Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya’nın emriyle Zaporizhzhia nükleer santrali için Ukrayna ile “tehlikeli endişe” | Ukrayna

Ukrayna’nın Zaporizhzhya nükleer santralindeki işçilere, geçen hafta siteyi uluslararası güvenlik protokollerini ihlal ederek ele geçiren Rus askeri komutanı tarafından ne yapacakları verildi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, dünyanın en büyük Altı Reaktör Fabrikasındaki durumla ilgili “ciddi endişelerini” dile getirdi. Avrupa. Ukrayna Nükleer Düzenleme Kurumu ajansa, “altı reaktör ünitesinin teknik işletimiyle ilgili prosedürler de dahil olmak üzere, santrali yönetmek için herhangi bir prosedürün Rus komutanının önceden onayını gerektirdiğini” söyledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Müdürü, Rafael Mariano GrossiPazar günü, nükleer santralin Rus askeri liderliğinin “nükleer güvenlik ve güvenliğin yedi vazgeçilmez direğinden biriyle çeliştiğini” ve bu da operasyon personelinin güvenlik ve güvenlik görevlerini yerine getirebilmesi ve karar alabilmesi gerektiğini söyledi. “Aşırı baskı olmadan.”

Rus kuvvetleri Zaporizhzhya fabrikası bombalandı Cuma sabahı erken saatlerde, altı reaktörden ikisi arasındaki bir araba yolunda hasar meydana geldi ve eğitim için kullanılan yakındaki bir binada yangın çıktı. Sonuç olarak, bazı reaktörler kapatıldı ve diğerleri düşük güce verildi.

Reaktörlerin kendileri kalın bir beton kabukla iyi korunuyor, ancak en savunmasız kullanılmış yakıt çubuklarının vurulabileceği veya güç ve soğutma sistemlerinin etkilenerek potansiyel olarak bir erimeye yol açabileceğine dair endişeler var.

IAEA, Rus işgal kuvvetlerinin cep telefonu ağlarını ve internet bağlantısını “siteden normal iletişim kanalları aracılığıyla güvenilir bilgi alınamaması için” kapattığı yönündeki endişelerini de dile getirdi.

Ajans, tesis ile Ukrayna nükleer düzenleyicisi arasındaki iletişimin etkilendiğini ve IAEA’nın, Grossi tarafından listelenen ve “düzenleyici ve diğerleri ile güvenilir iletişim” gerektiren diğer nükleer güvenlik sütunlarıyla çeliştiğini söyledi.

Grossi, “Tesisin güvenli ve emniyetli bir şekilde çalışabilmesi için, yönetim ve personelin hayati görevlerini aşırı dış müdahale veya baskı olmaksızın istikrarlı koşullarda yerine getirmelerine izin verilmelidir.” Dedi.

READ  Ukrayna, şehir havaalanlarını kapatırken Moskova'yı drone saldırılarıyla hedef alıyor

Regülatör ve Zaporizhzhia arasındaki hayati temaslarla ilgili kötüleşen durum [nuclear plant] Aynı zamanda, özellikle ülkenin nükleer tesislerini her an tehlikeye atabilecek silahlı çatışmalar sırasında derin bir endişe kaynağıdır. “Güvenilir düzenleyici ve operatör iletişimi, genel nükleer güvenlik ve güvenliğin önemli bir parçasıdır.”

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, tesisteki operatörlerin artık üç vardiya arasında dönebildiğini ve devralma sırasında görevde olan operatörleri rahatlattığını, ancak Ukraynalı düzenleyicinin “gıda mevcudiyeti ve tedarikiyle ilgili sorunlar” olduğunu söyledi. fabrika moralini etkiler.

IAEA ayrıca, “tıbbi veya endüstriyel izotoplara olası bir referans olan 1-3 kategori radyasyon kaynağı” olduğunu söylediği kuşatma altındaki liman kenti Mariupol’daki kurumlar ve şirketlerle temasların kesilmesi konusunda alarm verdi. ölümcül olabilir.” birkaç dakikadan fazla maruz kalma.

Ajans yaptığı açıklamada, “Bu tür radyoaktif maddeler, düzgün bir şekilde emniyete alınmazlar ve yönetilmezlerse insanlara ciddi zarar verebilir” dedi.