Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Zelensky, ABD’li milletvekillerine uçuşa yasak bölge ve savaş uçakları çağrısında bulundu

Zelensky, ABD'li milletvekillerine uçuşa yasak bölge ve savaş uçakları çağrısında bulundu

Çağrı Perşembe günü Biden yönetiminin ardından geldi talep etmek 10 milyar dolarlık yardım Ukrayna için, iki partili desteğe sahip görünen ancak diğer finansman savaşlarına karışabilecek bir hareket. Çağrıdakilere göre Zelensky, “uçuşa yasak bölge” ifadesini kullanmayı bıraktı ve bunun yerine Rus bombalamasıyla mücadele için “gökyüzü kontrolünün” aciliyetine bastı.

Senatör Ben Sassi (R-Neb), bir saatten az süren görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Gökyüzünü kapatın ya da bize uçak verin” dedi.

Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Bu hafta yine hariç tutuldu Rus uçaklarını vurmak için Ukrayna hava sahasına NATO uçakları gönderin.

Bilinen bu isteksizlikle karşı karşıya kalan Zelensky, ABD’li milletvekillerinden yıkıcı Rus hava saldırılarından kaynaklanan hasarı sınırlamak için başka bir şekilde yardım etmelerini istedi: Ukrayna’ya daha fazla uçak.

Temsilci Brad Sherman (D-CA) Twitter’da “Başlıca talebi, ABD’nin Polonya ve Romanya’nın Ukrayna’ya Sovyet döneminden kalma uçakları uçurmasına izin vermesi ve ABD’nin bu iki NATO müttefikine daha gelişmiş uçaklar vererek bunu telafi etmesiydi” dedi. . Posta.

Senato Çoğunluk Lideri Charles E. Schumer (DN.Y.) yaptığı açıklamada, Biden yönetiminin Doğu Avrupa ülkelerine Rus yapımı uçak sağlamaları için “Zelensky’nin umutsuz çağrısı”nı vermesine yardım edeceğini söyledi.

Senatör Chris Van Hollen (Demokrat) Cıvıldamak NATO’yu “Polonya, Romanya ve Slovakya’dan Ukrayna’ya savaş uçaklarının transferini derhal kolaylaştırmaya” çağırdı. Senatör Mitt Romney (R-Utah) da twitter’da yazdı ABD ve NATO, Zelensky’nin uçak siparişini desteklemeli.

Bir noktada, Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell (R-Kentucky), görüşmedeki iki kişiye göre, ABD’nin Ukrayna’ya tedarik etmeye devam ettiği Stinger karadan havaya silahlarına açık bir referans olan füzeleri sordu. .

READ  Radyoaktif kapsül Batı Avustralya'da kayıp ve arama çalışmaları sürüyor

Zelensky, füzelerin yeterli olmadığını çabucak yanıtladı. Ukrayna’nın uçağa ihtiyacı olduğunu söyledi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri çoğunlukla eski kullanır MiG-29 avcı uçağı da dahil olmak üzere Sovyet dönemi uçaklarıve Polonya ve Romanya gibi o zamandan beri NATO’ya katılan eski Varşova Paktı ülkeleri, Ukraynalı pilotların ek eğitim almadan uçabilecekleri benzer modelleri kullanıyor.

Ancak Ukrayna’ya, eski teknolojilere sahip olsalar bile, savaş uçakları sağlamak, şu anda ABD ve NATO’dan gelen ve çoğunlukla küçük silahların ve taşınabilir füze sistemlerinin sağlanmasını içeren askeri desteğin büyük bir adımını temsil edecektir.

Aynı zamanda, donör ülkelere hava savunmalarında delikler bırakacak ve bu da NATO müttefiklerinin bu kuvvetleri önemli pilot yeniden eğitimi gerektirecek maliyetli modern uçaklarla doldurmasını gerektirebilir.

Temsilci Jim Himes (Bağlayıcı Demokrat) Cumartesi öğleden sonra CNN’de “Situation Room with Wolf Blitzer” ile yaptığı röportajda, Kongre üyelerinin Pazartesi günü Washington’a döndüklerinde Zelensky’nin eylem çağrılarını desteklemek için bir teşvike sahip olacaklarını söyledi.

Hymes, “Rusya üzerindeki baskıyı artırmak için yapabileceğimiz birkaç şey olduğunu hayal ediyorum” dedi. “Zelensky’nin pilotlarının uçabileceği uçaklara sahip Doğu Avrupa ülkelerine izin vermek için bürokrasinin liberalleştirilmesi meselesinin gündemin üst sıralarında olduğunu hayal ediyorum.”

