Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yıldız gözlemleri geliştikçe Dünya'nın tarihi ve geleceği daha belirsiz hale geliyor

Yıldız gözlemleri geliştikçe Dünya'nın tarihi ve geleceği daha belirsiz hale geliyor

Borsa analistleri, siyasi anketörler ve astrologlar ne derse desin geleceği tahmin edemeyiz. Aslında geçmişi tahmin bile edemiyoruz.

Fransız matematikçi, filozof ve determinizmin kralı Pierre-Simon Laplace'ın önerdiği şey budur. 1814'te Laplace, evrendeki her parçacığın ve ona etki eden tüm kuvvetlerin belirli bir anda hızını ve konumunu bilmek mümkün olsaydı, “böyle bir zihin için hiçbir şey belirsiz olmazdı ve gelecek de belirsiz olurdu” diye ilan etti. kararsız ol.” “Tıpkı geçmiş gibi, şimdi de onun olacak.”

Laplace'ın hayali gerçekleşmedi çünkü her şeyi aşırı hassasiyetle ölçemiyoruz, dolayısıyla küçük hatalar zamanla yayılıp birikerek daha fazla belirsizlik yaratıyor. Sonuç olarak, 1980'lerde, aralarında Paris Gözlemevi'nden Jacques Laskar'ın da bulunduğu gökbilimciler, gezegen hareketlerinin bilgisayar simülasyonları olduğu sonucuna vardılar. Güvenilemez Geçmişte veya gelecekte 100 milyon yıldan fazla uygulandığında. Karşılaştırma yapmak gerekirse, evren 14 milyar yaşında, güneş sistemi ise yaklaşık beş milyar yaşındadır.

New Jersey, Princeton'daki İleri Araştırma Enstitüsü'nde yörünge dinamikleri uzmanı olan Scott Tremaine yakın zamanda bir e-postada şöyle yorum yaptı: “Bir dinozor için burcunuzu doğru bir şekilde tahmin edemezsiniz.”

Eski astrolojik harita artık daha bulanık. Güneş sistemimizde hareket eden yıldızların etkilerini hesaba katan yeni bir dizi bilgisayar simülasyonu, bilim adamlarının geriye veya ileriye bakma yeteneğini 10 milyon yıl daha azalttı. Önceki simülasyonlar, güneş sistemini izole bir sistem, saat gibi işleyen bir evren olarak ele alıyordu ve gezegenlerin yörüngelerindeki ana bozulmalar, asteroitlerin neden olduğu iç kaynaklıydı.

Tucson, Arizona'daki Gezegen Bilimi Enstitüsü'nde kıdemli bilim insanı olan Nathan Cape ve Fransa'nın Bordeaux kentindeki Astrofizik Laboratuvarı'ndan Sean Raymond bulgularını yayınladıklarında “Yıldızlar önemlidir” dedi. Astrofizik Günlük Mektuplarında Şubat ayı sonlarında.

Araştırmacılar, şu anda Cassiopeia takımyıldızında 247 ışıkyılı uzaklıkta bulunan HD 7977 adlı Güneş benzeri bir yıldızın, yaklaşık 2,8 milyon yıl önce en büyük gezegenleri yörüngelerine oturtmak için Güneş'in yakınından geçmiş olabileceğini keşfettiler.

READ  SpaceX Falcon 9 Starlink 6-39

Bu ek belirsizlik, gökbilimcilerin, jeolojik kayıtlardaki sıcaklık anormalliklerini Dünya'nın yörüngesindeki olası değişikliklerle ilişkilendirerek 50 milyon yıldan daha uzun bir geçmişe ilişkin tahminlerde bulunmasını zorlaştırıyor. Bu bilgi, bugün meydana gelen iklim değişikliklerini anlamaya çalışırken faydalı olacaktır. Cape, yaklaşık 56 milyon yıl önce, Dünya'nın, ortalama küresel sıcaklıkların 8 santigrat dereceye kadar yükseldiği 100.000 yıldan fazla süren bir dönem olan Paleosen ve Eosen termal maksimumunu açıkça yaşadığını söyledi.

