Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Lai Ching-te: Tayvan’ın yeni başkanı Çin’i yemin ettikten sonra “gözdağı vermeyi” durdurmaya çağırdı

Lai Ching-te: Tayvan’ın yeni başkanı Çin’i yemin ettikten sonra “gözdağı vermeyi” durdurmaya çağırdı


Taipei
CNN

Lai Qing Te, Pekin’i korkutmayı bırakmaya çağırdı Tayvan Pazartesi günü cumhurbaşkanı olarak yemin ederek, protestolar karşısında demokrasiyi savunan adanın iktidardaki İlerici Demokrat Partisi için art arda üçüncü döneminin başlangıcını işaret ediyordu. Yıllardır artan tehditler Zalimlikten Çin.

Bir doktor ve eski başkan yardımcısı olan 64 yaşındaki Lai, yakın zamanda Tayvan’ın ABD’deki baş elçisi olarak görev yapan yeni Başkan Yardımcısı Hsiao Pi-chim ile birlikte göreve başladı.

Pekin, Tayvan’ın egemenliğini savundukları için hem liderlere hem de partilerine karşı açık bir nefret hissediyor. Çin’in iktidardaki Komünist Partisi, hiçbir zaman kontrol etmemiş olmasına rağmen, kendi kendini yöneten demokrasinin kendi topraklarının bir parçası olduğunu söylüyor ve gerekirse adayı güç kullanarak ele geçirme sözü verdi.

Lai, 30 dakikalık açılış konuşmasını bir barış mesajı yayınlamak için kullandı ve adayı “küresel demokrasiler zincirinin” “önemli bir halkası” olarak tanımlayarak “Tayvan’da muhteşem demokrasi çağının geldiğini” ilan etti. egemenliğini savunma kararlılığı.

Lai, Tayvan’ın resmi adını kullanarak, “Çin Cumhuriyeti Tayvan’ın geleceği, 23 milyon insanı tarafından belirlenecek. Karar verdiğimiz gelecek, yalnızca ulusumuzun geleceği değil, aynı zamanda dünyanın geleceğidir” dedi.

Lai görevi DPP’sinden alıyor Selefi Tsai Ing-wenBu, görevde geçirdiği sekiz yıl boyunca El Cezire’nin statüsünü ve uluslararası tanınırlığını güçlendirdi. Tayvan’ın ilk kadın başkanı Tsai, görev süresi sınırlamaları nedeniyle tekrar aday olamadı.

herhangi Zaferle çıktı Çin, Ocak ayında yapılan seçimlerde muhalefetteki Kuomintang ve Tayvan Halk Partisi’ndeki rakiplerini yendi; bu seçimlerde geçim sorunlarının yanı sıra dev tek partili devlet komşusu Çin ile nasıl başa çıkılacağına dair çetrefilli bir soru da tartışıldı. Lider Xi Jinping’in hükümdarlığı sırasında daha güçlü ve saldırgan hale geldi.

Seçmenler daha sonra Pekin’in DPP’nin yeniden seçilmesinin çatışma riskini artıracağı yönündeki uyarılarını görmezden geldi. Demokratik İlerleme Partisi, Tayvan’ın fiilen egemen bir devlet olduğuna ve Çin’in tehditlerine karşı savunmayı güçlendirmesi ve kardeş demokratik ülkelerle ilişkileri derinleştirmesi gerektiğine inanıyor.

READ  Çin, Covid salgınının nüfusun yüzde 80'ine bulaştığını söyledi | Koronavirüs salgını haberleri

Açılış konuşmasında Lai, Çin’i “Tayvan’a yönelik siyasi ve askeri gözdağı durdurmaya, Tayvan Boğazı’nda ve daha geniş bölgede barış ve istikrarın korunmasında Tayvan ile küresel sorumluluğu paylaşmaya ve dünyanın bu tehditlerden bağımsızlığını sağlamaya” çağırdı. Savaş korkusu.”

Yumuşak dilli tecrübeli bir politikacı olan Lai, Demokratik İlerleme Partisi’nin daha aşırı kanadından geliyor ve bir zamanlar Pekin için kırmızı çizgi olan Tayvan’ın bağımsızlığının açık sözlü bir destekçisiydi.

O zamandan beri görüşleri yumuşamış olsa da Çin, altı yıl önce kendisini “Tayvan’ın bağımsızlığı için pratik bir işçi” olarak tanımladığı yorumlarından dolayı onu asla affetmedi.

Lai şimdi statükoyu tercih ettiğini söyleyerek, “Tayvan zaten bağımsız, egemen bir ülkedir”, dolayısıyla, giden Tsai’nin benimsediği pozisyonu taklit eden kasıtlı olarak incelikli bir duruşla, “Tayvan zaten bağımsız, egemen bir ülkedir”, dolayısıyla bağımsızlığı ilan etmek için “hiçbir plan veya ihtiyaç yoktur” dedi.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı’na göre, Lai’nin göreve başlama törenine Tayvan’ın hala resmi diplomatik ilişkileri sürdürdüğü bir avuç ülkenin ulusal liderleri, birkaç eski ABD yetkilisi ve diğer ülkelerden milletvekilleri katıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada, Lai’yi ve “Tayvan halkını, güçlü ve dirençli demokratik sistemlerinin gücünü bir kez daha gösterdikleri için” tebriklerini sundu.

