Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

8 Grandmaster, Singapur’daki Olimpik eSpor finallerine katılmaya hak kazandı

8 Grandmaster, Singapur’daki Olimpik eSpor finallerine katılmaya hak kazandı

Perşembe ve Cuma günkü elemelerde üç galibiyet elde eden sekiz oyuncu 2023 Olimpiyatları Espor Serisi Finallerine katılmaya hak kazandı: GM’ler Shant Sargsyan, Samvel Ter-Sahakyan, Oleksandr Bortnyk, Alexey Sarana, Bassem Amin, Maksim Chigaev, Ngoc Truong Son Nguyen ve Alexander Rakhmonov.

Herhangi bir turun en büyük geri dönüşü, ilk tur maçlarında Sarana’yı geride bırakmak için üst üste üç çağrı üzerine maç kazanan Ter-Sahakyan’ın geri dönüşüydü. Sadece iki oyuncu, Ermeni Ter-Sahakyan ve Sarkisyan, maç kaybetmeden arka arkaya üç tur kazandı.

17 yaşındaki IM Emin Ohanyan, ilerlemeye bir maç bir galibiyet uzaktaydı, ancak son turda Chigev’e yenik düştü. Böylece, elemeyi kazanan sekiz kişinin tamamı büyük ustalardı.

OES Finalleri Singapur’da başlayacak. 23 Haziran (daha sonra duyurulacak).

Ne olduğunu gör

Maçlar, sonuçlar, puan durumu ve daha fazlası dahil olmak üzere etkinlik sırasında yaşananların tüm ayrıntılarını canlı etkinlikler platformumuzun bir parçası olarak bulmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Olimpik espor serisinin sondan bir önceki aşamasında on binlerce oyuncu 16 oyuncuya indirildi. 14 Trials elemeleri, Finallerde sekiz sıra için elemelerde mücadele etmek üzere iki davetli oyuncuya (Emin ve GM Jose Martinez) katıldı.

Bu aşamada, 2023 Pro Satranç Ligi’nde kullanılan formatın aynısı olan “Elimination Swiss” turnuvası yer aldı. Her karşılaşma, dört maçlık bir maçtır, daha yüksek tohum beyazı önce oynar ve oyunlar arasında değişen renkler. Üç maç kaybeden oyuncular elenir.

İlk gün ilk iki tur yapılırken, ikinci gün son üç tur tamamlandı.


Maçı ilk kazanan Bortnyk oldu ve bunu şık bir şekilde yaptı. 34. Ag5+ ile başlayan mat dizisini doğal hamleler takip eder, ancak şahın sessiz son hamlesi (bir taş aşağıda olsa da) basit olduğu kadar zariftir.

READ  Google Hesapları artık şifresiz giriş için geçiş anahtarlarını destekliyor

Ukrayna lideri ilk iki maçı kazanmaya devam edecek ve ilk günü mükemmel bir skorla tamamlayacak. Ardından ikinci gün rahat bir şekilde finale kalabilmek için tekrar kazandı.

Ayrıca ilk turda en heyecanlı ve mucizevi dönüş Ter-Sahakyan’ın Sarana karşısında geri dönüşü oldu. Maçın ilk iki maçını kaybettikten sonra, yalnızca Armageddon’u eşitlemeye zorlamak için iki tane kazanması gerekiyordu.

Bunu başarıyor. Siyah taşlarla, şah ve piyon oyunsonuna geçtikten sonra galibiyetle başladı – galibiyet ile beraberlik arasındaki fark sadece bir vuruştu.

Bir sonraki maçı beyazlarla kazandı ve ardından maçı garantilemek için Armageddon’u beyazlarla kazanmayı başardı. İsteğe bağlı üç galibiyet – Bu formatta bundan daha büyük bir geri dönüş olamaz.

Sonunda, oyuncular ikna edici bir şekilde finallere katılmaya hak kazandılar. Ter-Sahakyan 3 maçı kaybetmeden kazanırken, Sarana bundan sonra başka maç kaybetmeyecek.

