Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD, Rusya’daki suikastın arkasında Ukraynalıların olduğuna inanıyor

ABD, Rusya’daki suikastın arkasında Ukraynalıların olduğuna inanıyor

“Ukrayna topraklarında başka hedeflerimiz var, yani bu programda çalışan özel servislerimizin üyeleri için değerli olabilecek, ancak kesinlikle Dugina değil, Rus liderliğinin işbirlikçileri ve temsilcilerini kastediyorum.”

Rus kontrolündeki topraklardaki sabotajla ilgili ayrıntılar gizemle örtülmesine rağmen, Ukrayna hükümeti Ukrayna’da Rus yetkililerin öldürülmesini ve Rus silah fabrikaları ve silah depolarının sabote edilmesini sessizce kabul etti.

Konunun hassasiyeti nedeniyle ismini vermek istemeyen üst düzey bir Ukraynalı askeri yetkili, Ukrayna kuvvetlerinin yerel savaşçıların yardımıyla işgal altındaki Ukrayna topraklarında suçlanan Ukraynalı işbirlikçilere ve Rus yetkililere suikast ve saldırılar düzenlediğini söyledi. Bunların arasında, Kremlin tarafından görevlendirilen, Ağustos ayında zehirlenen ve acil tedavi için Moskova’ya nakledilmesi gereken Kherson bölgesinin başkanı da var.

Ülkeler geleneksel olarak, kendi operasyonlarını ifşa etme korkusuyla diğer ülkelerin gizli eylemlerini tartışmazlar, ancak bazı ABD’li yetkililer, tehlikeli maceralar, özellikle de siyasi suikastlar olarak gördüklerini dizginlemenin önemli olduğuna inanırlar.

Ancak ABD’li yetkililer son günlerde iki hükümet arasındaki ilişkilerin güçlü kalmasında ısrar etmek için çaba sarf ettiler. ABD’nin Rusya içindeki saldırgan gizli operasyonlarla ilgili endişeleri, Zelensky hükümetine veya Ukrayna’nın güvenlik servislerine istihbarat, askeri ve diplomatik destek sağlanmasında bilinen herhangi bir değişikliğe yol açmadı.

Cumartesi günü bir telefon görüşmesinde, Dışişleri Bakanı Anthony J. Blinkin, Ukraynalı mevkidaşı Dmytro Kuleba’ya, bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price’a göre, Biden yönetiminin “Ukrayna’nın elini askeri ve diplomatik olarak güçlendirerek topraklarının kontrolünü yeniden kazanma çabalarını desteklemeye devam edeceğini” söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Konseyi, Pentagon ve CIA yetkilileri istihbarat değerlendirmesi hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

READ  Radyoaktif kapsül Batı Avustralya'da kayıp ve arama çalışmaları sürüyor