Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD borç tavanı görüşmelerinin anlaşma olmadan sona ermesiyle Asya piyasaları karıştı.

ABD borç tavanı görüşmelerinin anlaşma olmadan sona ermesiyle Asya piyasaları karıştı.

bir saat önce

Yeni Zelanda merkez bankasının faiz oranlarını 25 baz puan artırarak %5,5’e yükseltmesi bekleniyor.

Reuters’in 25 ekonomistin katıldığı bir anketine göre, Yeni Zelanda merkez bankasının Salı günü yapacağı toplantıda politika faiz oranlarını %5,5’e yükseltmesi bekleniyor.

Ankete katılan ekonomistlerden yirmi biri bir artış beklerken, geri kalanı bir duraklama bekliyordu. Aynı Reuters anketinde beklenen ortalama faiz artışı 25 baz puan.

Salı günkü oran artışı, RBNZ’nin Ekim 2021’den bu yana 12. zammı olacak.

RBNZ, çoğu ekonomistin 25 baz puanlık bir artış beklediği Mart ayında 50 baz puanlık artışla %5,25’e çıkarak yatırımcıları daha önce şaşırtmıştı.

Lim Hwi J

2 saat önce

Güney Koreli tüketici güveni bir yılın en yüksek seviyesine yükseldi

Güney Kore’de tüketici güveni Mayıs’ta bir yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Kore Bankası’ndan veriler Bir ay önceki 95.1’e kıyasla 98’lik bir okuma gösterdi.

Merkez bankası, enflasyonu bir önceki ay yüzde 3,7’den yüzde 3,5’e düşürmesinin beklendiğini söyledi.

Reuters bildirdi Bir BoK yetkilisi, “Genel fiyat artışı ve diğer faktörler üzerindeki belirsizliğin devam etmesiyle, enflasyon beklentilerinin istikrar kazandığını söylemek için henüz çok erken” dedi.

– Lim Hwi Ji

3 saat önce

Japon fabrika faaliyeti Ekim 2022’den bu yana ilk kez genişledi: au Jibun bankası

Bank au Jibun’un flaş tahminlerine göre, Japonya’nın imalat sektörü yedi ay içinde ilk kez genişleme kaydetti.

Rapor, imalat PMI’sinin Mayıs ayında 50,8 olarak geldiğini ve Nisan ayında kaydedilen 49,5’ten tersine dönerek “işletme koşullarında Ekim 2022’den bu yana ilk iyileşmeyi gösterdiğini” gösterdi. 50’nin üzerinde bir PMI okuması genişlemeyi gösterirken, bu seviyenin altında bir okuma daralmayı gösterir.

Banka, hem üretimde hem de yeni siparişlerde yenilenen artışlar olduğunu ve her iki değişkenin de 13 ayın en yüksek oranda arttığını belirtti. Üreticiler, tedarik zinciri sorunlarının iyileşme belirtileri gösterdiğini belirtti.

READ  Boeing CEO'su, Trump'ın Air Force One anlaşmasını 'muhtemelen alınmaması gereken bir risk' olarak nitelendirdi

Japonya’nın hizmetler PMI’si, Nisan ayındaki 55,4’ten Mayıs ayında 56,3’e yükseldi ve serinin başlangıcından bu yana en yüksek oranda genişledi. Bileşik PMI, Nisan ayında 52,9’dan 54,9’a yükseldi.

– Lim Hwi Ji

5 saat önce

Hong Kong enflasyonu Nisan’da %2,1’e yükseldi

Hong Kong enflasyonu, Reuters tarafından ankete katılan ekonomistlerin beklediği %2’nin biraz üzerinde, Nisan ayında bir önceki yıla göre %2,1 arttı. Nisan ayındaki enflasyon oranı da Mart ayında kaydedilen %1,7’den yüksekti.

Belediye sözcüsü Giyim ve ayakkabı fiyatları gibi enerjiyle ilgili kalemlerin fiyatlarının da yıldan yıla keskin bir şekilde artmaya devam ettiğini söyledi.

Elektrik, gaz ve su fiyatları %17,8, giyim ve ayakkabı fiyatları ise %6,4 arttı.

Sözcü, paket servis ve paket servis fiyatlarının da %4,2 arttığını ve “diğer temel bileşenler üzerindeki fiyat baskılarının geniş ölçüde kontrol altında kaldığını” söyledi.

İleriye dönük olarak, Hong Kong, ekonomik toparlanma ile birlikte yurt içi fiyat baskılarının artabileceğini beklemektedir. Manşet enflasyonun 2023’ün geri kalanında toparlanması muhtemel, ancak “büyük ölçüde ılımlı” kalacak.

– Lim Hwi Ji

10 saat önce

McCarthy’nin Biden ile borç tavanı konusunda yapacağı görüşmeden beklentileri yüksek

Temsilciler Meclisi Sözcüsü Kevin McCarthy, R-Calif., Başkan Joe Biden ile ABD saatiyle 17:30’da başlayacak olan borç tavanı konulu toplantısında, “Kararlar verilmeli,” dedi.

Capitol’de gazetecilere verdiği demeçte McCarthy, borç tavanını yükseltmek için nihai bir anlaşmanın bazı kısımlarında “harekete geçmeliyiz” ve “İnsanların nereye gidebilmesi gerektiğini düşündüğümü biliyorum” dedi.

Hazine Bakanı Janet Yellen’in ABD’nin temerrüde düşme riskini göze alacağını söylemesine sadece 10 gün kala, Biden ve McCarthy bir uzlaşma anlaşmasına varmaları için yoğun baskı altındalar. Yaparlarsa, el sıkışma anlaşmasını yasaya dönüştürmek ve Meclis ve Senato’dan geçirmek en az bir hafta alacak.

