Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Blinken, İsrail’in çatışmaları her gün durdurmayı kabul etmesinden sonra Filistinlileri korumak için “daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini” söyledi

Blinken, İsrail’in çatışmaları her gün durdurmayı kabul etmesinden sonra Filistinlileri korumak için “daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini” söyledi

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail’in kuzey Gazze’ye yönelik saldırısında günlük insani ateşkes anlaşmasını memnuniyetle karşıladığını ancak daha fazla çabaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Yeni Delhi’de konuşan Blinken şunları söyledi: “Çok fazla Filistinli öldürüldü. Son haftalarda çok fazla kişi acı çekti ve biz zararı önlemek ve onlara ulaşan yardımı en üst düzeye çıkarmak için mümkün olan her şeyi yapmak istiyoruz.”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 10 Kasım 2023’te Yeni Delhi’de medyaya konuşuyor.

Jonathan Ernst/Havuz/AFP, Getty Images aracılığıyla


O tarihten bu yana Gazze’nin kuzeyinde çatışmalar sürüyor İslami Hamas hareketinden silahlı adamlar sınırı geçerek İsrail’e akın etti İsrailli yetkililere göre, ülke tarihindeki en kötü saldırıda en az 1.200 kişi öldü, yaklaşık 240 kişi de rehin alındı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lior Hayat, Cuma günü CBS News’e, Hamas militanlarının 7 Ekim’deki saldırısında ölenlerin sayısının daha önce bildirilen yaklaşık 1.400’den 1.200’e revize edildiğini söyledi. Al Hitat, öldürülen diğer 200 kişinin “büyük olasılıkla terörist” olduğunu söyledi.

İsrail, Hamas yönetimindeki Gazze Şeridi’ndeki Sağlık Bakanlığı’nın çoğu çocuk olmak üzere 10.800’den fazla insanı öldürdüğünü söylediği hava saldırıları ve kara saldırısıyla karşılık verdi.

Hamas hükümeti Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Strip’teki en büyük hastaneye düzenlediği baskının 13 kişinin ölümüne yol açtığını söyledi. Reuters haber ajansına göre, DSÖ sözcüsü hastanenin “bombalandığını” ve Gazze’deki 20 hastanenin hastaları tedavi edemediğini söyledi.

Hükümetten yapılan açıklamada, Gazze şehrinin merkezindeki “İsrail’in bugün Şifa kompleksine düzenlediği baskında 13 kişinin şehit olduğu ve düzinelerce kişinin yaralandığı” belirtildi; bu, AFP’nin hemen doğrulayamadığı bir rakam.

El Şifa Hastanesi Müdürü Muhammed Ebu Salamiya, “İsrail tankları El Şifa Hastanesi’ne ateş açtı” derken, İsrail ordusu hemen herhangi bir yorumda bulunmadı.

İsrail, perşembe günü hastane yakınında yoğun çatışmaların yaşandığını bildirerek düzinelerce eylemciyi öldürdüğünü ve Hamas’ın savaşma yeteneği için gerekli olduğu düşünülen tünelleri yok ettiğini bildirdi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırısının ardından yükselen duman, 10 Kasım 2023’te İsrail’in güneyinden görülüyor.

Leo Correa/AFP


İsrail ordusu defalarca Hamas’ı, orduya yönelik saldırılarını koordine etmek ve liderleri için saklanma yeri olarak hastaneleri, özellikle de El Şifa Hastanesi’ni kullanmakla suçladı. Hamas yetkilileri ve doktorları ise bu suçlamaları reddediyor.

Gazze’de Hamas yönetimindeki Sağlık Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail tanklarının Gazze’nin kuzeyindeki iki çocuk hastanesini de kuşattığını söyledi. Bir IDF sözcüsü, “operasyonlarımızla ilgili potansiyel yerleri tartışamayacaklarını. Bu, güçleri riske atabilir” dedi.

Ayrı bir gelişmede, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki yoğun nüfuslu bölgeleri “ayrım gözetmeden” bombalaması olarak tanımladığı olayla ilgili bir soruşturma yapılması gerektiğini söyledi ve bunun “ciddi endişelere yol açtığını” söyledi. bu, insan haklarını ihlal eden orantısız saldırılar anlamına gelebilir.” Associated Press, “uluslararası insancıl hukuk” olduğunu bildirdi.

Yine Cuma günü, İran destekli Lübnan Hizbullahı, İsrail ile Hamas arasındaki savaş sırasında sınır gerilimleri devam ederken, İsrail ateşinin yedi savaşçısını öldürdüğünü ancak bunların nerede ve ne zaman öldüklerini belirtmeden söyledi.

Başkan Biden Perşembe günü İsrail’in imzaladığı ve on binlerce Filistinlinin kuzey Gazze’deki yıkımdan kaçmasına neden olan bir düzenlemeyi resmileştiren duraklamaları memnuniyetle karşıladı.

Blinken, “Bazı ilerlemeler kaydedildiğini düşünüyorum” dedi ve ekledi: “Fakat… sivillerin korunması ve onlara insani yardım sağlanması açısından yapılacak daha çok şey var.”

Blinken, İsrail’in günde dört saatlik ateşkes anlaşmasının yanı sıra iki insani koridorun da insanların çatışmalardan uzaklaşmasına olanak sağlayacağını söyledi. “Bu adımlar hayat kurtaracak ve ihtiyaç sahibi Filistinlilere daha fazla yardımın ulaşmasını sağlayacak.”

Blinken’in Hindistan ziyareti, Güney Kore’yi, İsrail ile Hamas arasındaki çatışma konusunda ortak zemin bulmayı amaçlayan Japonya’daki G7 dışişleri bakanları toplantısını ve Orta Doğu turunu içeren maraton gezisinin son durağı oldu.

READ  William, Galler Prensi seçildi - Kate, Diana'yı Galler Prensesi olmak için takip etti | İngiltere haberleri