Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD borsaları TÜFE sürprizinin ardından yükseldi

ABD borsaları TÜFE sürprizinin ardından yükseldi

Şubat ayında beklenenden yüksek enflasyon okuması büyük ölçüde iki kalemden kaynaklandı: barınma ve gaz.

Barınma endeksi, düzeltilmemiş yıllık bazda %5,7 ve aylık bazda %0,4 arttı; bu, Ocak ayındaki yıllık %6 artışa ve aylık %0,6 artışa göre yavaşlama gösterdi.

Ekonomistlere göre çekirdek enflasyondaki yükselişin en büyük sorumlusu konut enflasyonu.

Kira endeksi ve ev sahiplerine verilen eşdeğer kira aylık bazda sırasıyla %0,5 ve %0,4 arttı. Ev sahibine eşdeğer kira, bir ev sahibinin aynı mülk için ödeyeceği varsayımsal kiradır. Ocak ayında kira endeksi %0,4 artarken, OER endeksi %0,6 arttı.

Principal Asset Management'ın baş küresel stratejisti Seema Shah, “Temel hizmet enflasyonu yine sıcakken, konut enflasyonu düşerken konut dışındaki önemli temel hizmetler geçen aya kıyasla zayıfladı” dedi.

Shah, deflasyonist eğilimin olumlu olduğunu ancak fiyat baskılarının “çok yavaş yavaş” azalacağı konusunda uyardı.

Ekonomist, “Bu okuma, Haziran ayındaki faiz indirimi beklentilerini istikrarlı tutmak için neredeyse yeterli; ancak önümüzdeki ay buna benzer bir okuma, ilk faiz indirimini yılın ikinci yarısına iterek yumuşak iniş söylemini sorgulanır hale getirebilir” dedi.

Manşet enflasyonundaki artışın büyük ölçüde sorumlusu olan enerji fiyatları, gaz fiyatlarının da desteğiyle birkaç ay süren düşüşlerin ardından yükseldi. Endeks Ocak ayında %0,9 düştükten sonra Şubat ayında %2,3 arttı. Ancak endeks yıllık bazda %1,9 düştü.

Gaz fiyatları bir önceki ayda yüzde 3,3 düştükten sonra Ocak-Şubat döneminde yüzde 3,8 gibi muazzam bir artış gösterdi. Bunun nedeni büyük ölçüde mevsimsellik ve Geri kaydırın ABD rafinerilerini kullanıyor.

Şubat ayında yükselen diğer endeksler arasında giyim, eğlence ve ikinci el otomobil ve kamyonlar yer aldı.

BLS, uçak bileti fiyat endeksinin Ocak ayındaki %1,4 artışın ardından Şubat ayında %3,6 arttığını kaydetti. Kasko endeksi ay içerisinde %0,9 arttı.

READ  Reddit, sosyal medyanın yıllardır ilk halka arzıyla halka açılıyor

Gıda endeksi Şubat ayında geçen yıla kıyasla %2,2 arttı; gıda fiyatları Ocak'tan Şubat'a kadar sabit kaldı. Hanehalkı gıda endeksi de Ocak ayındaki %0,4 artışın ardından ay boyunca yatay kaldı.

Ancak dışarıda yemek yeme oranı Ocak ayındaki %0,5'lik artışın ardından aylık %0,1 arttı.

Daha fazlasını buradan okuyun.