Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yunanistan’da tren kazası: En az 36 ölü ve onlarca yaralı

Atina, Yunanistan Kurtarma görevlileri daha sonra hayatta kalanları çaresizce arıyor. kafa kafaya çarpışma Yunanistan’ın merkezinde iki tren arasında onlarca kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Yunan itfaiye teşkilatından yapılan açıklamada, 350’den fazla kişiyi taşıyan bir yolcu treninin Salı akşamı gece yarısından hemen önce bir yük treniyle çarpışması sonucu en az 36 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Yaralılardan 6’sı yoğun bakımda olmak üzere 66 kişinin hastanede tedavi altına alındığını da sözlerine ekledi.

Devlet yayın kuruluşu ERT Çarşamba günü, ölümcül çarpışmaya karışan iki trenin kazadan birkaç kilometre önce aynı hat üzerinde seyahat ettiğini bildirdi. ERT’ye göre, yolcu treni bir yük treni ile kafa kafaya çarpışmadan önce rotasını değiştirdi ve bir yük rayına dönüştü.

Polis ve acil durum ekipleri, Salı günü Yunanistan’ın merkezinde meydana gelen ölümcül bir tren çarpışmasının ardından enkaz halindeki bir vagonun enkazını araştırırken, 1 Mart 2023’te resmedilen polis ve acil durum ekipleri.

Yunanistan Sağlık Bakanı Thanos Pleveris Çarşamba günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, kurbanların kimlik tespit sürecinin de başladığını söyledi.

Larissa’daki hastanenin önünde konuşan Blevris, “Anlayacağınız üzere bu, burada bulunan anne baba ve yakınları için korkunç bir operasyon. Onlara elimizden geldiğince yardımcı olacağız.”

Kimlik belirleme sürecinde “bazı zorluklar” olduğunu söyledi, ancak “yaralıların nispeten iyi durumda olduğunu” da sözlerine ekledi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in ofisi Çarşamba günü Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in olay yerine gitmekte olduğunu doğruladı.

Çarşamba sabahı erken saatlerde raydan çıkan tren vagonlarından dumanlar yükseliyor.

Yunan kamu yayın kuruluşu ERT’ye konuşan bir yolcu, “Az önce bir patlama duyduk… Araba (tren), biz dışarı çıkmayı başardığımızda yana kaymadan önce dönmeye başladı.”

Başka bir yolcu, “Yangınla birlikte on korkunç saniye geçti, bu kadar çok duman göremediniz” dedi.

READ  İtalyan hükümeti İngilizce kelimelerin kullanımını cezalandırmaya çalışıyor

Yunan itfaiye teşkilatı, yolcu treninin ilk vagonlarına odaklanılarak kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Ölü sayısının artması bekleniyor.

Yolcu treni, başkent Atina’dan Yunanistan’ın en büyük ikinci şehri olan, festivalleri ve canlı kültürel hayatıyla ünlü Selanik’e gidiyordu. Çarpışma, Pazartesi günü resmi tatille sona eren ülke çapında bir karnaval hafta sonunu takip ediyor.

Kurtarma çalışmaları devam ediyor ve ölü sayısının artması bekleniyor.

Yunanistan’ın devlete ait kamu yayın kuruluşu tarafından yayınlanan resimler, devrilmiş araçlardan yükselen yoğun duman sütunlarını ve yanlarında uzun kurtarma araçları sırasını gösterdi.

Bu arada, ellerinde meşaleler taşıyan kurtarma ekipleri, hayatta kalanlar için vagonlarda arama yaparken, sağlık görevlileri şok içindeki yolcuları olay yerinden uzaklaştırdı.

Resimler ayrıca hayatta kalan bazı yolcuların Selanik’e gelişini de gösteriyor.

Larissa şehri yakınlarında bir tren kazasından sağ kurtulan yolcular Çarşamba günü Yunanistan’ın Selanik kentine ulaştı.

Yunan itfaiye sözcüsü Vassilis Varthakogiannis Daha önce 194 yolcunun Selanik’e güvenli bir şekilde taşındığını ve 20 kişinin otobüsle Larissa şehrine taşındığını söyledi.

Varthakogiannis, kurtarma operasyonuna 17 araçlı özel kurtarma ekipleri ve 30 ambulans dahil olmak üzere en az 150 itfaiyecinin katıldığını sözlerine ekledi.

Şantiyede çalışan itfaiyecilerin tüm hareketleri trenin ilk üç vagonunda yoğunlaşmış durumda” dedi. “Vinç araçları, arabaların iç kısmına erişim ve bunların tam olarak incelenmesi için koşullar yaratır.”

Larissa şehrinde meydana gelen ölümlü kazanın ardından bir yolcu yol kenarında yürüyor.

Yunan demiryolu şirketi Hellenic Train, bir basın açıklamasında “iki tren arasında kafa kafaya çarpışma olduğunu söyledi: bir yük treni ve Atina’dan Selanik’e hareket eden bir IC 62 treni”.

Ana Yunan demiryolu şirketi olan Hellenic Train, 2017 yılında Ferrovie dello Stato Italiane’yi satın aldı ve artık tamamen Trenitalia’nın kontrolü altında. Şirket hem yolcu hem de yük taşımacılığı yapmaktadır. Günlük ulaşım bağlantılarının sağlandığı ana hat Atina-Selanik’tir.

READ  Fed, gösterge faiz oranını 0,75 puan artırarak 1994'ten bu yana en büyük artışı kaydetti.

Dünyanın her yerinden başsağlığı mesajları yağmaya başladı. Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna Twitter’da şunları yazdı: “Yunanistan’da Larissa yakınlarında meydana gelen korkunç tren kazasının ardından üzücü düşünceler… Kalbim Yunan halkıyla birlikte ve kurbanlar ile ailelerine en derin taziyelerimi sunuyorum.”

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Düşüncelerim Yunanistan halkıyla birlikte” dedi.

“Tüm Avrupa sizinle birlikte yas tutuyor. Yaralılara da acil şifalar diliyorum.”

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel Çarşamba günü tweet attı: “Bu sabah düşüncelerim Yunanistan halkıyla birlikte.”