Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Zimbabve Ulusal Parkı’nda kuraklık ve iklim değişikliği nedeniyle en az 100 fil öldü

Zimbabve Ulusal Parkı’nda kuraklık ve iklim değişikliği nedeniyle en az 100 fil öldü

Geçtiğimiz haftalarda Zimbabve’nin en büyük milli parkında kuraklık nedeniyle en az 100 fil öldü; fillerin leşleri, yaban hayatı yetkililerinin ve koruma gruplarının iklim ve iklim değişikliğinin etkisi olduğunu söylediği şeyin korkunç bir işareti. El Nino hava olayı.

Yetkililer, Hwange Ulusal Parkı da dahil olmak üzere güney Afrika ülkesinin bazı bölgelerinde yağmurun az olduğunu ve yüksek sıcaklıkların olduğunu gösteren tahminler nedeniyle daha fazla ölüm olasılığı konusunda uyardılar. Uluslararası Hayvan Refahı Fonu, krizi filler ve diğer hayvanlar için bir kriz olarak nitelendirdi.

Zimbabve Ulusal Parklar ve Yaban Hayatı Yönetim Otoritesi sözcüsü Tinashe Farao, El Niño’nun durumu zaten daha da kötüleştirdiğini söyledi.

El Nino doğal ve tekrarlanan bir iklim olgusudur Pasifik Okyanusu’nun bazı kısımlarını ısıtıyorBu da dünyadaki hava düzenlerini etkiliyor. El Nino fenomeni bu yıl getirdi Doğu Afrika’da ölümcül sel Son zamanlarda Güney Afrika’da ortalamanın altında yağışlara neden olacağı tahmin ediliyor.

Uluslararası Tarım Fonu tarafından sağlanan bu fotoğrafta, 5 Aralık 2023 Salı günü Hwange Ulusal Parkı’ndaki bir sulama deliğinden birkaç metre uzakta bir fil ölü görünüyor.

Imtiaz Muvanhiri/AP


Bu durum, yağmur mevsiminin normalden haftalar sonra başladığı Zimbabve’de de hissedildi. Şu anda bir miktar yağmur yağmış olsa da, tahminler genel olarak önümüzdeki yazın kuru ve sıcak geçeceğine işaret ediyor.

Araştırmalar öyle gösteriyor İklim değişikliği El Nino’yu güçlendirebilirdaha ciddi sonuçlara yol açmaktadır.

Yetkililer, Hwange’de şiddetli kuraklık nedeniyle 200’den fazla filin öldüğü 2019’da yaşananların tekrarlanmasından korkuyor.

Uluslararası Hayvan Refahı Fonu’nun peyzaj programı direktörü Philip Covauga, “Bu fenomen tekrarlanıyor” dedi ve Hwange’nin filleriyle ilgili alarmı yükseltti. Bu ayın raporu.

Parks ajansı sözcüsü Varao, eski adıyla Twitter olan sosyal medya sitesi X’te bir video yayınladı. Yavru fil mücadele ediyor Hwange’de kısmen kurumuş bir su birikintisinin çamuruna sıkışıp kaldıktan sonra canını kurtarmak için kaçmak.

Farao, “En çok etkilenen filler, su bulmak için uzun mesafeler kat edemeyen genç, yaşlı ve hasta fillerdir.” dedi. Ortalama büyüklükte bir filin günlük yaklaşık 52 galonluk su alımına ihtiyacı olduğunu söyledi. Farao dişi fili gösteren başka fotoğraflar da paylaştı Çamurun içinde sıkışıp kaldım Ve başka Ölübulundu Sığ bir sulama deliğinde.

Hayvan bakıcıları, leşlerin kaçak avcıların ilgisini çekmemesi için ölü fillerin dişlerini çıkararak onları koruyabiliyorlar.

Hwange, yaklaşık 45.000 filin yanı sıra 100’den fazla memeli türü ve 400 kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Zimbabwe’nin yağmur mevsimi güvenilir bir şekilde Ekim ayında başlıyor ve Mart ayına kadar sürüyor. Son yıllarda daha istikrarsız hale geldi ve korumacılar daha uzun ve daha şiddetli kuraklıkların farkına vardılar.

Zimbabwe Parklar Ajansı’na yardım eden bir koruma grubu olan Bahijan Trust’ın yöneticisi Trevor Lane, “Bölgemiz çok daha az yağış görecek, dolayısıyla El Niño kuraklığı yakında geri gelebilir” dedi.

Kuruluşunun, park ajansıyla ortaklaşa yönettiği 50’den fazla kuyudan Hwange’deki su kuyularına günde 1,5 milyon litre su pompaladığını söyledi. İçinden büyük bir nehrin akmadığı 5.600 mil karelik parkta, hayvanlar için su pompalayan 100’den fazla güneş enerjili kuyu bulunuyor.

Çevreciler, filleri kurtarmanın sadece hayvanların iyiliği için olmadığını söylüyor. Bitkileri gübre içeren bitki tohumları yoluyla uzun mesafelere dağıtarak, ormanların yayılmasını, yenilenmesini ve gelişmesini sağlayarak ekosistem aracılığıyla iklim değişikliğine karşı mücadelede önemli bir müttefiktirler. Ağaçlar atmosferdeki karbondioksiti emer ve bu da gezegenin ısınmasına neden olur.

Lin, “Yeniden ağaçlandırmada insanlardan çok daha büyük bir rol oynuyorlar” dedi. “Filleri hayatta tutmak için mücadele etmemizin nedenlerinden biri de bu.”

READ  Rusya'nın FSB'si, casusluk suçlamasıyla Japon konsolosunu tutukladı ve sınır dışı etti