Şu anda bu hafta sonu Anma Günü tatili için Meclis’ten ayrılması planlanıyor, ancak McCarthy, borç tavanını yükseltmek için bir oylamayı tetiklemek için gerekirse bunu erteleyeceğini söyledi. Kalacağız ve işimizi yapacağız” dedi.

READ  Cramer, Disney'in kariyeri ve kaçınılması gereken borsa tuzakları hakkında konuşuyor

Christina Wilkie

4 saat önce

CNBC Pro: Varlık yöneticisi, bu dört küresel ticari gayrimenkul hissesinde kısa pozisyon açıkladı

Baş Yatırım Sorumlusu Patrick Armstrong’a göre, birkaç küresel ticari gayrimenkul şirketinin hisseleri düşmeye hazırlanıyor.

Plurimi Wealth Management’ta hisse senedi stratejisini yöneten Armstrong, dört küresel ticari gayrimenkul şirketini açığa sattığını açıkladı.

Şortlarından biri hakkında “Bence çok zehirli bir ortamla karşı karşıya olan pahalı bir şirket” dedi.

CNBC Pro aboneleri buradan daha fazlasını okuyabilir.

– Ganesh Rao

4 saat önce

CNBC Pro: Fon yöneticisi, sürdürülebilir bir şekilde yatırım yapmak ve harika getiriler elde etmek için ipuçları paylaşıyor

Philip Ripman, sürdürülebilirliğe odaklanarak 1 milyar dolarlık Storebrand Global Solutions fonunu yönetiyor. Ancak yeşil enerji hisselerine ek olarak çip üreticilerine, siber güvenlik hisselerine, ilaçlara ve daha fazlasına da yatırım yapıyor.

Stratejisi uzun vadede işe yaramış gibi görünüyor: Fonu, Morningstar’ın mega küresel sermaye fonları listesinde 10 yıllık yıllık getirilerde (%15) birinci sırada yer alıyor.

Reibman’a göre, yenilenebilir enerji konusunun nasıl oynanacağı da dahil olmak üzere, sürdürülebilir yatırım için üç ipucu.

CNBC Pro aboneleri buradan daha fazlasını okuyabilir.

– Wizen bronzluğu

16 saat önce

Kashkari, Haziran ayında olası bir durma çağrısında bulundu, bu bir ‘yakın çağrı’

Minneapolis Federal Rezerv Başkanı Neel Kashkari Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Haziran ayındaki duraklamaya karşı bir oran artışının “yakın bir çağrı” olduğunu belirtti. Ancak, merkez bankası bir zam daha yapmamaya karar verse bile bunun geleceğe dair bir işaret olarak görülmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

CNBC’de “Şu anda, her iki şekilde de yakın bir karar … Haziran’ı atlamak zorunda kalırsak, bu sıkılaştırma döngümüzü bitirdiğimiz anlamına gelmez, bana göre daha fazla bilgi alacağımız anlamına gelir” dedi. gıcırtı kutusu”.

READ  Toshiba, JIP'in 14 milyar dolarlık devralma teklifinin başarılı olduğunu söyledi

Ekonomiyi “güçlü” olarak nitelendirdi ve enflasyon daha fazla azalma belirtisi göstermezse, federal fon oranı için mevcut %5 – %5,25 hedef aralığından “%6’nın kuzeyine gitmemiz gerekebileceğini” kaydetti.

– Jeff Cox

12 saat önce

Bitcoin ve Ether, 2023’ün en kötü ayını geçirme yolunda ilerliyor

Hisse senetleri ve tahvil getirilerindeki hareketler kripto para birimi fiyatlarını itip çekmeye devam ederken, kripto para birimleri hafta başında yatay seyretti.

Coin Metrics’e göre Bitcoin, Mayıs ayında %8,7 düştü ve Kasım ayından bu yana en kötü ayını yaşıyor. Ether, bu ay yaklaşık %5 düştü ve Aralık ayından bu yana en kötü ayına doğru ilerliyor.

Bernstein analisti Gautam Chogani Pazartesi günü bir notta, “Kripto para birimleri, altın, hisse senetleri, tahviller ve DXY ile karşılaştırıldığında bu yıl en iyi performans gösteren varlık olmaya devam ediyor” dedi. “‘Yeni kripto döngüsü’ hakkındaki yapısal tezimize hala inanıyoruz, ancak bu asla düz bir yol değil… Bu sıkıcı pazarların uzun vadede en iyi risk getirilerini sunduğuna inanıyoruz.”

Tanaya Machel, Gina Francola

13 saat önce

Çin satışları kısıtlayınca mikron hisseleri düştü

Micron Technology’nin hisseleri, Çin’in bellek yongası üreticilerinin ürünlerinin bazı satışlarını kısıtlayacağı haberleriyle %3’ten fazla düştü.

Ülkenin Siber Uzay İdaresi, Micron’un ürünleri bir ağ güvenlik incelemesinde başarısız olduktan sonra “kritik bilgi altyapısı” operatörlerinin şirketten ürün satın almalarını yasakladı.

Şirket, Çin’in kritik bilgi altyapısı tedarik zinciri için “önemli bir güvenlik riski” oluşturuyor ve [its] Açıklamada “Ulusal Güvenlik” denildi.

Haber, aralarında Hong Kong’da kayıtlı Hua Hong Semiconductor ve SMIC’in de bulunduğu Çinli çip üreticilerini canlandırdı. Qualcomm, Lam Research, Broadcom ve Applied Materials gibi bazı yonga üreticilerinin fiyatları yaklaşık %1 düştü.

– Samantha Sobin