Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bulgaristan ve Romanya deniz ve hava yolcuları için Schengen Bölgesine katılıyor

Bulgaristan ve Romanya deniz ve hava yolcuları için Schengen Bölgesine katılıyor

Thomas Trotschl/PhotoTech/Getty Images

15 Temmuz 2022'de Bükreş'ten bir görünüm.CNN

Avrupa Konseyi'nin İspanya Başkanlığı Cumartesi günü yaptığı duyuruda, Avrupa Konseyi'nin Schengen Serbest Bölgesi'ni Bulgaristan ve Romanya'yı da kapsayacak şekilde genişletme kararı aldığını duyurdu.

Avrupa Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, hava ve deniz sınırlarındaki kontroller Mart 2024'ten itibaren kaldırılacak, kara sınırlarındaki kontrollerin kaldırılmasına ilişkin tartışmalar ise yeni yılda devam edecek.

İki ülkeyi memnuniyetle karşılayan Komisyon şunları söyledi: “Schengen Bölgesi'nin genişlemesi, Avrupa Birliği'ni hem içeride hem de küresel aşamada bir birlik olarak daha güçlü hale getirecek.”

Komisyona göre, Schengen Bölgesi şu anda 26 ülkenin (22 AB ülkesi dahil) toprakları içerisinde sınırsız seyahat sağlıyor ve 400 milyondan fazla vatandaşı içeriyor; bu da onu dünyanın en büyük serbest dolaşım alanı haline getiriyor.

Komisyon ayrıca, Bulgaristan ve Romanya'yı ekleme kararının Avrupa Konseyi tarafından oybirliğiyle onaylandığını belirterek, Schengen'e katılmaya hazır olduklarını doğrulamak için 2022 ve 2023 yıllarında ülkelerin dış sınırlarına çok sayıda “bilgi toplama heyeti” gönderdiğini kaydetti.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Romanya ve Bulgaristan'a tebriklerini gönderdi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, kararı “Bulgaristan ve Romanya için tarihi bir an” olarak nitelendirdi. Romen ve Bulgar vatandaşları için büyük bir gurur günü… Bu, hem ülkeler hem de Schengen bölgesinin tamamı için ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır.”

Romanya ve Bulgaristan da karara övgüde bulunurken, Romanya Dışişleri Bakanı Luminita Odubescu X'te bunun “Romanya vatandaşları için önemli bir sonuç” olduğunu yazdı. Desteklerinden dolayı tüm AB ortaklarımıza ve kurumlarına teşekkür ederiz. Romanya güçlü ve güvenli bir Schengen Bölgesine olan bağlılığını sürdürüyor.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis de Dışişleri Bakanının yorumlarını yineleyerek X'te bunun “Romen halkının yararına önemli bir adım” olduğunu söyledi.

READ  AB'nin üst düzey yetkilisi, sızıntıların ardından boru hatlarında bir 'stres testi' gerçekleştirme sözü verdi.

Bu arada Bulgaristan Dışişleri Bakanı Maria Gabriel, X'te “bugün Schengen'in Bulgaristan ve Romanya ile daha güçlü olduğunu” paylaştı.