Aralık 3, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Zelensky’nin yardımcısı, Vladimir Putin’in ‘ordu geri çekilirken hayatından endişe ederek yaşadığını’ söyledi

Zelensky'nin yardımcısı, Vladimir Putin'in 'ordu geri çekilirken hayatından endişe ederek yaşadığını' söyledi

Üst düzey bir Ukrayna askeri yardımcısı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ordusu geri çekilirken “hayatından korkarak yaşadığını” söyledi.

Bu ayın başlarında Rusya, Herson bölgesinden çekildiğini açıklayarak, Putin için en utanç verici yenilgilerden biri ve şu anda dokuzuncu ayına giren bir savaşta potansiyel bir dönüm noktası oldu.

Rusya’nın çatışmada ele geçirdiği tek bölgesel başkent olan Herson’un kaybedilmesi, Kırım’a bir kara koridoru oluşturma ve Rus kontrolündeki yarımada için su temini sağlama planlarına ağır bir darbe vurdu.

“[Putin] Ukrayna Cumhurbaşkanı Genelkurmay Başkanı’nın danışmanı Oleksiy Aristovich, L.N’ye söyledi zamanlar.

“Artık hayatı için savaşıyor. Savaşı kaybederse, en azından Rusların gözünde, bu onun sonu demektir. Siyasi bir şahsiyet olarak onun sonu. Ve belki de fiziksel anlamda.”

Ukrayna’nın Herson’a karşı kazandığı zafer, Kremlin güçlerinin Kharkiv ve Donbass bölgelerindeki bir dizi küçük düşürücü geri çekilmesinin ardından geldi.

Aristovich, “Bu, Putin’e çok sadık insanları bile bu savaşı kazanabileceklerinden şüphe etmeye zorladı.” Dedi.

Herson’un kurtarılmasının, Rusya’nın ülkenin altyapısına yönelik yeni saldırılarına yol açtığını ve Rusya’nın kuzey Ukrayna’daki müttefiki Beyaz Rusya’dan yeni bir saldırı planladığını söyledi. Putin’in güçleri savaşın ilk aşamalarında Beyaz Rusya’dan Kiev’e doğru ilerledi, ancak sert direnişin ardından geri çekilmek zorunda kaldı.

Ukrayna makamları, Ukrayna Halk Cumhuriyeti’nin yakın zamanda kurtarılan bölgelerinden sivilleri tahliye etmeye başladı. Herson ve Mykolaiv bölgeleri, bir kıtlıktan korkarak sıcaklıkVe Enerji Rus bombardımanından kaynaklanan su, yaşam koşullarını çok zorlaştıracak kış mevsimi.

Enerji altyapısına yönelik grevler nedeniyle kurtarılan Herson şehrinde bir sakin tahliye edildi

(Getty Images)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) milyonlarca insanın krizde olduğunu söylüyor. Ukrayna Güney bölgelerde yaşayanların ülkenin orta ve batı bölgelerindeki daha güvenli bölgelere taşınmaya çağrılması nedeniyle, önümüzdeki aylarda “yaşamı tehdit eden” koşullarla karşı karşıya kalacaklar.

Bay Aristovich, Ukrayna’nın 2014 yılında Kremlin tarafından ilhak edilen Karadeniz yarımadası Kırım da dahil olmak üzere Rusya tarafından ele geçirilen tüm bölgeleri geri alma hedefini yineledi.

Bu arada, bu hafta Putin, Rusya’nın Kuzey Kutbu’ndaki gücünü bir bayrak çekme töreniyle ve Batı Kuzey Kutbu’nda yıl boyunca seyrüsefer sağlayacak iki nükleer enerjili kırıcı için bir rıhtımın lansmanıyla lanse etti.

Rusya’nın kuzeyindeki eski imparatorluk başkenti Saint Petersburg’daki fırlatma töreninde Kremlin’den bir video bağlantısına başkanlık eden Putin, bu buz kırıcıların ülke için stratejik öneme sahip olduğunu söyledi.

Putin, “Her iki buzkıran da büyük bir seri projenin parçası olarak atıldı ve Rusya’nın Arktik süper gücü statüsünü güçlendirmek için yerli buzkıran filosunu yeniden donatmak ve yenilemek için yaptığımız büyük ölçekli, sistematik çalışmanın bir parçası” dedi.

Vladimir Putin, Herson’daki kaybın ardından artan baskı altında

(AP)

Küçülen buz tabakası yeni deniz yolları açtığından, Kuzey Kutbu iklim krizi nedeniyle daha büyük stratejik önem kazanıyor. Yamal Yarımadası’ndaki LNG tesisi de dahil olmak üzere Rusya’nın Arktik bölgelerinde geniş petrol ve gaz kaynakları bulunmaktadır.

Yakutistan’daki nükleer buzkıran, rıhtımlarda sulara atılırken Bay Putin gülümsedi ve Aralık ayında faaliyete geçecek olan Ural buzkıranı üzerinde Rus milli marşı Rus bayrağını dalgalandırırken ayağa kalktı.

Rusya cumhurbaşkanı ayrıca Ukrayna’da savaşmak için çağrılan yedek askerlerin anneleriyle görüşme planlarını da duyurdu.

ABD’ye göre, savaş her iki taraftan da on binlerce askeri öldürdü ve yaraladı ve Rus işgali, 1962 Küba Füze Krizi’nden bu yana Moskova ile Batı arasındaki en büyük çatışmayı ateşledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, ilk olarak Vedomosti tarafından bildirilen askerlerin anneleriyle görüşmeyi doğruladı. Rusya, 27 Kasım’da Anneler Günü’nü kutluyor.

Peskov, gazetecilere Putin’in seferber edilen insanların aileleriyle bir görüşme yapıp yapmayacağı sorusuna, “Aslında böyle bir görüşme planlanıyor, bunu teyit edebiliriz.” dedi.

Böyle bir toplantı yapılıyor.

Başkan genellikle bu tür toplantılar yapar, hepsi halka açık değildir. Her durumda, başkan gerçek durum hakkında ilk elden bilgi alır.

READ  Rus-Ukrayna Savaşı: İstilanın 101. Gününde Bildiklerimiz | Ukrayna