Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yellen, faiz oranlarının Kovid öncesi seviyelere dönmesinin “olası olmadığını” söyledi

Yellen, faiz oranlarının Kovid öncesi seviyelere dönmesinin “olası olmadığını” söyledi

(Bloomberg) – ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, piyasa faiz oranlarının, Kovid-19 salgınının enflasyon dalgasına ve yüksek getirilere yol açmasından önceki seviyelere dönmesinin “olası olmadığını” söyledi.

Bloomberg'den en çok okunanlar

Beyaz Saray'ın Pazartesi günü açıklanan tahmininin neden önümüzdeki yıllara ilişkin faiz oranlarına ilişkin beklentilerin geçen yılki beklentilere göre önemli ölçüde daha yüksek olduğu sorulduğunda Yellen, yeni rakamların özel sektör beklentileriyle uyumlu olduğunu söyledi.

Yellen Çarşamba günü Elizabethtown'da gazetecilere verdiği demeçte, “Bunun, getirilerin pandemiden önceki en düşük seviyelere dönme ihtimalinin düşük olduğu özel sektörde gördüğümüz mevcut piyasa gerçeklerini ve beklentileri yansıttığını düşünüyorum” dedi. ,Kentucky.

10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirisi, 2019'a kadar geçen on yılda ortalama yüzde 2,39 seviyesinde gerçekleşti; bu, tarihi standartlara göre düşük bir seviye. Fed'in enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını agresif bir şekilde artırmasının ardından geçen Ekim ayında %5'in üzerine çıktı ve şu anda %4,2'nin biraz altında.

Ekonomistler arasında, faiz oranlarının uzun vadede salgın öncesi seviyelere dönüp dönmeyeceği veya daha yüksek seviyelerde istikrar kazanıp kazanmayacağı konusunda pek çok tartışma yaşandı.

Devamını oku: Rogoff, Biden ve Trump'ın borcu 'patlatmayı' tercih edeceğini söyledi Düşük faiz oranları sona erdi

Şansölye, “Bütçeye yerleştirdiğimiz varsayımların makul ve geniş bir yelpazedeki tahmincilerin düşünceleriyle tutarlı olması önemlidir.” dedi.

Yellen son haftalarda konuya ilişkin görüşlerinin değiştiğini ima etmişti. Ocak 2023'te düşük faiz oranlarının geri dönme ihtimalinin yüksek olduğunu gösterdi. Ancak geçen Ocak ayında bu soruyla ilgili “jürinin hala kararsız olduğunu” söyledi.

Yeni Beyaz Saray tahmini, Başkan Joe Biden'ın 7,3 trilyon dolarlık 2025 mali yılı bütçe teklifinin bir parçasıydı. Artık üç aylık ve 10 yıllık ABD Hazine bonoları ve menkul kıymetlerinin ortalama faiz oranlarının önümüzdeki üç yıl içinde bir yıl öncesine göre önemli ölçüde daha yüksek olacağını varsayıyorlar.

READ  S&P 500 endeksi, büyük teknoloji şirketlerinin hisse senedi düşüşlerine öncülük etmesiyle 5.100 seviyesinin altına geriledi

Daha yüksek beklentiler

Beyaz Saray yetkilileri, örneğin üç aylık faiz oranının geçen Mart ayında beklenen %3,8'den bu yıl ortalama %5,1'e çıkacağını söyledi. 10 yıllık tahvil getirisine ilişkin beklentiler %3,6'dan %4,4'e yükseldi.

Açıklamadan önce konuya aşina olan kaynaklara göre, Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Lael Brainard'ın müdahalesi olmasaydı son öngörü daha da yüksek olabilirdi.

Amerika'nın büyüyen borç yüküne ilişkin yüksek faiz oranları genel açık ve borç rakamlarını önemli ölçüde artırıyor. Mevcut varsayımlara göre Beyaz Saray, ABD'nin bu yıl net faiz giderlerine yaklaşık 890 milyar dolar veya GSYİH'nın yüzde 3,1'i kadar harcama yapmasını bekliyor.

Yellen, Biden yönetiminin ekonomi politikası sicilini tanıtmak için Kentucky'ye giderken konuştu; bu, 2024 seçimleri öncesinde yurt içi izleyicilere hitap etmek için bu yıl artan çabalarının bir parçasıydı.

(Dördüncü paragrafta Hazine getirilerine ilişkin arka plan bilgisi içeren güncellemeler.)

Bloomberg Businessweek'ten en çok okunanlar

©2024 Bloomberg L.P