Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

2023’ün Eylül’den sonra kaydedilen en sıcak yıl olması bekleniyor

2023’ün Eylül’den sonra kaydedilen en sıcak yıl olması bekleniyor
  • Bilim insanları perşembe günü, alışılmadık derecede yüksek Eylül sıcaklıkları ve insanlık tarihindeki en sıcak yazın ardından 2023’ün kayıtlardaki en sıcak yıl olma yolunda olduğu konusunda uyardı.
  • Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi, Ocak’tan Eylül’e kadar ortalama küresel sıcaklıkların, 1850-1900 arasındaki sanayi öncesi döneme göre 1,4 santigrat derece daha yüksek olduğunu söyledi.
  • Eylül ayındaki sıcaklık anormallikleri, bir araştırmacının sonuçları “kesinlikle harika muzlar”dan başka bir şey olmadığını tanımlamasına yol açtı.

22 Eylül 2023’te Bolivya Altiplano’da Bolivya ve Peru tarafından paylaşılan Titicaca Gölü’nün Bahia (Körfez) Cohana bölgesindeki çatlak araziye bir tekne demirlendi.

Ezar Raldes | AFP | Getty Images

Bilim insanları perşembe günü, alışılmadık derecede yüksek Eylül sıcaklıkları ve insanlık tarihindeki en sıcak yazın ardından 2023’ün kayıtlardaki en sıcak yıl olma yolunda olduğu konusunda uyardı.

Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi, Ocak’tan Eylül’e kadar ortalama küresel sıcaklıkların, 1850-1900 arasındaki sanayi öncesi döneme göre 1,4 santigrat derece daha yüksek olduğunu söyledi.

Bu, ortalamanın sadece 0,5°C üzerindeydi ve şu anda kaydedilen en sıcak yıl olan 2016’nın ilgili dönemine göre 0,05°C daha yüksekti.

C3S’deki bilim insanları, Eylül ayının 1940’tan bu yana kaydedilen en büyük sıcaklık anomalisini kaydettiğini ve ayın tamamının sanayi devrimi öncesindeki referans dönemine göre 1,75 santigrat derece daha sıcak olduğunu söyledi.

Eylül ayındaki sıcaklık anormallikleri bir araştırmacıyı tam da bunu yapmaya yöneltti Betimlemek Sonuçlar “kesinlikle harika muzlar”dan başka bir şey değil.

İklim krizi, ana etkeni iklim değişikliği olan aşırı sıcaklardan kaynaklanıyor Fosil yakıt yakmak.

Copernicus İklim Değişikliği Servisi direktör yardımcısı Samantha Burgess, yaptığı açıklamada, “Rekor bir yaz mevsiminin ardından Eylül ayında yılın bu döneminde gözlemlenen benzeri görülmemiş sıcaklıklar, olağanüstü miktarda rekor kırdı” dedi.

READ  Ukrayna, Kırım'daki patlamalarda Rusya'dan ölenlerin sayısının keskin bir şekilde arttığını tahmin ediyor.

“Bu ekstrem ay, 2023’ü şüpheli bir şekilde birinciliğe itti; en sıcak yıl olma yolunda ve sanayi öncesi dönemdeki ortalama sıcaklıkların yaklaşık 1,4 santigrat derece üzerinde.”

Burgess, COP28’den iki ay sonra “iddialı iklim eyleminin aciliyeti hiç bu kadar önemli olmamıştı” dedi.

Dünya liderleri, kötüleşen iklim kriziyle nasıl başa çıkılacağına dair görüşmeler için 30 Kasım – 12 Aralık tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde bir araya gelecek.

Yaygın olarak beklendiği gibi, geçen ay yayınlanan önemli bir BM raporu, dünyanın şu anda küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlandırma çabalarını sürdürmeyi amaçlayan dönüm noktası niteliğindeki bir anlaşma olan 2015 Paris Anlaşması’nın uzun vadeli hedeflerini karşılama yolunda olmadığını doğruladı. Santigrat sanayi öncesi seviyelerin üzerinde.

Dünya bunu zaten yaptı Sıcaklık yaklaşık 1,1 santigrat derece arttı Bir asırdan fazla süredir fosil yakıtların yakılmasının yanı sıra eşitsiz ve sürdürülemez enerji ve arazi kullanımından sonra. Aslında sıcaklıklardaki bu artış dünya çapında bir dizi aşırı hava olayını körüklüyor.

C3S’deki bilim insanları, Avrupa için Eylül 2023’ün, 1991-2020 ortalamasının 2,5°C üzerinde ve bir önceki en sıcak ay olan Eylül 2020’nin 1,1°C üzerinde, kaydedilen en sıcak Eylül ayı olduğunu söyledi.

İklim aktivizmi grubu Fridays for Future’ın (FFF) destekçileri, 15 Eylül 2023’te Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen küresel iklim grevi Fridays for Future’ı (FFF) protesto etti.

Maja Hitig | Getty Images Haberleri | Getty Images

C3S ayrıca El Niño koşullarının tropik doğu Pasifik’te gelişmeye devam ettiğini söyledi.

El Niño, dünya çapında artan sıcaklıklara katkıda bulunan, doğal olarak oluşan bir hava durumu düzenidir. Birleşmiş Milletler Meteoroloji Ajansı, 4 Temmuz’da El Niño fenomeninin ortaya çıktığını duyurarak, geri dönüşünün küresel sıcaklıklarda ve şiddetli hava koşullarında olası bir artışa yol açacağı uyarısında bulundu.

READ  Tropikal Siklon Asani, ülke genelinde başka bir acımasız sıcak dalgası devam ederken doğu Hindistan'ı tehdit ediyor

Papa Francis Çarşamba günü, “İçinde yaşadığımız dünya çöküyor ve kırılma noktasına yaklaşıyor olabilir” diye uyardı.

Yorumları şöyleydi: Şiddetli uyarı Geçen ay BM Genel Sekreteri António Guterres’ten. Guterres, Eylül ortasında New York City’deki Birleşmiş Milletler genel merkezinde konuşuyordu. dedi ki “İnsanlık cehennemin kapılarını açtı.”

“Korkunç sıcaklığın korkunç etkileri var” diye ekledi. “Şaşkın çiftçiler, mahsullerin seller tarafından sürüklenmesini, aşırı sıcaklıkların hastalık yaymasını ve tarihi yangınlar şiddetlenirken binlerce kişinin korku içinde kaçmasını izliyor.”