Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Barselonalılar aşırı turizmi protesto etmek için gezginlerin üzerine su sıkıyor

Barselonalılar aşırı turizmi protesto etmek için gezginlerin üzerine su sıkıyor

Kitle turizmiyle ilgili sorunlar Cumartesi günü Barselona’da protestocuların gezginlere nesneler atması, onlara su tabancaları ve konserve içecekler sıkması ve “Turistler evlerine gidin” sloganı atmasıyla doruğa çıktı.

Şehrin aşırı turizmle ilgili uzun süredir devam eden sorunlarına öfkeli olan göstericiler, sembolik bir çabayla tesisleri kapatmak amacıyla küçük Barceloneta mahallesindeki otellerin ve kaldırım kafelerinin girişlerini kapatmak için polisin kullandığına benzer kalın bantlar kullandı.

Kalabalık yaklaşık 3.000 kişiden oluşuyordu Yerel medyaya göreYürüyüşe, şehir yetkililerinin “turist sayısını hemen azaltmalarını” talep eden büyük bir pankartla da katıldılar.

Videolar Resimler, insanların kalabalıktan kaçmaya çalıştığını, bazılarının yemeğin ortasında masalarından uzaklaştığını, restoran personelinin de aralarında bulunduğu diğerlerinin ise turizm karşıtı aktivistlerle sözlü olarak tartıştığını gösteriyor.

Gösteri, Barselona’nın yaz aylarında seyahatin en yoğun olduğu aylara denk geliyor. Barselona Kent Konseyi’ne göre, 2023 yılında 1,6 milyon nüfuslu şehrin 4 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayacak şekilde büyümesiyle otel doluluk oranları Temmuz ve Ağustos aylarında %80’e yaklaştı.

Standart erişimler

6 Temmuz 2024’te Barselona’da bir protestocu.

Paco Freire | soba resimleri | Işık Roketi | Getty Images

Ancak yerel halk ile ziyaretçiler arasındaki hassas dans bunun çok ötesine geçti.

Barselona Kent Konseyi’ne göre şehirdeki otel sayısı, aynı dönemde 1,7 milyondan 7,8 milyona çıkan gezgin akınını karşılamak için 1990’dan 2023’e kadar dört katına çıktı. Konsey, bu rakamın şehrin dış mahallelerine seyahat eden milyonları da içermediğine dikkat çekiyor.

Şehir aynı zamanda Barselona’nın kruvaziyer limanının ağırlığından da muzdarip ve şehre gelen binlerce turist var. Web sitesine göre liman, 2000 yılında 560.000 yolcudan 2023 yılında yaklaşık 2,2 milyon yolcu alacak.

Barceloneta’da bir restoranda yemek yiyen bir kadın, bir protestocunun karşısına çıkıyor.

Paco Freire | soba resimleri | Işık Roketi | Getty Images

Aktivistlere göre sonuç, Barselona belediye başkanı Jaume Colboni’ye göre kiraların son on yılda yüzde 68 arttığı konut piyasası nedeniyle pek çok yerel halkın artık yaşam masraflarını karşılayamayacağı bir şehir oldu.

Colboni Haziran ayında, şehirde kısa süreli Airbnb tarzı ev kiralamanın 2028 yılına kadar yasaklanacağını duyurdu. Bu hareket, uzun vadeli kiralama pazarına yaklaşık 10.000 daire ekleyecek.

6 Temmuz 2024’te Barselona’da kitle turizmine karşı düzenlenen gösterinin önünde bisikletli iki turist durduruldu.

Paco Freire | soba resimleri | Işık Roketi | Getty Images

Barselona Kent Konseyi tarafından 2023 yılında yayınlanan “Barselona’da Turizm Algısı” başlıklı bir rapor, daha fazla sakinin turizmin kente zarar vermekten ziyade kent için iyi olduğunu düşündüğünü gösterdi. Ancak rapor, bu rakamlar arasındaki farkın yıllar geçtikçe daraldığını gösterdi.

Ankete katılan 1.860 kişinin yarısı, turistler nedeniyle şehirdeki yerlerini değiştirdiklerini söyledi. “Şehir merkezi çevresinde geniş bir alandan (Plaça Catalunya, La Rambla, Gotik Mahalle, Raval, Eski Şehir, Sahil) ve ayrıca Sagrada Familia bölgesinden kaçınıyorlar. Belirli yerler açısından Park Guell, gidilecek yerlerin başında geliyor. turistler kasıtlı olarak kaçınıyor.”

Rapora göre, turizmin ekonomik katkısının farkına varanlar bile şehirdeki çok sayıda gezgin karşısında hayal kırıklığına uğruyor.

Raporda “Giderek daha fazla insan Barselona’nın turizm potansiyelinin sınırına ulaştığına inanıyor” ifadesine yer veriliyor.

READ  Canlı güncellemeler: Rusya Ukrayna'yı işgal etti