi Partisi’nin tahmin edilen dokuz puanlık üstünlüğü, partinin 2010’da iktidarını kaybetmesinden bu yana, önlemde Muhafazakarlar üzerindeki en büyük liderliğini gösteriyor.

Anketçi Sir John Curtis, bu yılki sonuçların “Muhafazakarlar için felaketten biraz daha az” olduğunu söyledi.

Ancak BBC’nin siyasi editörü Chris Mason, sonuçların ne Muhafazakarların ne de İşçi Partisi’nin bir sonraki genel seçimlerde çoğunluğu kazanacağından emin olmasının zor olacağını gösterdiğini söyledi.

Muhafazakar Parti geçen yıl iki başbakanı – Boris Johnson ve ardından Liz Truss – görevden almaya zorladıktan sonra, Sunak’a karşı hareket etme arzusunun görünmediğini söyledi.

Bununla birlikte, bazı muhafazakarlar, partinin performansına öfkelerini dile getiren Sunak’ın görevden alınan meclis üyeleri ve eleştirmenleri ile sonuçlardan hâlâ sersemlemiş durumda.

Büyük resim netleştikçe, Muhafazakârlar arasında düzinelerce İngiliz konseyinin ve 1000’den fazla meclis üyesinin kaybından kimin sorumlu olacağı konusunda anlaşmazlık çıktı.

Seçim, yüksek enflasyonun on yıllardır en kötü yaşam maliyeti krizine katkıda bulunduğu Birleşik Krallık’ta korkunç bir ekonomik zeminin ortasında geldi.

Johnson ve Truss yanlısı bir isim BBC’ye Sunak’ın “bu sonuçlara sahip olmaktan başka seçeneği olmadığını” söyledi.

Kişi öfkeli bir ifadeyle şunları söyledi: “Son üç yıldır neredeyse şansölye veya başbakan oldu ve onu Downing Caddesi’ne yerleştirmek için Boris’i ve ardından Liz’i görevden almaya zorlayan o ve destekçileriydi.

“Eski bir deyiş der ki, ekonomi, seni aptal, seçmenlerin seçimini sandıkta belirler.”

Tees Valley Muhafazakar Belediye Başkanı Ben Houchin, Muhafazakar Parti’nin düşük performansının kısmen “son 12 ayın kargaşa ve karışıklığından” kaynaklandığını söyledi.

İşçi Partisi’nin “bunu hükümet için bir referandum haline getirmeyi başardığını” söyledi ve “insanlar bize oy verebileceklerini düşünmüyor” dedi.

Plymouth Konseyi’ndeki koltuğunu kaybeden eski bir Muhafazakar Nigel Churchill, partisinin bir sonraki genel seçimi kaybedeceğini “Sanırım güvenle söyleyebiliriz” dedi.

“Şu anda halkın geneli onlara güvenmiyor” dedi.

Ancak Eğitim Bakanı Robert Halfon, bu yılki seçimlerin partisi için “her zaman zor olacağını” söyledi.

İç partizan bölünmelerin “yardımcı olmadığını” söyledi, ancak kayıpların yaşam maliyeti krizi ve NHS ile ilgili sorunlar gibi dış faktörlerden kaynaklandığını iddia etti.

Ara dönemde her hükümet, özellikle de 13 yıldır iktidarda olan hükümet, yerel seçimlerde hep kayıp verir” dedi.

Diğer Tory milletvekilleri BBC’ye kayıtsızlığın – evde kalan Muhafazakar seçmenlerin – parti için de büyük bir sorun olduğunu söyledi.

Bir bakışta önemli sonuçlar:

  • bitkinlik Partinin bir sonraki genel seçimlerde başarılı olmayı umduğu Swindon, Plymouth, Medway ve Stoke-on-Trent’teki önemli savaş alanları da dahil olmak üzere 500’den fazla meclis üyesi ve 22 konseyi var.
  • Muhafazakârlar 1.000’den fazla meclis üyesini ve 48 meclis üyesini kaybetti, ancak Torbay, Slough ve Wyre Ormanı’nın kontrolünü kazandı
  • Liberal Demokratlar Windsor ve Maidenhead’in eski Tory kaleleri ve Stratford-upon-Avon da dahil olmak üzere 12 konsey kazandı
  • yaklaşık 250 yeşil Meclis üyeleri seçildi ve parti, Mid-Suffolk’taki bir konseyde ilk salt çoğunluğunu kazandı.

Muhafazakarlar Perşembe günkü seçimler öncesinde beklentileri yönetmeye çalışırken, parti başkanı Greg Hands konseyde 1000 sandalye kaybedebileceklerini öne sürdü.

Buna karşılık İşçi Partisi, yaklaşık 400 sandalyelik bir kazanım öngörerek başarı şansını küçümsemeye çalıştı.

Koltukların çoğu, Birleşik Krallık’ın Brexit ile ilgili siyasi kargaşadan sarsıldığı bir zamanda, 2019’daki son seçimdeydi.

Mevcut koltuklar çoğunlukla, çöp toplama, parklar, toplu konut ve planlama uygulamaları dahil olmak üzere hizmetlerden sorumlu olan ilçe meclislerindeydi.

Seçimin geri kalanı, tüm yerel hizmetleri yürüten bir yerel otorite ve dört belediye başkanından oluşan şehir ve birim konseylerinin bir karışımı içindi.

Seçim, İngiltere’de sandık merkezlerinde seçmen kimliğinin kontrol edildiği ilk seçimdi. Bazı seçmenler BBC’ye sandık merkezlerine girmelerinin reddedildiğini söyleyerek eleştirmenleri kimlik kurallarının kaldırılması çağrısında bulunmaya sevk etti.

READ  Biden, Amerika Zirvesi'ne ev sahipliği yaptı: Canlı güncellemeler