Mayıs 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

32 yıl sonra McDonald’s Rusya’daki işini satmayı planlıyor

32 yıl sonra McDonald's Rusya'daki işini satmayı planlıyor

Rusya’da otuz yıldan fazla bir süre sonra, Amerikan yaşam tarzı ve kapitalizminin bir simgesi olan McDonald’s, ülkeyi tamamen terk ediyor gibi göründüğü için Rusya’daki işini satıyor.

Bu adım, dünya çapında büyümesi küreselleşmenin simgesi haline gelen marka için önemli bir atılımı temsil ediyor. Barış teorisinin temeli. Küreselleşme özlemleri, koronavirüs pandemisi ve jeopolitik gerilimler arasında son yıllarda yıpranırken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, her zamanki gibi iş yapmayı umut eden birçok şirketi harekete geçmeye zorladı.

Çalışanların ve tüketicilerin artan baskısı altında, birçok marka ve restoran zinciri Rusya’daki faaliyetlerini kısmen veya tamamen askıya aldı. Ancak çok azı, personelin refahı konusundaki endişeler ve ayrıldıktan sonra geri dönmenin zorlukları nedeniyle tamamen ayrıldı. McDonald’s dedi ki Yürüyüşleri Dahil olmak üzere diğer birçok zincirin yaptığı gibi oradaki faaliyetlerini geçici olarak kapatacak. Starbucks ve KFC ve Pizza Hut’ın ana şirketi olan Yum Brands. Birçok çalışan ve aktivist siparişin tamamını ödedi deflasyon.

McDonald’s CEO’su Chris Kempczynski, The New York Times tarafından elde edilen franchise sahiplerine, çalışanlara ve tedarikçilere yazdığı bir mektupta, “Bu, ciddi sonuçları olan karmaşık, eşi görülmemiş bir sorun” dedi.

“Bazıları, gıdaya erişim sağlamanın ve on binlerce sıradan vatandaşı çalıştırmaya devam etmenin kesinlikle yapılacak doğru şey olduğunu iddia edebilir. Ancak Ukrayna’daki savaşın neden olduğu insani krizi görmezden gelmek mümkün değil. Altın Kemerler de aynı umudu temsil ediyor.” Ve 32 yıl önce Rusya pazarına girmemize neden olan söz. ”

McDonald’s, işini yerel bir alıcıya satmayı planlıyor. Bu restoranların “dirseği kaldırılacak”, yani McDonald’s adını, logosunu veya markasını kullanmayacaklar. McDonald’s yaptığı açıklamada “Öncelikleri arasında, McDonald’s’ın Rusya’daki çalışanlarına herhangi bir işlem kapanana kadar ödeme yapmaya devam etmesini ve çalışanların herhangi bir potansiyel alıcı ile gelecekte iş bulmasını sağlamak yer alıyor.” Rusya’daki ticari markalarını koruyacak.

READ  Ernst & Young, çalışanları EBM sınavlarında kopya çektikten sonra 100 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Şirketten yapılan açıklamada, hareketin bir sonucu olarak McDonald’s’ın 1,2 milyar ila 1,4 milyar dolar arasında bir zarar yazacağı ve “yabancı para çevrim zararlarını” tanıyacağı belirtildi.

McDonald’s’ın Rusya’ya girişi, 1976 Montreal Olimpiyatları’nda başladı, Kempzinski, zincir Rus Olimpiyat takımının Big Mac Bus’ı kullanmasına izin verdiğinde, franchise’lara, çalışanlara ve tedarikçilere notunda yazdı. On dört yıl sonra, Ocak 1990’da Moskova’da McDonald’s açıldı.

Bay Kempczynski, “McDonald’s tarihinde en gururlu ve en heyecan vericilerimizden biri oldu” diye yazdı. “Yaklaşık yarım yüzyıllık Soğuk Savaş düşmanlığından sonra, Demir Perde’nin her iki yanındaki birçok kişiye Puşkin Meydanı’nda parıldayan altın kemerlerin görüntüsü yeni bir çağın başlangıcını müjdeledi.”

100’den fazla ülkede 39.000 restoranı bulunan McDonald’s, Rusya’daki tedarik zinciri ve restoranlarına milyarlarca dolar yatırım yaptı.

Bay Kempczynski, “Bu kolay bir karar değildi ve işimizin ölçeği ve Rusya’da faaliyet göstermenin mevcut zorlukları göz önüne alındığında uygulanması kolay olmayacak” dedi. “Ama nihai hedef belli.”