Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

AB’nin üst düzey yetkilisi, sızıntıların ardından boru hatlarında bir ‘stres testi’ gerçekleştirme sözü verdi.

AB'nin üst düzey yetkilisi, sızıntıların ardından boru hatlarında bir 'stres testi' gerçekleştirme sözü verdi.

BRÜKSEL – Avrupa Birliği’nin yürütme kolunun başkanı Çarşamba günü, Baltık Denizi’ndeki doğal gaz boru hatlarının sabote edildiğinden şüphelenilmesinin ardından, enerji de dahil olmak üzere önemli AB altyapısını kontrol etme sözü verdi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, geçen hafta Rusya ve Almanya’yı birbirine bağlayan Nord Stream boru hatlarında meydana gelen hasarın “enerji altyapımızın ne kadar savunmasız olduğunu gösterdiğini” ve veriler de dahil olmak üzere önemli AB ağlarının bütünlüğünü sağlamak için kapsamlı bir plana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Parlamentosu’na konuşan von der Leyen, “Altyapımızı vurgulamamız gerekiyor” dedi. “Zayıflıklarımız olup olmadığını ve bu zayıflıkların nerede olduğunu belirlememiz gerekiyor.” Ayrıca, potansiyel tehditleri tespit etmek için uydu izlemenin kullanılacağını söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yedi aylık savaşı ve Batı’nın Ukrayna hükümetine verdiği askeri desteğin ortasında, Kuzey Akım’daki hasar, İsveç ve Danimarka’nın güneyindeki dört noktada birkaç yüz pound patlayıcının neden olduğu denizaltı patlamalarından kaynaklandı. Patlamalar, Baltık Denizi’ne büyük bir metan gazı sızıntısına neden oldu.

AB ülkeleri bloktaki enerjiyi ve diğer temel altyapıyı denetlemekten sorumlu olduğundan, von der Leyen güvenlik çabasının ulusal başkentleri de içereceğini söyledi.

Enerji sektöründe etkin stres testlerinin yapılmasını sağlamak için üye ülkelerle birlikte çalışacağız” dedi. Ardından, dijital altyapı ve açık deniz elektrik gibi diğer yüksek riskli sektörler takip etmelidir.

Yine Strasbourg’da, Avrupa Birliği’nin dış politika sorumlusu Josep Borrell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 27 ulusal hükümetin Ukrayna topraklarının yaklaşık %15’ini oluşturan Ukrayna’nın dört bölgesini yasadışı olarak ilhak etmesine yanıt olarak Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulamayı kabul edeceklerini söyledi.

Planlanan yeni yaptırımlar arasında Rus petrol fiyatlarına bir üst sınır, AB’nin ülkeye uçak parçaları ihracatına kısıtlamalar ve Rus çeliği ithalatına kısıtlamalar dahildir. Avrupa Birliği üye ülkelerinden diplomatlar, yeni paketin Çarşamba günü Brüksel’de onaylanmasını hedefliyorlardı.

READ  Çin, Rusya ve Hindistan'a 'işbirliğini' derinleştirmeleri konusunda güvence verdi

Yeni yaptırımlar, Şubat ayından bu yana Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşın bir sonucu olarak Rusya’ya karşı halihazırda eşi benzeri görülmemiş Avrupa yaptırımlarına dayanıyor.

AB’nin şu ana kadar aldığı önlemler arasında Rusya’dan enerji tedarikine kısıtlamalar, merkez bankası dahil Rus kuruluşlarıyla finansal işlemlerin yasaklanması ve 1000’den fazla kişiye ve 100’den fazla kuruluşa karşı varlıkların dondurulması yer alıyor.