Eylül 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yumurta çalışması, asteroit çarptığında dinozorların düşüşte olduğunu söylüyor

Yumurta çalışması, asteroit çarptığında dinozorların düşüşte olduğunu söylüyor
Dinozorlarla ilgili bilgilerin çoğu, Kretase döneminin sonunda, şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nden, özellikle de Cehennem Deresi oluşum – kompozisyonVe Bu, o dönemin son milyon yılı boyunca nispeten zengin dinozor çeşitliliğinin bir resmini sunar.

Ancak, diğer bölgelerdeki o döneme ait fosil bilgileri çok daha incedir ve Kuzey Amerika’da görülen desenin küresel dinozor çeşitliliğini temsil edip etmediği bilinmemektedir. ve daha sonra.

Fosil kayıtlarındaki bu boşluğu doldurmak için Çin’deki araştırmacılar, Shanyang’dan gelen 1000’den fazla fosilleşmiş dinozor yumurtası üzerinde çalıştılar. Orta Çin Havzası. 19 Eylül’de yayınlanan çalışma, Ulusal Bilimler Akademisi Bilimsel Dergi Bildirileri.

Yumurta parçaları ve yumurta kabuğu, dinozorların yaşının son iki milyon yılını temsil ediyor ve fosiller her 100.000 yılda bir hesaplanıyor. Çalışma, 5500’den fazla jeolojik örnek üzerinde bilgisayar modellemesi analiz edilerek ve uygulanarak kaya katmanları için ayrıntılı yaş tahminleri elde etmeyi içeriyordu.

analiz bulundu Tam dolu Yumurta ve yumurta kabuğu parçaları Araştırmacılar, o dönemde dinozor biyoçeşitliliğinde bir düşüşe işaret eden sadece üç tür dinozor olduğunu söyledi.

Macroolithus yaotunensis ve Elongatoolithus elongatus, oviraptor olarak bilinen bir grup dişsiz dinozora aittir, üçüncüsü ise, Stromatoolithus pinglingensis oldu Bir bitki yiyen hadrosaur veya ördek gagalı dinozor grubunun bir üyesi.

araştırmacılar Fosilleşmiş yumurtalardan elde ettikleri bulguların, aynı bölgede ve çevresinde bulunan fosilleşmiş dinozor kemikleri ile tutarlı olduğunu söylediler, ancak bölgeden bazı ek dinozor kemikleri keşfettiler. Tyrannosaurus ve sauropodlar da 66.4 milyon ila 68,2 milyon yıl önce bölgede yaşadılar.

Görüntü, araştırma kapsamında incelenen Macroolithus yaotunensis'e ait fosilleşmiş bir yumurtadır.

Çalışma, “Sonuçlarımız, 66 milyon yıl önce dünyanın dinozor biyoçeşitliliğinde uzun vadeli bir düşüşü destekliyor ve muhtemelen Kretase olmayan dinozorların kitlesel yok oluşunun önünü açıyor” dedi.

Dinozorların çoğunun nesli tükendi, ancak Küçük kuşlardan bazıları hayatta kaldı ve bugün gördüğümüz kuşlara dönüştü.

Ani asteroit ölümü teorisinin karşıtları, Birçok dinozor türü için hayatı zorlaştırmış olabilecek bir küresel soğuk dönemi. Onların ölümü aynı zamanda bir Deccan Tuzaklarında bir dizi devasa volkanik patlama şimdiki Hindistan’da.
Paleontolog Alvio Alessandro Chiarenza, Üzerinde çalıştığı İspanya’daki Vigo Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırma görevlisi paleoiklimsel kayıtlar O dönemden itibaren taşlaşmış yumurtaların Dinozor çeşitliliğinin güvenilir bir kaydı değil. Çalışmaya katılmadı.
Son zamanlarda çok sayıda araştırma olduğuna dikkat çekti. Dinozorların yumuşak kabuklu yumurtaları olabilir Bozulması olası değildir. Ayrıca birçok dinozor için yumurta bulunamadı. Chiarinza, türler, hatta Tyrannosaurus rex gibi iyi bilinen türler dedi.
Dinozorları öldüren asteroit ilkbaharda çarptı

“Bu bulgular aynı zamanda yumurta kalıntılarından ve İspanya gibi yerlerde bulunan kemiklerin, dişlerin ve diğer kalıntıların çeşitliliğine ve (ve) Kuzey Amerika kayıtlarına dayanarak bildiklerimize de aykırı” dedi. “Yani bu yazarların bu sinyalleri yanlış yorumladığını düşünüyorum.”

READ  Erken uyarı sistemini test etmek için "küçük" bir asteroit Dünya'ya çarpıyor

Hala asteroit saldırısının gerçek sebep olduğuna ikna oldum dinozorların neslinin tükenmesinden.

“Dinozorlar iyi ve çeşitli olabilirdi ve eğer Kretase asteroidi (onlar) olmasaydı, bildiğimiz kadarıyla bugün baskın olabilirlerdi.”