Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD, Nevada'daki Lityum Amerika Kıtası Projesine Rekor Kredi Sağladı

ABD, Nevada'daki Lityum Amerika Kıtası Projesine Rekor Kredi Sağladı

(Bloomberg) — Durumu bilen bir kişiye göre Biden yönetimi, Nevada'da ülkenin en büyük lityum yatağını geliştiren Lithium Americas Corp.'a 2 milyar dolardan fazla borç verme planlarını duyurmaya hazırlanıyor.

Bloomberg'den en çok okunanlar

Konuyu tartışmaya yetkili olmadığı için isminin gizli kalmasını isteyen kişi, şartlı kredi taahhüdünün Perşembe günü gelebileceğini söyledi.

Kaynak, ABD Enerji Bakanlığı tarafından şirketin yan kuruluşu Lithium Nevada Corp'a sağlanan fonun, bir lityum karbonat işleme tesisinin inşasının finansmanına yardımcı olacağını söyledi. Proje, elektrikli araç aküleri, güneş panelleri ve rüzgar türbinlerinde kullanılan metalin üretimi için ülkenin en umut verici fırsatlarından biri olan Lithium Americas'ın 2,2 milyar dolarlık Thacker Pass madeninin bitişiğinde olacak.

Enerji Bakanlığı, gizli ticari bilgi olarak kabul edilen kredi başvuruları hakkında yorum yapmadığını söyledi. Lithium Americas, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Enerji Bakanlığı Kredi Programları Ofisi'nden bir madencilik şirketine verilen en büyük kredi olacak olan finansman, kritik minerallerin yurt içi tedarikinin artırılmasına yönelik çabaların arttığı bir dönemde geldi. Lityum Amerika kıtasına 650 milyon dolar yatırım yapan General Motors'un projenin uzun vadeli ana alıcısı olması bekleniyor.

Kredi Programları Ofisi'nin, Başkan Joe Biden tarafından imzalanan iklim yasasından sağlanan paranın ardından harcayacak 400 milyar dolardan fazla parası var. Geçtiğimiz yıl, Ford Motor Co.'nun potansiyel tedarikçisi olan Ioneer Ltd.'nin Rhyolite Ridge Lityum-Boron projesi için 700 milyon dolara kadar koşullu taahhüt teklif etti. ve Toyota Motor Corp.

Ağları ve silahları depolamak için de kullanılan lityuma olan talebin 2030 yılına kadar mevcut üretimi aşması bekleniyor. Kritik mineralin yaklaşık %65'i Çin'de işleniyor, ancak muafiyetler sayesinde ABD lityum üretiminin 13 kat artması bekleniyor. . vergi. Enerji Bakanı Jennifer Granholm Çarşamba günü SAFE tarafından düzenlenen bir konferansta yaptığı açıklamada, 2022 Enflasyon Azaltma Yasası'nda sağlanan diğer sübvansiyonlar ve diğer sübvansiyonlar hakkında konuştu.

READ  Stellantis, elektrikli araç şirketi Leapmotor'daki 1,6 milyar dolarlık hisseyle Çin stratejisini sıfırladı

Granholm, “ABD'de veya müttefiklerimizle birlikte tedarik zincirinin her parçasını eski haline getirmek için çabalıyoruz” dedi.

-Yvonne Yu Lee'nin yardımıyla.

Bloomberg Businessweek'ten en çok okunanlar

©2024 Bloomberg L.P