Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ryanair CEO’su Boeing’e karşı ahlaksız bir katılım konuşması başlattı

Ryanair CEO'su Boeing'e karşı ahlaksız bir katılım konuşması başlattı

Ryanair CEO’su Michael O’Leary, “Şu anda Boeing yönetiminin uçak satamayan kafasız bir tavuk gibi olduğunu düşünüyoruz ve sonra teslim ettikleri uçakları bile zamanında teslim edemiyorlar” dedi. 2010 yılından bu yana Boeing’den 400’e yakın uçak siparişi veren Avrupa’nın en büyük indirimli havayolu şirketi.

O’Leary ve Boeing’in bir uçağı vardı Olağandışı genel tartışma Geçen sonbaharda, İrlanda merkezli Ryanair, 737 Max’in yeni nesli için olası bir sipariş için müzakereler etrafında bir fiyat tartışması üzerine görüşmeleri durdurdu.

CEO’nun Pazartesi günkü olağandışı samimi yorumları, Boeing’in uçak teslimindeki gecikmelere odaklandı. O’Leary, Ryanair’in ilkbahar ve yaz aylarında programlarını küçültmek zorunda kaldığını, çünkü uçak üreticisinin Nisan ayı sonuna kadar teslim etmesini beklediği uçakların büyük olasılıkla Haziran ayının sonuna kadar gelmeyeceğini söyledi.

Bir konferansta, “Yeni uçaklar üretmenin neden farklı zorlukları olabileceğini anlayabiliyorum, ancak iki yıl önce yapıp inşa ettiğiniz uçaklara benzin koyup onları Dublin’e götürmeniz yeterli” dedi. hava yolunun mali sonuçları hakkında yatırımcılarla görüşün. Neden iki ila üç ay geciktiğinizi anlıyorum.” “Seattle’da gerçekten kötü yönetim performansı kokuyor.”

Boeing, O’Leary’nin yorumları hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

yönetim eleştirisi

O’Leary, Boeing’in harika uçaklar yaptığını ancak yönetim değişikliğinin zamanının gelmiş olabileceğini söyledi.

Ya mevcut yönetimin oyununu geliştirmesi gerekiyor, ya da mevcut yönetimi değiştirmesi gerekiyor, hayata bakış açımız bu olacak” dedi. “Mevcut yönetimle çalışmaktan çok mutluyuz, ancak son 12 ayda bizim için yaptıklarını iyileştirmeleri gerekiyor. … İstekli bir müşteriyiz, ancak yavaş teslimatlar ve yetersizlik ile mücadele ediyoruz. White, Seattle’da yerde oturan kuyrukların sayısına rağmen yeni uçaklarla ilgili bir anlaşma yaptı.”

Boeing, son yıllarda buna mal olan 737 Max krizi de dahil olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya kaldı. 20 milyar dolardan fazla. Şirkete ayrıca Federal Havacılık İdaresi tarafından geçen Haziran ayında 787 Dreamliner’larının teslimatlarını durdurması emredildi. Kalite kontrol sorunları. Boeing’i zorlayan yeni nesil 777X geniş gövdeli uçağı için onay almada gecikmelerle karşı karşıya kaldı. Uçağın ilk teslimatlarını geri itmek En az 2025’e kadar iki yıl.
Boeing ayrıca, tamamladığı ve yeni uçak olarak kullanılacak iki uçak için yakın zamanda 660 milyon dolarlık bir maliyet de dahil olmak üzere askeri ve havacılık işlerinde önemli kayıplara uğradı. Hava Kuvvetleri. O da savaşır Bir uzay aracı yapımında gecikmeler Amerikan astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonuna taşımak için.

O’Leary, “Sahip oldukları şeyleri bir araya getirirlerse, 23’ü ve 24’ü yazında daha fazla uçak almaya hazır olacağız.” Dedi. “Orada elde edilebilecek bir büyüme var.”

READ  Petrol, Çin'in talebini yavaşlatma korkularıyla geriledi

Ayrıca, havayolunun yeni nesil 737 Max için bir sipariş için müzakereleri sürdürmeye hazır olduğunu, ancak Federal Havacılık İdaresi’nden henüz onay almadığını ve buna güvenmeyi riskli hale getirdiğini belirtti. Bu yüzden Ryanair, bunun yerine kullanılmış araba pazarından 50 uçak satın alma olasılığını da araştırıyor. Ve Boeing satış personeli için seçme sözcükleri vardı.

O’Leary, “Satış ekiplerinin son iki yılda ne yaptığını merak ediyorsunuz,” dedi. “Dürüst olmak gerekirse, çoğu dışarıda müşterilere uçak satmaktansa evde oturup evden çalışıyor gibi görünüyor.”

O’Leary, Boeing’in yakın zamanda açıklanan planını da eleştirdi. Şirket merkezinin taşınması Chicago’dan Washington’un bir banliyösü olan Arlington, Virginia’ya.

“Genel merkezi Chicago’dan Virginia’ya taşımak, işin savunma tarafı için faydalı olsa da, Seattle’ın sivil uçak tarafındaki altta yatan sorunları çözmez” dedi.

Diğer müşteri yorumları

O’Leary’ye ek olarak, diğer bazı havayolları, daha az çeşitli bir dilde de olsa son konferans görüşmelerinden 787 veya 777X gecikmelerle karşılaştıkları sorunlar hakkında şikayette bulundular.

Dünyanın önde gelen uçak kiralama şirketlerinden biri olan Avolon’un CEO’su Domhnall Slattery, bu ayın başlarında Boeing’in bir kültür değişikliğine ve belki de liderliğe ihtiyacı olduğunu öne sürdü.

Airfinance Journal konferansına konuşan Slattery, ilk olarak Reuters tarafından bildirilen ve Avolon tarafından onaylanan yorumlarda, “Boeing’in yolunu kaybettiğini söylemek adil olur” dedi. “Boeing’in harika bir geçmişi var…harika uçaklar yapıyorlar. Ama kültürün stratejiyi kahvaltıda yediği söyleniyor ve Boeing’de olan da bu.”