Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

69 Yaşındaki Afgan Mültecilere Tecavüz Eden 2 Türk Suçlandı

Ocak ayında Türkiye’den İran’a dönen Afgan mülteciye tecavüz etmekle suçlanan iki Türk askerine toplam 69 yıl hapis cezası verildi.

Türk basınında, 2 Ocak’ta doğudaki Van ilinde İran sınırını geçtikten sonra sekiz Afgan mültecinin Türk güçleri tarafından yakalandığı bildirildi.

Göçmen hakları savunucularına göre artan yoksulluk, ekonomik zorluklar ve iş imkanlarının olmayışı, ülke vatandaşlarının ülkeyi yasa dışı yollardan terk etmesinin temel nedenleri arasında yer alıyor.

Göçmen hakları savunucusu Asifa Stanekzai, diplomatik görüşmeler yapmanın yanı sıra, İslam Emirliği liderlerinin “vatandaşlara bu tür göçleri önlemek için iş ve istikrarlı bir yaşam sağlaması gerektiğini” söyledi.

Bu arada Pakistan, İran, Türkiye ve diğer ülkelerdeki Afgan göçmenler yaşam koşullarının kötü olduğunu ve vatandaşlık, eğitim, uygun istihdam ve diğer haklara erişimden yoksun olduklarını söylüyor.

“Maalesef Afgan göçmenler artık hiçbir ülke veya kuruluşun desteklemesi gereken haklara sahip değil. Pakistan’da yaşayan Afgan göçmen Faizullah Türk, Pakistan’da, İran’da, Avrupa ülkelerinde veya diğer ülkelerde her gün Afgan göçmenlerin polis veya başka kişiler tarafından saldırıya uğradığını görüyoruz” dedi.

Son yıllarda aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerden gelen askerlerin Afgan göçmenlere kötü muamelede bulunduğuna dair haberler çıkıyor.

READ  Türk dünyasının girişimcileri KOİDER Bazaar etkinliğinde ürünlerini sergiledi