Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Güneş bilinçli olabilir mi? Bütünsel maneviyatın alışılmadık dünyasına girin

Güneş bilinçli olabilir mi?  Bütünsel maneviyatın alışılmadık dünyasına girin

Bilincin doğası, nasıl ortaya çıktığı ve fiziksel dünyayla nasıl ilişki kurduğu, insanoğlunun düşüncesi boyunca önemli bir felsefi ve bilimsel tartışma konusu olmuştur. Zihin ve beden ayrı mı? Bazıları evet'e inanıyor, diğerleri hayır'a inanıyor, ancak üçüncü kamp orta ve daha radikal bir fikri ifade ediyor: Evrendeki her şeyin bilinci vardır ve buna güneş de dahildir.

Bu evren görüşüne şu ad verilir: Bütünsel maneviyat. Bilincin fiziksel dünyadan ortaya çıktığı fikri fizikalizm olarak biliniyor, ancak hayvanların neden bilinçli olduğundan hâlâ emin değiliz. Bunun yerine zihin ve maddenin ayrı varlıklar olduğu düşüncesi dualistik dünya görüşünün kapsamına girmektedir. Panpsişizm ikisi arasında bir köprü olarak yaratılmıştır. Bilinç içimizde ortaya çıkar çünkü bilinç her şeyde mevcuttur.

Buna benzer kavramlara tüm dünyada ve binlerce yıldır dinlerde ve felsefelerde rastlanmaktadır. Konsept son zamanlarda analitik felsefede yeniden canlanmaya başladı ve morfo-rezonans (benzer organizmaların bir şekilde telepatik bağlantıları paylaştığı inancı) ile tanınan biyolog Rupert Sheldrake tarafından yazılan, güneşin olası bilincini tartışan özellikle alışılmışın dışında bir makale var. telepatik bağlantılar. Bu türler kolektif anıları paylaşıyor.

içinde kağıt 2021 yılında Journal of Consciousness Studies'de yayınlanan Sheldrake, Güneş'in ve diğer tüm yıldızların bilincini tartışıyor. Biyolog, “Bilinç, bilinç veya deneyim, kendi kendini organize eden sistemlerde birçok karmaşıklık düzeyinde mevcut olabilir” diye açıklıyor. Sheldrake, bunun bizi fiziğin bilincin basit bir sistemden nasıl ortaya çıktığına olan ilgisinden uzaklaştırdığını ve bunun yerine bilinci yıldızlara, güneş sistemlerine, galaksilere ve bir bütün olarak evrene getirdiğini söylüyor.

Sheldrake, “Bilincin zihinlerle sınırlı olması gerekmez” dedi. Popüler Mekanikler. “Zihinler ve fiziksel sistemler arasındaki bağlantı, elbette beynimizde mevcut olan ritmik elektromanyetik alanlar aracılığıyla gibi görünüyor. Bunlar aynı zamanda Güneş'in içinde ve çevresinde de mevcuttur ve güneş zihni ile güneş bedeni arasında arayüz görevi görebilir. “

READ  Elde edilemez Aerochrome filmin benzersiz görünümünü yeniden yaratın

Evrensel psikolojik teoriye meydan okuyan birçok felsefi ve bilimsel argüman var, ancak bu makalede özellikle bilinçli bir Güneş ve Samanyolu'nu oluşturan diğer 100 milyar bilinçli yıldız için sonuçların ne olacağı ilgimizi çekti. Örneğin önerilen sonuçlardan biri, yıldızların onları istediğiniz yere koyan yönsel jetler yayarak hareket edebilmesidir.

Sheldrake'in çalışmasına göre, bazıları yıldızların karanlık maddenin yerçekiminin etkisi altında hareket etmediğini, bunun yerine kendilerini uygun konumlara yönlendirdiklerini öne sürüyor. Her zaman olduğu gibi olağanüstü iddialar olağanüstü kanıtlar gerektirir. Her ne kadar birçok nesnede yıldız jetleri mevcut olsa da, bunlar hiçbir zaman yıldızların kendilerini itmesinin bir yolu değildir.

Avrupa Uzay Ajansı'nın Gaia Gözlemevi sayesinde Samanyolu'nun çarpıcı bir haritası da var. Yaklaşık iki milyar yıldızın yalnızca konumunu değil aynı zamanda hareketlerini de ayrıntılarıyla anlatıyor. Bu veriler Samanyolu'ndaki zamanı geriye almamıza ve yıldızların milyarlarca yıl boyunca nasıl hareket ettiğini görmemize olanak tanıyor.

Karanlık maddenin var olduğu varsayılan evrende yer çekimi kanunlarına uymayan yıldız hareketleri olsaydı, bilim insanları mutlaka bu konuda çığlık atarlardı. Yıldızların sanki görebildiğimizden çok daha fazla madde varmış gibi hareketi, ilk etapta karanlık maddenin nasıl öne sürüldüğünü gösteriyor.

Bu makaledeki argümanların çoğu Güneş'in manyetik alanına ve onun karmaşık doğasına dayanmaktadır. Ancak daha karmaşık bir şeye bakmak istiyorsak Uranüs'ün manyetik alanına bakmalıyız. Güneş dinamosunun veya Dünya'nın manyetosferinin aksine, Uranüs'ün manyetik alanı merkezin dışındadır, her gün açılıp kapanabilir ve dalgalanabilir. Güneş'ten çok daha karmaşık ama belki de “Uranüs bilinçli mi?” Tam olarak aynı yüzüğü taşımıyor.

[H/T: Popular Mechanics]