Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

1.5 milyondan fazla insan Ukrayna’dan komşu ülkelere geçti

1.5 milyondan fazla insan Ukrayna’dan komşu ülkelere geçti

Resmi Rus haber ajansı TASS, Ukrayna’nın güneydoğusundaki Mariupol ve Volnovaka kentlerindeki insani yardım koridorlarının bugün yeniden açılacağını bildirdi.

Ukraynalı yetkililerin Cumartesi günü Rusya’nın ateşkes ihlallerini gerekçe göstererek sivil tahliyeleri durdurmasının ardından yollarla ilgili bazı şüpheler arttı.

Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin sözde Halk Milisleri’nin başkan yardımcısı Eduard Basurin gazetecilere verdiği demeçte, “Sabahları hem Mariupol hem de Volnovakha’da insani koridorlar yeniden açılacak.” dedi.

Mariupol belediye başkanı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın felakete uğrayan liman kenti Mariupol’daki sivillerin elektrik ve su olmadan mahsur kaldığını ve ölülerini geri alamadıklarını söyledi ve Rusya’yı kararlaştırılan tahliye yollarını kapatarak şehri “boğmaya” çalışmakla suçladı.

Rusya, sivillerin günlerdir yoğun ve ayrım gözetmeyen bombalamalara maruz kaldığı Mariupol ve Volnova’dan güvenli bir şekilde ayrılmalarına izin vermek için Cumartesi günü ateşkesi kabul etti.

Ancak tahliyeler duraklatıldı, Ukraynalı yetkililer Rusya’yı saldırılarını sürdürerek anlaşmayı ihlal etmekle suçladı ve binlerce sivili sahadaki insanların giderek daha vahim olarak nitelendirdiği koşullarda kapana kıstırdı.

Donetsk bölgesi valisi Pavlo Kirilenko Pazar günü resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Mariupol şehrinde siviller için bir insani yardım koridoru açmaya yönelik başka bir girişimin yerel saatle öğlen 12’de (05:00 ET) başlayacağını söyledi.

Kirilenko, ateşkesin Pazar günü yerel saatle 10.00-21.00 arasında geçerli olacağını söyledi.

READ  Yellen: ABD'nin Rusya'nın resmi varlıklarına el koyması yasal değil