Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Azerbaycan’ın Ermeni ayrılıkçıları yenilgiye uğratmasının ardından Hankendi terk edildi Özellikler

Azerbaycan’ın Ermeni ayrılıkçıları yenilgiye uğratmasının ardından Hankendi terk edildi  Özellikler

Ada, onbinlerce sakininin kaçmasının ardından Dağlık Karabağ’ın en büyük şehrine özel erişim hakkı kazandı.

Hankendi, Azerbaycan – Dağlık Karabağ bölgesinin en büyük şehrinde kasaba meydanına ürkütücü bir sessizlik çöküyor

Kadim bölgesel çatışmanın son kurbanları olan 100.000’den fazla Ermeni’nin Hakindi’den alelacele kaçmasının ardından meydanda geriye sadece bebek arabaları, sandalyeler ve boş kutular kaldı.

Azerbaycan geçen ay ayrılıkçı bölgedeki ayrılıkçı güçleri mağlup etti ve Ermeni liderlerin Bakü ile sözde Artsakh devletinin sona ermesi konusunda anlaşmaya varmasına yol açtı.

Ayrılıkçı güçlerin yenilgisinden sonra, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana Bakü’nün kontrolü dışında kalan petrol ve gaz zengini Azerbaycan’ın bir parçası olan Dağlık Karabağ’daki etnik Ermeniler, Ermenistan’a kaçmaya başladı.

Hankendi sakinleri de zulüm korkusuyla evlerini ve işyerlerini geride bırakarak komşu Ermenistan’a doğru yola çıktı.

Azerbaycan’ın güvenliklerine ve vatandaşlar olarak eşit muameleye tabi tutulacaklarına ilişkin güvencelerine rağmen ayrıldılar.

Ermenilerin Stepanakert olarak bildiği Hankendi’de bulunan Kızıl Haç çalışanları, Ermenistan’a giden otobüs ve araçlarda yer bulamayanları tahliye etmeyi teklif ediyor.

Şehrin morg personeli de bölgeyi terk ettiğinden, ölüler Kızıl Haç tarafından Ermenistan’a iade ediliyor.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’nin hızlı konuşlandırma ekibinden Marco Socci, “Şu anda şehirde mahsur kalan başka insanları da buluyoruz ve kırsal alanlara henüz ulaşılamadığı için başka bir endişemiz var” dedi. El Cezire’ye söyledi.

“Bana acil ihtiyaçların neler olduğunu sorarsanız elektrik, su ve gaz [the] Gelecek kış. Şöyle ekledi: “ICRC, Azerbaycanlı yetkililerle çalıştı ve biz de onlarla çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Doğa şartlarına maruz kalan yavru köpekler, beslenme umuduyla bahçede gördükleri herkese doğru koşuyorlar. Atlar sahipsiz sokaklarda dolaşıyor, podyumdaki nalları sessizliği bozuyor.

Ara sıra bir ambulans rüzgarlı sokaklardan geçerek geride kalan ve tıbbi yardıma ihtiyacı olan herkesi arıyor.

READ  Seul'de Cadılar Bayramı Ezmesi: Güney Koreli yetkililer Cadılar Bayramı kalabalıkları için hiçbir yönergeleri olmadığını söylüyor

Bu, şehrin her yerinde tekrarlanan bir sahne.

Görünür öfke

Bölgedeki önceki savaşın 2020’de sona ermesinden bu yana Dağlık Karabağ’da görev yapan Rus barış güçleri bile şehirdeki bazı kontrol noktalarını bıraktı.

Ancak aileleri yüzyıllardır onları evlerine çağıran Ermeniler için ayrılmak kolay bir seçenek değil. Hankendi dışında bir noktada toplanıyorlar, seslerinde öfke açıkça görülüyor.

Adamlardan biri kendisini Ermenistan’a götürmeye hazırlanan otobüse binerken El Cezire’ye “Burası bizim şehrimiz” dedi.

Başlangıç ​​noktası aynı zamanda kalmak isteyen çok az sayıda Ermeninin, ayrılan aileleri ve arkadaşlarıyla vedalaştığı yerdir.

Al Jazeera’ye Azerbaycanlı bir adamla konuşan orta yaşlı bir adam, “Burada herkesle birlikte yaşamak istiyorum. Bana ayrılmamam gerektiğini söyleyen Azerbaycanlı arkadaşlarım var, o yüzden burada kalacağım” dedi.

Şehrin yeni Azerbaycan yönetimi El Cezire’ye bir kayıt merkezi kurduğunu, ambulanslar sağladığını, cep telefonu ağlarını yenilediğini ve şehri Azerbaycan elektrik şebekesine bağladığını söyledi.

Azerbaycan, 30 yıllık çatışma ve işgalin ardından Hankendi’yi geri istediğini söylüyor ve Dağlık Karabağ’ın eski sakinlerinin geri dönmesini umuyor.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Aykhan Hajizadeh, Al Jazeera’ye, iç kaynaklara atıfta bulunarak, “Son 30 yıldır Azerbaycan işgalden acı çekti. Azerbaycan nüfusunun yaklaşık bir milyonu mülteci haline geldi ve ülke içinde yerinden edildi ve bu bölgeyi terk etti” dedi. Dağlık Karabağ’ın nüfusunun çoğunluğu Ermenilerden oluşuyor ancak Ermenistan, Birinci Dağlık Karabağ Savaşı’ndan sonra Azerbaycan’ın diğer bölgelerini ele geçirdi ve birçok Azeri işgalden kaçtı.

Hacızade, “Artık Azerbaycan’ın 24 saatlik terörle mücadele tedbirleri sonucunda Azerbaycan nihayet kendi toprakları üzerindeki egemenliğini yeniden kazandı. Artık Ermeni halkına geri dönme çağrısında bulunuyoruz. Ermeni halkını kucaklamaya hazırız.”

Hankendi’de şehrin gerçek anlamda yeniden inşa edilebilmesi için bu garantilerden daha fazlasına ihtiyaç duyacağı açık. Etnik Ermenilerin Azerbaycan’da güvende olduklarından emin olmaları gerekecek. Hankendi’nin boş sokaklarında bu güven şu anda belirgin değil.

READ  Stoklar ve petrol, Çin'in koronavirüsün yayılmasına yönelik kısıtlamalarının hafifletilmesi umutlarını artırdı