Mayıs 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yetkililer, bu hafta birkaç manyetik fırtınanın Dünya’yı vuracağını doğruladılar.

Yetkililer, bu hafta birkaç manyetik fırtınanın Dünya'yı vuracağını doğruladılar.

Güneş, Ocak ortasından bu yana neredeyse her gün parlamalar ve koronal kitle püskürmeleri ile çalkantılı davranışını sürdürüyor. Bu, kaçınılmaz olanın gerçekleştiği anlamına gelir: bu patlamalardan bazıları Dünya’nın genel yönünde patladı, bu da şu anlama geliyor: güneş fırtınaları.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) Uzay Hava Tahmin Merkezi İngiliz Met Office Sahibi Her ikisi de uyarı verdi orta ve orta için jeomanyetik fırtınalar önümüzdeki iki gün boyunca.

Bu, endişelenecek bir şeyimiz olmadığı anlamına gelmez; Aslında, zaten hafif ve Ilıman Son iki gün içinde G1 ve G2’de kaydedilen jeomanyetik fırtınalar Beş seviyeli güneş fırtınası göstergesi.

Bu seviye, yüksek enlemlerde yüksek frekanslı radyo sinyallerinde bir miktar bozulma olabileceğini ve bulutlardaki değişikliklerden dolayı uydulara düzeltici önlem alınması gerekebileceğini gösterir. Elektrik şebekesinde dalgalanmalar ve bazı kesintiler olabilir. göçmen hayvanların faaliyetleri. Ve şartlar uygunsa, uydular gökten alınabilir.

Hem aurora borealis hem de aurora avustralya’da bir artış görebiliriz.

“Auroral elipsin iki koronal kütle atımı (CME) ve Dünya’ya ulaşan yüksek hızlı koronal deliğin bir sonucu olarak 13 ve 14 Mart’ta bir noktada düzelmesi için bir fırsat var.” Met Office tavsiye etti. Bu ışık gösterileri, her kutupta 55 ° enlem kadar düşük görülebilir.

(NOAA SWPC)

Güneş fırtınaları, Güneşimiz daha aktif hale geldiğinde ortaya çıkan çok doğal bir uzay havasıdır. Sonuç olarak, koronal kütle püskürmeleri ve güneş rüzgarı, Dünya’nın manyetik alanında ve üst atmosferde bozulmalara neden olur. Şu anda ikisi de oluyor.

CME’ler Hemen hemen tam olarak göründüğü gibi. Güneşin koronası – atmosferinin en dış bölgesi – patlar ve plazma ve manyetik alanları uzaya bırakır. CME Dünya’ya yönlendirilirse, güneş balistiklerinin Dünya’nın manyetik alanıyla çarpışması, güneş fırtınası olarak da bilinen jeomanyetik bir fırtınaya neden olabilir.

READ  NASA'nın Artemis'in Ay'a Dönüşü Artık Lansman Tarihlerine Sahip

Güneş rüzgarı, güneşin koronasındaki “deliklerden” çıkar. Bunlar, daha açık manyetik alanlara sahip, Güneş atmosferinde daha soğuk, daha az yoğun plazma bölgeleridir. Bu açık alanlar, elektromanyetik radyasyonu uzaya yüksek hızlarda üfleyerek güneş rüzgarının daha kolay kaçmasını sağlar; Delik yere bakarsa, o rüzgar bize doğru esebilir.

Güneş’ten gelen yüklü parçacıklar Dünya atmosferine çarptığında, Dünya’nın manyetik alan çizgileri boyunca kutuplara yönlendirilirler ve burada üst atmosfere düşerler ve buradaki parçacıklarla etkileşime girerler. Bu reaksiyon molekülleri iyonize eder ve parlamalarını sağlar; Bu alacakaranlık.

buna göre Uzay havasında Aurora borealis tahmini14 ve 15 Mart, sırasıyla Kp 6 ve Kp 5’in maksimum seviyelerine sahiptir. On puanlık Kp endeksi jeomanyetik aktivitenin Bu, olası bir auroral korona ile güçlü bir dinamik parlak aurora olasılığı anlamına gelir, bu nedenle gökyüzündeki ışıkları kovalamak için iyi bir zaman.

Güneş son zamanlarda daha aktif görünüyorsa, bunun nedeni öyle. Yıldızımız, Güneş’in maksimumu ve Güneş’in minimumu olarak bilinen, göze çarpan bir tepe ve dip noktası ile 11 yıllık aktivite döngülerinden geçer. Solar minimum, güneşin manyetik alanı en zayıf olduğunda, güneşin manyetik kutupları konum değiştirdiğinde meydana gelir. En son güneş minimumu Aralık 2019’da gerçekleşti.

Bu, güneşin manyetik alanının en güçlü olduğu şu anda güneşin maksimum değerine doğru tırmandığımız anlamına geliyor. Güneş’in manyetik alanı onun aktivitesini kontrol ettiğinden, bu, güneş lekelerinde, güneş patlamalarında ve CME’lerde bir artış göreceğimiz anlamına geliyor. (Güneş lekeleri, güneş manyetik alanı dolaştığı zaman oluşan, güçlü manyetik alanların geçici bölgeleridir.)

Güneş maksimumu Temmuz 2025’te gerçekleşecek. Herhangi bir döngünün ne kadar aktif olacağını tahmin etmek zor olabilir, ancak şimdiye kadar kaydedilen en güçlü döngüye girdiğimizi gösteren kanıtlar var.

READ  Bitkiler nasıl yırtıcı hayvana dönüştü | Ars Teknik

Daha güçlü güneş fırtınaları daha ciddi sorunlara neden olabilir, bu yüzden umarım yıldızımız nispeten düşük bir profil tutacaktır.