Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Almanya’daki Türkler vatandaşlık yasasında reform yapmayı umuyor

Bununla birlikte, 80 yaşındaki Alman vatandaşlığına sahip değil çünkü evlat edindiği vatanın vatandaşlığını kazanmak, Türk pasaportundan vazgeçmek anlamına gelecek.

Ama değiştirmek için ayarlanabilir.

Söz konusu reformlar, Almanya’nın kısıtlayıcı vatandaşlık yasalarını sona erdirebilir ve büyük Türk toplumunun üyeleri de dahil olmak üzere diğer birçok ülkeden insanlar için çifte vatandaşlığın kapılarını açabilir.

Frankfurt’taki evinden AFP’ye konuşan Surgut, “Sık sık Alman vatandaşlığı almayı düşündüm ama Türk vatandaşlığımdan vazgeçmek zorunda kaldığım için hep vazgeçtim.”

“Bunu yapmak istemiyorum.”

Almanya’daki Türk toplumunu savunan kar amacı gütmeyen bir grup olan TGD’nin kurucusu olan emekli, değişimin bu kadar yavaş olmasına “öfkelendiğini”, ancak bunun sonunda gerçekleşeceğini umduğunu söylüyor.

Birkaç yılını bir eğitim merkezinde bölüm başkanı olarak geçiren iki çocuk babası, “Sadece bizim için değil, ülke için de iyi bir hamle olacak” dedi.

Almanya’nın koalisyon hükümeti planları müzakere ediyor ve yakında bir anlaşmaya varılabileceğine dair olumlu sinyaller var.

‘misafir işçi’ ziyareti

Sargud, bir anlaşmanın imzalanmasından iki yıl önce, 1959’da İstanbul’dan Frankfurt’a geldi ve birçok Türk’ün Almanya’da çalışmasının önünü açtı.

Almanya, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra hâlâ ayağa kalkıyordu ve harap olmuş şehirlerin yeniden inşası, tersanelerde çalışma, çelik fabrikaları ve araba fabrikaları gibi birçok alanda işgücüne ihtiyaç vardı.

Türkiye gibi, Berlin’in de İtalya, Tunus ve Yunanistan da dahil olmak üzere diğer ülkelerle sözde “misafir işçileri” geçici olarak getirmek için anlaşmaları var.

Yaklaşık 870.000 Türk, 1973 yılına kadar süren Almanya’ya taşındı. Yüzbinlerce kişi kaldı ve Avrupa’nın en kalabalık ülkesinde büyük sosyal ve demografik değişikliklere yol açtı.

Yoldaşlarını iyileştirme mücadelesine yoğun bir şekilde dahil olan Chargut’a göre, birinci sınıf öğrencilerinin ilk günlerde çok az hakkı vardı ve kötü muameleyle karşı karşıya kaldılar.

READ  Grand Turk Turizm Endüstrisi ve Girişimcilik Fuarı endüstrideki iş fırsatlarını sergiliyor - Magnet Media

Yıllar içinde durum düzeldi ve birçok kişi ailelerini Almanya’ya getirdi, ancak vatandaşlığa giden yol zordu.

İyi bir standartta Almanca öğrenmek, toplumla bütünleştiklerini kanıtlamak ve en önemlisi Türk vatandaşlığından vazgeçmek zorundaydılar ki bu, anavatanlarıyla hâlâ güçlü bağları olan birçok kişi için yürek burkucuydu.

Eski başbakan Angela Merkel’in muhafazakarları, daha gevşek kuralların yeni gelenlerin topluma entegre olmasını imkansız hale getirdiğini savunarak vatandaşlık üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasına on yıllardır şüpheyle yaklaşıyorlar.

‘Modern Vatandaşlık Yasası’

Ancak 2021’de iktidara gelen ve solcu SPD, Yeşiller ve liberal FDP’yi içeren Almanya’nın koalisyon hükümeti, yeni bir “modern vatandaşlık yasası” oluşturma sözü verdi.

İncelenmekte olan bir yasa tasarısı, çoğu yabancının şu anda AB ve İsviçre vatandaşlarıyla sınırlı olmak üzere çifte vatandaş olmasının yolunu açacak.

Planlanan reformlar, vatandaşlığa kabul için ikamet şartı sayısının mevcut sekizden beşe ve hatta bazı durumlarda üçe düşürülmesini içeriyor.

Kendi toplumları dışında çok az müdahil olan bazı yaşlı göçmenler için bir engel olan dil gereklilikleri, “misafir işçi” kuşağının üyelerinin entegrasyonuna yardımcı olmak için kolaylaştırılacak.

TGD’ye göre, Türk toplumu üzerindeki etki çok büyük olabilir ve bir milyon insanı etkileyebilir.

İstatistiklere göre yaklaşık 84 milyon nüfusa sahip Almanya’da yaklaşık 2,8 milyon Türk kökenli insan yaşıyor.

Planlanan vatandaşlık restorasyonu, federal hükümet kurulduğunda imzalanan geniş anlaşmada ana hatlarıyla belirtilmişti.

Değişiklikler, modern Almanya’nın — “çeşitli, göçmen toplumu” — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — – — — — — —–

READ  Bu yıl daha fazla Türk tatilci yurtdışına çıktı

Ekonomik kaygılar da var. Avrupa’nın en büyük ekonomisi, ciddi bir işgücü açığını kapatmak için yabancı işçileri çekmeye çalışıyor ve kendisini daha çekici bir destinasyon haline getirmeye hevesli.

FDP başlangıçta planlarla ilgili çekincelerini dile getirdi, ancak son zamanlarda ilerleme işaretleri var.

FDP’nin Adalet Bakanı Marco Bushmann, RND medya grubuyla yakın zamanda yaptığı bir röportajda partisinin bazı taleplerini sıraladı ama aynı zamanda “umutlu” olduğunu da söyledi.