Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD Senatosu Demokratları Cumhuriyetçilerin Ukrayna’ya değil İsrail’e yardım etme girişimini engelledi

ABD Senatosu Demokratları Cumhuriyetçilerin Ukrayna’ya değil İsrail’e yardım etme girişimini engelledi

Washington, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ABD Kongre Binası, 15 Ağustos 2023. REUTERS/Kevin Worm/Dosya Fotoğrafı Lisans haklarının alınması

WASHINGTON (Reuters) – Demokrat senatörler Salı günü, Temsilciler Meclisi’nin geçen hafta kabul ettiği ancak Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaşında herhangi bir yardım sağlamayan, İsrail’e acil yardım sağlayan bir yasa tasarısını hızla onaylamaya yönelik Cumhuriyetçi çabayı engelledi.

Cumhuriyetçi Senatör Roger Marshall şunları söyledi: “Zaman çok önemli ve Senato’nun bu hayati yardımın İsrail’e ulaştırılmasını bir gün daha ertelememesi çok önemli.”

Demokratlar, Başkan Joe Biden’ın gönderdiği 106 milyar dolarlık fon talebinin bir parçası olan Hint-Pasifik bölgesinde Çin’e yanıt vermek için insani yardım, sınır güvenliği finansmanı ve paranın yanı sıra Ukrayna ve İsrail’e yardım sağlamanın önemini vurgulayarak itiraz ettiler. Geçen ay Kongre’ye.

Ayrıca Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerini İsrail’deki krizle siyaset oynamakla, iki partili bir yasa tasarısı yazmak yerine Cumhuriyetçilerin en sevdiği hedef olan İç Gelir İdaresi’ne verilen fonun kesilmesine destek vererek Yahudi devletine yapılan yardımı geciktirmekle suçladılar.

Meclis tasarısı, İslamcı Hamas militanlarının 7 Ekim’deki ölümcül saldırısına yanıt olarak İsrail’e 14,3 milyar dolar sağlayacak, ancak aynı miktarda parayı IRS’den de kesecek. Fonlar, kısa menzilli füze tehditlerine karşı koymak için İsrail’in “Demir Kubbe” ve “David’in Sapanı” savunma sistemlerinin satın alınmasına yönelik 4 milyar doların yanı sıra ABD stoklarından bazı ekipman transferlerini de içerecek.

Senato Ödenek Komitesine başkanlık eden Senatör Patty Murray, “Ukrayna’daki müttefiklerimiz İsrail’deki müttefiklerimizden daha fazla bir gecikmeyi kaldıramaz” dedi.

Meclisteki oylar büyük oranda parti çizgisindeydi. Demokratlar önerilen IRS kesintilerini, vergi tahsilatlarını azaltarak ABD bütçe açığını artıracak siyasi amaçlı bir “zehir hapı” olarak tanımladılar. Ayrıca Ukrayna’yı desteklemeye devam etmenin gerekli olduğunu da söylediler.

READ  Ukraynalı-Amerikalı bir kadının ailesi Rusya'ya kaçmak zorunda kaldı. Polonya'ya kaçırdı

Mevzuatın yasalaşması için Demokratların kontrolündeki Senato ve Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi tarafından onaylanması ve Demokrat Biden tarafından imzalanması gerekiyor. Beyaz Saray, Biden’ın Meclis tasarısını veto edeceğini söylemişti.

Senato liderleri kendi ek finansman tasarılarını yazıyorlar ve bunu bu hafta en kısa sürede sunmayı umuyorlar.

(Raporlayan: Patricia Zengerle) Düzenleyen: Alistair Bell

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Patricia Zengerle, aralarında Afganistan, Irak, Pakistan, Suudi Arabistan ve Çin’in de bulunduğu 20’den fazla ülkeden haber yaptı. Washington merkezli, ödüllü bir ulusal güvenlik ve dış politika muhabiri olan Patricia, aynı zamanda editör olarak görev yaptı, NPR, C-Span ve başka yerlerde yer aldı, Ulusal Basın Kulübü’nde konuştu ve Hoover Enstitüsü Medya Yuvarlak Masa Toplantısına katıldı. Edwin M. Hood Diplomatik Yazışma Ödülü’nü aldı.