Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail, Hamas’a bağlı silahlı saldırganın 7 Ekim’de bir kadını infaz ettiği videoyu yayınladı

İsrail, Hamas’a bağlı silahlı saldırganın 7 Ekim’de bir kadını infaz ettiği videoyu yayınladı

KÜDÜS (Reuters) – İsrail Pazartesi günü, İsrail’e geçen silahlı Hamaslıların bir açık hava müzik festivalinden insanları kovaladığını ve içlerinden birinin yakın mesafeden bir kadını infaz ettiğini gösteren 7 Ekim tarihli güvenlik kamerası görüntülerini yayınladı.

İsrail, Gazze’de yıkıcı bir savaşa yol açan Hamas saldırısına verdiği yanıt nedeniyle uluslararası eleştirileri savuşturmaya çalışıyor. Artan ateşkes çağrılarına rağmen İsrail, Hamas ortadan kaldırılıncaya kadar kampanyasını sürdüreceğini söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığına bağlı bir hesabın videoyla birlikte sosyal medyada paylaştığı gönderide, “Bu iyiyle kötünün savaşıdır” denildi.

Videoda, 7 Ekim’de sınıra yakın bir yerde düzenlenen ve katliama dönüşen festivalden kaçmaya çalışırken Hamas’ın silahlı adamlarından kaçan insanlar görülüyor.

Videonun sonunda, arka planda takip edilen kadınlardan biri, yanında silahlı bir adamla birlikte yere çömelmiş durumda. Birkaç dakika sonra silahlı adam silahını kaldırdı ve düşen kadını yakın mesafeden vurdu.

Videoda ses yoktu ama tetiği çektiğinde yerden bir toz bulutu yükseldi.

Kadının ismi belirtilmedi.

Reuters, Kibbutz Alumim yakınlarındaki görüntülerin konumunu yolun, ağaçların ve yakındaki bir binanın uydu görüntüleriyle eşleşen yerleşim planıyla doğruladı.

İsrail’e, Hamas yönetimindeki hükümetin en az 5.600’ü çocuk olmak üzere en az 13.300 kişinin öldürüldüğünü söylediği Gazze’de ateşkesi kabul etmesi yönünde baskı artıyor.

İsrailli yetkililer, Hamas’ın İsrail’in 75 yıllık tarihinin en kanlı gününde çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmesi ve 240 kişiyi esir almasına odaklanmaya kararlı olduklarını söylüyor.

Hamas saldırıları nedeniyle Batılı hükümetlerden ve birçok yurttaştan İsrail’e güçlü bir destek ve sempati geldi, ancak İsrail’in tepkisi de öfkeye yol açtı.

READ  İsrail'in Gazze'de, ordunun Hamas tarafından kullanıldığını iddia ettiği bir okula düzenlediği baskında 30 kişi öldü

Raporlayan: Ari Rabinowitz, düzenleyen: Rosalba O’Brien

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar