Aralık 3, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Putin, Ermenistan ziyareti sırasında sokak protestolarıyla karşılaştı

Putin, Ermenistan ziyareti sırasında sokak protestolarıyla karşılaştı

Erivan, Ermenistan — Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova liderliğindeki bir askeri ittifakın üyeleriyle görüşmek üzere Çarşamba günü karayla çevrili bu Güney Kafkasya ülkesinin başkentinde sokak gösterileriyle karşılandı.

Yüzlerce Ermeni ve Rus göçmen, Putin’in ziyaretini protesto etmek için Erivan’ın merkezinde iki gün süren gösterilere katılarak “Putin bir katildir” ve “Savaşa hayır” gibi sloganlar attı.

Yakın zamanda Erivan’a taşınan bir BT çalışanı olan Sergey, Ukrayna’daki savaş karşıtı bir gösteriye katılırken, “Bütün Rusların bunu desteklemediğini göstermeliyiz” dedi.

2019’dan beri Ermenistan’a yaptığı ilk seyahatinde Putin’in coşkulu karşılaması, Ukrayna’daki askeri başarısızlıkların Rus lideri dünya sahnesinde giderek daha fazla yalnız görünmesine ve hatta Rusya’nın eski Sovyetler Birliği ülkelerinde nüfuzunu korumak için mücadele etmesine neden olurken geliyor. Orta Asya ve Kafkasya.

Ermenistan’ın başkentindeyken Putin, Rusya, Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ı içeren bir askeri blok olan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (CSTO) devlet başkanları zirvesine katıldı ve Ermenistan Başbakanı ile görüşmesi planlandı. Nikol. Paşinyan.

Putin, “Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü çerçevesindeki ortak çalışmamızın net pratik sonuçlar getirdiği ve ülkelerimizin ulusal çıkarlarını, egemenliğini ve bağımsızlığını korumaya yardımcı olduğu bizim için açıktır” dedi. dedi mecliste.

Ancak Paşinyan karşılama konuşmasını, CSTO koalisyonuna Ermenistan ile Azerbaycan arasında devam eden ihtilafta eylemsizliği nedeniyle saldırmak için kullandı.

İvan Lomakin

Paşinyan, “Şu ana kadar Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün Azerbaycan’ın Ermenistan’a yönelik saldırganlığına tepkisi konusunda karar veremedik” dedi.

“Bu gerçekler Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün imajına büyük zarar veriyor.”

Toplantı dışında Ermenistan’a taşınan Ermeniler ve savaş karşıtı Ruslar, Putin’in ziyaretini, Rusya’nın komşu Azerbaycan’a desteğini ve Ukrayna savaşını protesto etmek için en az üç miting düzenledi.

READ  Wall Street enflasyon verilerine dayalı olarak yükseliyor, ancak jeopolitik gerilimler kazançları azalttı

Pek çok Ermeni, bir zamanlar yakın bir müttefik olarak gördükleri Moskova’yı Bakü ile olan ihtilafında Erivan’a yardım edemediği için suçluyor.

64 yaşındaki Yuri Tatevasyan, Moskova Times’a Salı gecesi Ermenistan’ın başkentinde düzenlenen bir mitingde “Rusya bizi korumaya söz verdi, ancak tersini yaptı” dedi.

Tatevasian, “Rus halkına karşı hiçbir şeyimiz yok – ama Kremlin’in kölesi olmak istemiyoruz” diye ekledi.

“Ermenistan’ın özgür ve demokratik bir ülke olmasını istiyoruz.”

İvan Lomakin
İvan Lomakin

Putin, Rusya’nın Ukrayna’da dokuz aydır devam eden savaşının başlamasından bu yana Batı ve uluslararası kuruluşlar tarafından eleştirilen yurtdışına çok az seyahat yaptı. Birleşmiş Milletler.

Rus lider, bu ayın başlarında, dünya liderlerinin “güçlü bir şekilde mahkum savaş.”

Carnegie Endowment for International Peace’in kıdemli üyelerinden Andrei Kolesnikov’a göre Putin, Ukrayna savaşıyla ilgili CSTO toplantılarında “eşitler arasında birinci” statüsünü kaybetti, ancak bölgesel liderler Kremlin’e karşı temkinli olmaya devam ediyor.

Kolesnikov, “CSTO üyeleri de Putin’in Rusya’sından korkuyor” diye ekledi.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında uzun süredir devam eden ihtilafta Rusya’nın kilit arabuluculuk rolü oynamasıyla Erivan, Kremlin’in desteğini almaya can atıyor.

CSTO oturumu Vladimir Smirnov / Tass / Kremlin
CSTO oturumu
Vladimir Smirnov / TASS / Kremlin

Ermenistan ve Azerbaycan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana Ermenilerin çoğunlukta olduğu Dağlık Karabağ bölgesi için iki kez savaştı. 2020 sonbaharında altı hafta süren çatışmalar, her iki tarafta da 6.500’den fazla askerin hayatına mal oldu ve Rusya’nın aracılık ettiği bir ateşkesle sona erdi.

The Moscow Times’a konuşan eski Ermeni milletvekili Arman Abovyan, “Rus barış güçlerinin güvenliğin garantörü olduğunu unutmamalıyız.”

Bu hafta Putin’in ziyaretini protesto eden Rus göçmenler bile Erivan’ın Rus lideri uzaklaştıramayacağını biliyorlardı.

Soyadını vermeyi reddeden Rus BT çalışanı Sergei, The Moscow Times’a verdiği demeçte, “Putin, birçok ülkenin aksine Ermenistan’da hala hoş karşılanıyor.”

READ  Kilitleme Partileri için Johnson'ı Suçladı, Ama İstifa Etmedi

“Ermenistan, Rus yetkililerle tartışmak istemiyor.”

AFP rapora katkıda bulundu.