Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya-Ukrayna Savaş Haberleri: Canlı Güncellemeler

Rusya-Ukrayna Savaş Haberleri: Canlı Güncellemeler
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky Perşembe günü İspanya’nın Granada kentinde düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu zirvesine geldi.kredi…Marcelo del Pozo/Getty Images

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, bir kez daha Rus saldırganlığının kışıyla karşı karşıya kalan ülkesine verilen desteğin azalmasına ilişkin endişelerin ortasında, kıta çapında işbirliğini artırmayı amaçlayan bir Avrupa zirvesine katılmak üzere Perşembe günü İspanya’ya geldi.

Ukrayna liderinin İspanya’nın güneyindeki Granada şehrine ziyareti, Başkan Biden’ın ziyaretinden bir gün sonra gerçekleşti Endişelerini dile getirdi Kongre’deki son siyasi çalkantının ABD’nin Ukrayna’ya yardım akışını kesintiye uğratabileceğini söyledi.

Zirvede gazetecilere ABD’nin askeri yardımında olası bir azalmadan endişe duyup duymadığı sorulduğunda Zelensky, “Endişelenmemiz için artık çok geç olduğunu düşünüyorum. Bunun üzerinde çalışmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

O dedi ki ABD’nin Ukrayna’daki savaş çabalarını desteklemeye devam edeceğine olan güvenini dile getiren Erdoğan, Sayın Biden ve Kongre üyeleriyle geçen ay yapılan görüşmelerin olumlu geçtiğini kaydetti.

Zelensky daha önce Granada’da toplananların “ortak amacının” “Avrupa’daki ortak evimizin güvenliğini ve istikrarını sağlamak” olduğunu söylemişti.

Şöyle ekledi: “Küresel gıda güvenliği ve seyrüsefer özgürlüğünü geliştirmeye yönelik ortak çabalarımızın yanı sıra Karadeniz bölgesine de özel önem vereceğiz.” X’te yazıldı, eski adıyla Twitter. “Ukrayna’nın ana önceliği, özellikle kış yaklaşırken, hava savunmasını güçlendirmektir.”

Diplomatlar, AB liderlerinin bu ayın sonunda Brüksel’de yapılması planlanan zirvede Ukrayna’ya uzun vadeli mali yardımı tartışmalarının beklendiğini, ancak konunun İspanya’daki toplantıda da gündeme gelebileceğini söyledi.

Perşembe günü, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Granada’da gazetecilere verdiği demeçte, Ukrayna’nın ihtiyacı olan şeyin doğrudan bütçe desteği açısından “öngörülebilirlik ve güvenilirlik” olduğunu söyledi.

“ABD’nin Ukrayna’ya desteğine çok güveniyorum” dedi. “ABD’nin üzerinde çalıştığı şey zamanlamadır.”

Grenada’da Perşembe günkü toplantı, hükümetlerin Kiev’e uzun vadeli destek sağlamanın ekonomik ve siyasi maliyetlerini göz önünde bulundurduğu Avrupa birleşik cephesinde Ukrayna konusunda olası çatlaklara ilişkin endişelerin olduğu bir dönemde gerçekleşti.

READ  Berlin'deki dev akvaryum patladı, 1500 balık yola döküldü

Bu, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı geniş çaplı işgalinin başlamasından sonra oluşturulan, yaklaşık 50 ülkeden liderlerin kıtasal bir araya geldiği Avrupa Siyasi Topluluğu’nun yalnızca üçüncü toplantısı. Bu, 27 ülkeden oluşan Avrupa Birliği’nden daha büyük. Ukrayna ve Moldova gibi sürece karşı sabrını kaybetmiş ülkeleri de içeriyor.Avrupa Birliği üyeliğini güvence altına almak uzun vadeli. Burası bir karar alma organı değil, liderlerin görüş alışverişinde bulunabileceği bir forumdur.

Geçen yılki zirvede Sayın Zelensky, Ukrayna’nın Avrupa Birliği ve NATO’ya üye olması yönünde baskı yapmıştı.

Avrupa Birliği geçen yıl Ukrayna’ya üyelik yolunu açtı. Ancak katılım, savaşta olmayan ülkeler için bile genellikle birkaç yıl süren uzun ve zorlu bir süreçtir. Avrupa Birliği’nin, 27 üye ülkenin tamamının oybirliğiyle desteklenmesini gerektiren süreçteki bir sonraki adım olan Ukrayna ile müzakerelerin başlatılıp başlatılmayacağına Aralık ayında karar vermesi bekleniyor.