Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD danışmanı Jake Sullivan ateşkes görüşmeleri için İsrail’de

ABD danışmanı Jake Sullivan ateşkes görüşmeleri için İsrail’de
Fotoğrafa yorum yapın, Jake Sullivan olası bir ateşkes anlaşmasını görüşmek üzere İsrail’de

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı, Gazze’de ateşkes anlaşmasına varılması yönündeki yeni çabalar kapsamında İsrail’de görüşmelerde bulunuyor.

Jake Sullivan, Pazar günü öğleden sonra İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi.

Ziyareti, İsrail güçlerinin güneydeki Refah şehri de dahil olmak üzere Gazze’de askeri operasyonlarını sürdürdüğü bir döneme denk geliyor.

İsrail güçlerinin talimatıyla kent yüz binlerce kişi tarafından boşaltıldı.

Sullivan’ın İsrail’i Refah şehrine büyük çaplı bir saldırı düzenlememesi konusunda zorlaması bekleniyor. ABD daha önce İsrail’in şehre büyük bir kara saldırısı başlatması halinde bazı silah tedarikini durduracağını açıklamıştı.

Ancak İsrailli bir yetkili Reuters haber ajansına, Netanyahu ve üst düzey yardımcılarının Refah’a tam bir saldırı yapılması konusunda Sullivan’la anlaşmaya varmaya çalışacaklarını söyledi.

Sullivan, İsrail’e gelmeden önce Suudi Arabistan’ı da ziyaret ederek Veliaht Prens Muhammed bin Salman ile görüştü. Suudi resmi medyasına göre ikili, Gazze’ye yapılan yardım malzemelerini artırmanın yollarını ve bir Filistin devletine nasıl ulaşılacağını tartıştı.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), Gazze Şeridi’nde çatışmaların devam ettiğini ve İsrail’in tahliye uyarısı sonrasında 800 binden fazla Filistinlinin Refah’tan ayrıldığını söyledi.

El Aksa Şehitleri Hastanesi Pazar günü yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nin merkezindeki Nuseyrat mülteci kampına düzenlenen füze saldırısında en az 20 kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin de yaralandığını söyledi. İsrail ordusu raporları doğruladığını söyledi ve Cumartesi günü güneydeki çatışmada iki askerin öldürüldüğünü ekledi.

Geçmişte olası bir ateşkes konusunda görüşmeler yapılmış ancak sonuç alınamamıştır.

İsrail ayrıca “kalıcı” ateşkes önerisini de reddetti ve rehineler yerine cesetlerin serbest bırakılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

İsrail, Hamas’ın geçen yıl güney İsrail’e düzenlediği saldırıya yanıt olarak Gazze’de Hamas’ı yok etmek için askeri bir harekat başlattı; bu saldırıda yaklaşık 1.200 kişi öldü, 252 kişi de rehin alındı.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Netanyahu’nun Gazze Şeridi için savaş sonrası bir plan hazırlamaması halinde istifa etmekle tehdit etti. Gantz, Gazze’deki Hamas yönetiminin sona erdirilmesi ve Şeridi için çok uluslu bir sivil idarenin kurulması da dahil olmak üzere altı “stratejik hedefe” ulaşma planı için 8 Haziran’ı son tarih olarak belirledi.

Hamas yönetimindeki Şeridi Sağlık Bakanlığı’na göre, o tarihten bu yana Gazze’de 35.456’dan fazla insan öldürüldü.