Blinken, “Ortak çıkarlarımızı ve değerlerimizi geliştirmek, uzun süredir devam eden gayrı resmi ilişkimizi derinleştirmek ve Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı korumak için Başkan Lai ile ve Tayvan’daki siyasi yelpazenin her yerinde çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Sam Yeh/AFP/Getty Images

Tayvan Devlet Başkanı Lai Ching-tei ve Başkan Yardımcısı Hsiao Bi-kim’in 20 Mayıs’ta Taipei’de göreve başlama töreninin ardından sanatçılar geçit törenine katılıyor.

Lai, son yıllarda kendi kendini yöneten demokratik ulus üzerindeki diplomatik, ekonomik ve askeri baskıyı yoğunlaştıran ve Tayvan liderlerinin Washington ile gayrı resmi bağlarını sıkılaştıran Tayvan ile Çin arasındaki özellikle çekişmeli bir dönemde göreve geliyor.

READ  6 yıldır kayıp olan çocuk, annesi tarafından “manevi bir topluluğa” götürülüyor.

Açılış konuşmasında Lai, Çin’in “Çin Cumhuriyeti’nin varlığı gerçeğiyle yüzleşmesini, Tayvan halkının tercihlerine saygı duymasını” ve “Tayvan halkının seçtiği meşru hükümetle işbirliği yapmasını” umduğunu söyledi. ”

“Barış ve karşılıklı refah arayışına” yönelik adımlar olarak turizmin karşılıklı olarak yeniden başlatılması ve derece öğrencilerinin Tayvan kurumlarına kaydedilmesi çağrısında bulundu.

Ancak yeni başkan, Tayvan “barış idealleri” peşinde koşarken bile yanılsamaların barındırılmaması konusunda da uyarıda bulundu.

Lai, “Çin, Tayvan’a karşı güç kullanmaktan vazgeçmeyi reddettiği sürece, Tayvan’daki hepimiz şunu anlamalıyız ki, Çin’in pozisyonunu bütünüyle kabul etsek ve egemenliğimizden vazgeçsek bile, Çin’in Tayvan’ı ilhak etme hırsı öylece ortadan kaybolmayacaktır.” söz konusu.

Pekin, Lai’yi çatışmanın kışkırtıcısı olarak göstermeye çalıştı ve bu yılın başlarında yapılan seçimleri defalarca “barış ve savaş” arasında bir seçim olarak tasvir etti.

Geçtiğimiz hafta, Çin Devlet Konseyi Tayvan İşleri Ofisi’nin bir sözcüsü de bu söylemi yineleyerek, “Tayvan bölgesinin yeni liderinin” “konuyla ciddi bir şekilde yüzleşmesi gerektiğini” ve barışçıl gelişme ile Tayvan Boğazı’nda çatışma arasında net bir karar vermesi gerektiğini söyledi.

Xi, Tayvan ile “yeniden birleşmeyi” Çin’in “doğal gençleşmesine” ulaşma hedefinin önemli bir parçası olarak konumlandırdı. Ancak on yılı aşkın bir süredir iktidarda kaldığı süre boyunca uyguladığı güçlü taktikler nedeniyle Tayvan kamuoyu Çin’den kararlı bir şekilde uzaklaştı. Artık %10’dan azı anında veya nihai birleşmeyi destekliyor %3’ten az Öncelikle Çinli olarak tanımlanıyor.

Tayvanlıların çoğunluğu statükoyu korumak istiyor ve Pekin tarafından yönetilme arzusu göstermiyor.

Pekin, Tsai’nin göreve gelmesinden bu yana Taipei ile resmi iletişimi kesti. Muhalefetteki Kuomintang’ın aksine, Tsai ve Demokratik İlerleme Partisi, hem Tayvan’ın hem de ana karanın “tek Çin”e ait olduğu yönündeki sözde “1992 konsensüsü”nü onaylamayı reddettiler, ancak bunun ne anlama geldiği konusunda farklı yorumlar yaptılar. Pekin, örtülü anlaşmayı diyalog için bir ön koşul olarak görüyor.

READ  Erdoğan, Türkiye'nin Finlandiya'nın NATO üyelik hedefine İsveç'in değil olumlu baktığını söyledi

Pekin ile Taipei arasındaki resmi temasların Lai göreve başlamasından sonra devam etmesi pek mümkün görünmüyor; zira Çin, Lai’nin müzakere teklifini defalarca azarladı ve onu tehlikeli bir ayrılıkçı olarak kınadı.

Lai, görev süresi boyunca Tayvan gündemini Parlamento’da ilerletme konusunda da zorluklarla ve incelemelerle karşı karşıya kalacak.

Lai, selefinin aksine önümüzdeki dört yıl içinde parlamento çoğunluğuna sahip olamayacak. Ocak seçimlerinde iktidardaki Demokratik İlerici Parti 113 sandalyeden yalnızca 51’ini kazanabildi.

Bu zorluklar geçen Cuma günü, Tayvanlı milletvekillerinin yeni ve tartışmalı reform tasarıları üzerindeki anlaşmazlıklarının parlamento katında bir kavgaya dönüşmesiyle ortaya çıktı; bu, bazı milletvekillerinin masaların üzerinden atlayıp meslektaşlarını birkaç üyeyle birlikte yere sürüklediği kaotik bir gösteriydi. hastaneye gönderiliyor.

Lai konuşmasında, “Mutlak çoğunluğun olmaması, iktidar ve muhalefet partilerinin artık fikirlerini paylaşabilecekleri ve ulusun karşı karşıya olduğu zorluklarla tek bir ekip olarak yüzleşeceğimiz anlamına geliyor” dedi.

Ancak aynı zamanda ulusun “istikrarlı bir yolda ilerleyebilmesi” için işbirliği çağrısında da bulundu.