Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yurt dışında yaşayan Türkler oy kullanmaya başladı

ankara

Yurtdışında yaşayan yaklaşık 3,4 milyon Türk için cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliğini belirlemek için oylama süreci 27 Nisan’da başladı.

sınıf=”cf”>

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Türk vatandaşlarının 9 Mayıs’a kadar belirlenen seçim bürolarında ve 73 ülkede 156 sınır kapısında 14 Mayıs’a kadar randevusuz oy kullanabileceklerini açıkladı.

Yurt dışında yaşayan 3 milyon 416 bin 98 Türk vatandaşı, 277 bin 646’sı ilk kez seçmen olmak üzere 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde oy kullanabilecek.

Dış temsilcilikler, Türk gurbetçilere hafta içi ve hafta sonu yerel saatle 9.00-21.00, konsolosluklara bağlı şehirlerde yerel saatle 9.00-18.00 arasında hizmet vermektedir.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura çıkması durumunda vatandaşlar 20-24 Mayıs tarihlerinde belirlenen ofislerde oy kullanacak.

YSK’da ise 46 sınır kapısında 4 bin 671 sandık bulunuyor. Olası ikinci turda gişelerde oy verme işlemi 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecek.

sınıf=”cf”>

YSK, en önemli Türk diasporasına ev sahipliği yapan Almanya’nın 1,5 milyondan fazla seçmenle en fazla seçmene sahip ülke olduğunu açıkladı. Almanya’da yaşayan Türkler 26 farklı temsilcilikte oy kullanabiliyor.

Almanya’yı sırasıyla 397.086 ve 286.753 seçmenle Fransa ve Hollanda izliyor.

YSK, ülke tarihinde ilk kez Beyaz Rusya, Brezilya, Estonya, Fas, Karadağ, Kore Cumhuriyeti, Libya, Litvanya, Malezya, Nijerya, Pakistan, Portekiz, Slovakya ve Tanzanya’ya sandık taşıdı. Bu arada konsey, Kuzey Afrika ülkesinde tırmanan çatışmalar nedeniyle Sudan’da kurulacak bir sandık setini iptal etti.

Yurt dışı oy kullanma işlemlerinin tamamlanmasının ardından sandıkların yüksek güvenlik altında “diplomatik kuryeler” tarafından Türkiye’ye getirileceğini belirten kurul, yurt dışından getirilen sandıkların yurt içindeki diğer sandıklarla birlikte açılacağını da sözlerine ekledi.