Zelensky, arkasında mavi ve sarı Ukrayna bayrağıyla iyi aydınlatılmış bir odada bir masa ve sandalyeden milletvekilleriyle konuştu – başkanın karanlık bir yeraltı sığınağında göründüğü son röportajlardan bir değişiklik.

Ancak güvenlik tehditleri devam etti ve Twitter’a göre Ukrayna büyükelçisi ABD’li milletvekillerinden toplantının ayrıntılarını bitene kadar sosyal medyada paylaşmamalarını istedi. Posta Temsilci Dean Phillips’in (D-Minnesota) görüşmesinden sonra. Phillips, iki senatörü – Marco Rubio (R-Fla.) ve Steve Danes’i (R-Monterey) – Zoom görüşmesi devam ederken görüntülerini paylaştığı için eleştirdi.

READ  ABD'nin Hindistan'a hoşgeldin insan hakları sicili gölgelendi

Rubio sözcüsü Dan Holler yaptığı açıklamada, senatörün Twitter gönderisinin “kişisel olarak tanımlanabilir hiçbir bilgi” içermediğini ve herhangi birinin bunu bir güvenlik endişesi olarak “tıklama taraftarı” olarak nitelendirdiğini reddettiğini söyledi.

Twitter’a göre Zelensky, dünya çapında Rus petrol ve gaz alımlarını durdurmanın “Swift’ten bile daha güçlü” bir ceza olabileceğini de vurguladı. Posta Senatör Dan Sullivan’dan (R-Alaska). Zelensky, Rusya’nın işgalden sonra yasaklandığı önemli bankalararası finansal mesajlaşma sisteminden bahsediyordu.

Rus ekonomisini mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde izole etmek ve oradaki Visa ve MasterCard ödeme ağlarını kapatmak da dahil olmak üzere çağrıda bulunan kişiler, böyle bir yasağın gerekli olduğunu söyledi.

Temsilci Daniel Kildy (D-Michigan) “Mutlak ve eksiksiz bir boykot için çok uğraştı” dedi. “Çok güçlü ve etkiliydi.”

ABD’nin Rus petrol ve gaz alımlarını sona erdirmesi iki partili desteği artırıyor gibi görünüyor – ancak aynı zamanda enerji piyasalarında daha fazla hasara yol açma tehdidinde bulunuyor.

Rus ham petrolü ABD petrol piyasasının sadece bir kısmını oluştururken, bu hareket pompadaki fiyatların daha da yükselmesine neden olabilir. AAA’ya göre şimdiden ABD gaz fiyatları şimdiye kadarki en hızlı yükselişte. Bir galon kurşunsuz benzinin ortalama fiyatı ayağa kalktı Cuma günü 3.84 dolardan.

Beyaz Saray bu haftanın başlarında ABD ve diğer ülkelerin stratejik rezervlerini petrol fiyatlarını düşürmek için kullanacaklarını söyledi.

Zelensky’nin askeri ve insani yardım talepleriyle ilgili olarak Temsilci Mike Quigley (D-Illinois), milletvekillerinin bunları bir an önce onaylamaları gerektiğini söyledi.

READ  Kremlin, Rus hükümdarın oğlu Alexander Os'un ABD suçlamalarıyla İtalya'da tutuklanmasının ardından öfkeli.

Quigley, “Ukrayna halkına bu yasadışı işgal karşısında ihtiyaç duydukları desteği vermeliyiz” dedi.

Toplantının sonunda Zelensky, Twitter’a göre, “Artık hepimiz büyük bir orduyuz. Ukrayna halkı artık tüm dünya için demokrasi için birliğin vücut bulmuş hali” dedi. Posta Temsilci Andy Levine’den (D-Mitchell).

Ukraynalı yetkililer, Rus saldırısından bu yana ABD’li milletvekilleri arasında duyarlı bir kitle buldu.

Ukrayna’ya kongre desteğinin bir gösterisinde, ABD büyükelçisi Oksana Markarova Salı günü Başkan Biden’in Birliğin Durumu konuşmasına katıldı ve bir konuşma aldı. ayakta alkışlamak Başkan bunu söyleyince.

Verkhovna Rada Oleksandra Ustinova üyesi de o tanıştı ABD’li senatörler Salı günü, Ukrayna’nın Rus saldırılarına direnmesi halinde derhal daha fazla yaptırım uygulanması için baskı yapıyor.

Dan Lamotte ve Pradina Joshi bu rapora katkıda bulundular.