Sarana’nın zafere giden yolu başarılıydı ama sorunsuz da gelmedi. Turnuvanın en büyük hatası ikinci gün Chigayev ile oynadığı maçta yaşandı. Chigaev bir hamlede kalesini yakaladıktan sonra, Sarana bir sonraki hamlede vezirini düşürdü – bir yıldırımda bile, büyükler arasında bu büyüklükteki ıskalamalar çok nadirdir.

Ama gemiyi tamir etti. Sarana, Chigev’in yaratıcı (ama uygunsuz olmayan) bir vezir fedasına rağmen bir sonraki maçı kazanmayı ve maçı garantiye almayı başardı.

Sarana bu galibiyetle finale yükseldi. Bu maçta kaybetmesine rağmen Chiguev, M. Jahly Sokolovsky’yi yenerek finale yükselmeye devam etti.

Turnuvanın tartışmasız en heyecanlı final maçı ikinci turda Sokolowski’de Sarkisyan’a karşı oynandı. Çoğu zaman, bir vezir düştükten sonra büyük bir dönüm noktası çizilemez.

READ  Microsoft, 4.299 Dolarlık Yüzey Dizüstü Bilgisayarını Tanıttı

İsrailli IM, nesnel olarak harekete geçmemesi gerekmesine rağmen, Malaka’ya karşı Barkha kalesini tutmayı başardı. GM Ian Nepomniachtchi, 2020-21 FIDE Adaylar Şampiyonası’nı Genel Müdür Anish Giri’ye karşı nasıl kazanacağımızı gösterdi. Aynı oyunu oynadılar (burada GM Dejan Bojkov tarafından analiz edildi) ancak bir sıra sola kaydırıldılar.

Ayrıca nirengi ve zugzwang kullanarak kazanmanın ikinci bir yolunu da ekledim.

Burada kaçırılan galibiyete rağmen, Sarkisyan her iki günde de mükemmel bir 3-0 kaydetti ve bu sadece Ermeni Ter-Sahakyan’ın başardığı bir başarıydı.

Armageddon’da eşitliği bozan tek maç Rachmanov’un Santos’a karşı oynadığı maçtı. Dört belirleyici maç (her biri Beyaz’ın kazandığı) eşit bir skorla sonuçlandı ve Rakhmonov, Beyaz’ın Armageddon’daki maçı kazanmasıyla bir puan daha aldı.

Bununla birlikte, en temiz galibiyeti ikinci oyunda geldi, çünkü güçlerin metodik olarak birikmesi hızla ölümcül bir taktiksel saldırıya dönüştü. Genel Müdür Rafael Letão, o günkü yararlı oyunumuzu aşağıda özetliyor.

GM Alexander Shimanov tartışmasız en üzücü olaydı. İlk gün 2-0 kazandı ve ikinci gün ilerlemek için bir galibiyete ihtiyacı vardı. Öyle olması gerekmiyordu ve üç maçı da kaybetti. neredeyse Satrançta asla yeterli değildir.


tıklamak Burada 2023 Uluslararası Olimpik Espor Serisi Satranç etkinliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için, 2023 Olimpiyat Espor Serisi aksiyonunun tamamını yakalamak için IOC haber bültenine kaydolduğunuzdan emin olun!

© 2023 Uluslararası Olimpiyat Komitesi / Uluslararası Olimpiyat Komitesi – Tüm hakları saklıdır. Olimpiyat Elektronik Sporları Serisi IOC’nin malıdır ve IOC’nin önceden yazılı izni olmaksızın kopyalanamaz, yeniden yayınlanamaz, bir geri alma sisteminde saklanamaz, çoğaltılamaz veya aktarılamaz, tamamen veya kısmen, hiçbir biçimde veya hiçbir şekilde iletilemez. IOC. Yetkisiz kopyalama, uyarlama, kiralama, ödünç verme, dağıtma, çıkarma, yeniden satma, oyun oynama, kullanım için ücret alma, yayınlama, halka açık performans, İnternet, kablo veya herhangi bir iletişim iletimi veya bu ürüne veya herhangi bir ticari markaya veya çalışmaya erişim veya bunları kullanma Telif hakkı yasaklanmış formlar bu ürünün bir parçası.


Önceki kapsam:

READ  Overwatch 2 oyuncuları "On Fire" durumuna geçmenin çok kolay olduğunu düşünüyor