Bu sıcak dalga Dünya'nın Güneş etrafındaki yörüngesindeki bir değişiklikten mi kaynaklanıyordu? Asla bilemeyebiliriz.

Dr. Cape, “Yani uzman değilim ama bunun son 100 milyon yılın en sıcak dönemi olduğunu düşünüyorum” dedi. “Neredeyse kesinlikle Dünya'nın yörüngesinin kendisi değil. Ancak uzun vadeli iklim dalgalanmalarının Dünya'nın yörünge dalgalanmalarıyla bağlantılı olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla iklim anormalliklerini tespit etmek istiyorsanız, Dünya'nın yörüngesinin ne yaptığından emin olmanıza yardımcı olur.”

Dr. Tremaine, “Simülasyonlar dikkatli bir şekilde yapıldı ve sonucun doğru olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bu, Dünya'nın yörüngesinin tarihine ilişkin anlayışımızda nispeten küçük bir değişiklik, ancak kavramsal olarak önemli” diye ekledi.

Gerçekten ilginç hikayenin, Dünya'nın yörüngesindeki kaosun eski iklim kayıtlarında nasıl bir iz bırakabileceği olduğunu söyledi.

Güneş sistemi dışındaki yıldızların hareketlerini takip etme yeteneği, 2013 yılında fırlatılmasından bu yana iki milyar yıldızın konumlarını, hareketlerini ve diğer özelliklerini haritalandıran Avrupa Uzay Ajansı'nın Gaia uzay aracı tarafından büyük ölçüde geliştirildi.

Dr. Cape, “İlk kez tek tek yıldızları görebiliyoruz, onları geriye veya ileriye doğru yansıtabiliyoruz ve hangi yıldızların Güneş'e yakın olduğunu, hangilerinin olmadığını görebiliyoruz ki bu gerçekten harika” dedi. “.

Hesaplamalarına göre her milyon yılda bir Güneş'in bir parsek (yaklaşık 3,26 ışıkyılı) yakınına 20 kadar yıldız geliyor. HD 7977, Güneş'e 400 milyar mil kadar yaklaşabilirdi (güneş sisteminin kenarında donmuş kuyruklu yıldızlardan oluşan dev bir rezervuar olan Oort Bulutu ile kabaca aynı mesafe) veya ondan 1000 kat daha uzakta kalabilirdi. En yakın karşılaşmanın çekimsel etkileri dıştaki dev gezegenlerin yörüngelerini, bu da Dünya gibi iç gezegenleri sarsabilirdi.

READ  Bilim adamları, evrendeki en eski problemlerden birini çözdüklerine inanıyorlar

Dr. Cape, “Bu potansiyel olarak simülasyonların Dünya'nın yörüngesinin yaklaşık 50 milyon yıl önce nasıl olduğuna dair tahminlerini değiştirecek kadar güçlü” dedi.

Sonuç olarak, yeterince ileriye bakarsanız neredeyse her şeyin istatistiksel olarak mümkün olduğunu söyledi. “Örneğin, milyarlarca yıl ileriye giderseniz, tüm gezegenlerin mutlaka sabit olmadığını görürsünüz. Aslında önümüzdeki beş milyar yıl içinde Merkür'ün Güneş veya Venüs ile çarpışma ihtimali %1'dir.”

Her ne olursa olsun, muhtemelen bunu göremeyeceğiz. Şu anda nereden geldiğimizi ve nereye gittiğimizi kesin olarak bilmeden mahsur kaldık; Gelecek ve geçmiş yerini efsaneye ve umuda bırakıyor. Ama yine de zaman ve mekandaki ufkumuzu aşmaya çalışarak ilerliyoruz. F.'nin yazdığı gibi F. Scott Fitzgerald, “Muhteşem Gatsby”de: “Ve böylece akıntıya karşı kürek çekmeye devam ediyoruz, sonsuz bir şekilde geçmişe dönüyoruz.”