Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

MicroStrategy, bu ay daha fazla bitcoin satın almak için ikinci bir dönüştürülebilir borç teklifi planlıyor

MicroStrategy, bu ay daha fazla bitcoin satın almak için ikinci bir dönüştürülebilir borç teklifi planlıyor

Medha Singh'in yazdığı

(Reuters) – MicroStrategy, 10 günden daha kısa bir süre içinde ikinci kez bitcoin satın almayı teklif eden dönüştürülebilir tahviller yoluyla sermaye artırmayı planlıyor; zira güçlü kripto para birimi yatırımcısı, gelişen kripto para birimine olan maruziyetini artırmaya çalışıyor.

Yazılım şirketi Çarşamba günü piyasaların kapanmasının ardından kurumsal yatırımcılara 2031 yılında vadesi dolacak 500 milyon dolarlık dönüştürülebilir tahvil teklif ettiğini söyledi. Şirket, 5 Mart'ta 600 milyon dolarlık dönüştürülebilir tahvil arzını duyurdu.

Hisseleri önceki seansta 24 yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra Perşembe günü %7 düştü. Hisse senedi 2024'te şu ana kadar neredeyse üç kat arttı.

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, 73.803 $ gibi yeni bir rekora ulaşarak yılbaşından bugüne kazancını neredeyse %70'e çıkardı.

Virginia merkezli Tysons, yükselen faiz ortamında dönüştürülebilir tahviller sunan bir dizi şirkete katılıyor.

JonesTrading baş piyasa stratejisti Michael O'Rourke, “MicroStrategy artık kendi başına (para) politikası ortamında kısıtlayıcı hiçbir şeyin olmadığını gösteriyor” dedi.

“2020'nin sonlarından bu yana şirket, gelirleri Bitcoin'e yatırmak amacıyla dönüştürülebilir tekliflerle ve daha az ölçüde piyasa özsermaye teklifleriyle pazara girdi. Bu artık haftalık bir olay gibi görünüyor.”

Hisse senedi önceden belirlenmiş bir seviyeye ulaştığında hisselerle değiştirilebilen dönüştürülebilir menkul kıymetler, hisse senedi arzlarında olduğu gibi hissedarların anında sulandırılması riski olmadan, şirketlere normal tahvillerden daha düşük faiz oranlarıyla sermaye artırma seçeneği sunar.

LSEG IFR verilerine göre MicroStrategy, hisse senedi mevcut seviyelerin %40 ila %45 üzerine çıktığında dönüştürme seçeneğiyle %0,375 ile %0,875 arasında getiri sağlayan şirket tahvillerini pazarlıyor.

Anlaşmanın bahisçileri Citigroup ve Barclays, yatırımcıların teklife olan ilgisi hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

2020 yılında bitcoin satın almaya ve elinde tutmaya başlayan MicroStrategy, yazılım işinden elde ettiği gelirlerin 2022 ve 2023'te azalması nedeniyle kripto para biriminin en büyük sahibi konumunda.

READ  Nvidia'nın kazancı Wall Street'in tahminlerini bir kez daha alt üst etti ve şirket Çin'e yönelik görünümünü yumuşattı

Şirket, 15 Şubat'tan bu yana 15.000 Bitcoin satın aldı ve toplam varlıklarını 10 Mart itibarıyla 205.000 Bitcoin'e çıkardı.

Ayrı olarak, kripto para borsası Coinbase, ödenmemiş dönüştürülebilir borcunun ve menkul kıymet vadelerinin geri ödenmesi veya itfa edilmesi için 1,1 milyar dolarlık üst düzey dönüştürülebilir tahvil teklifini fiyatlandırdı.

(Bengaluru'daki Medha Singh tarafından rapor edilmiştir; Lance Topper ve Manya Saini tarafından ek olarak rapor edilmiştir; Shilpi Majumdar tarafından düzenlenmiştir)