Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

F16'lar nükleer silah taşıyabilir ancak Ukrayna'da bir şeyleri değiştirmeyecekler

F16'lar nükleer silah taşıyabilir ancak Ukrayna'da bir şeyleri değiştirmeyecekler

(Reuters) – Rus haber ajansları, Ukrayna'nın, F-16 savaş uçaklarıyla donatılması durumunda uçağın savaş alanındaki durumu değiştirmeyeceğini söylediğini aktardı. Başkan Vladimir Putin Askeri pilotların Çarşamba günü söylediği gibi.

Ancak savaşçıların nükleer silah taşıyabileceğini ve Moskova'nın askeri planlamasında bunu dikkate alması gerektiğini söylediği aktarıldı.

TASS'ın aktardığına göre Putin, Moskova'nın kuzeybatısındaki bir toplantıda pilotlara şunları söyledi: “F-16'ları tedarik ederlerse ve bundan bahsediyorlarsa ve görünüşe göre pilotları eğitiyorlarsa, bu savaş alanındaki durumu değiştirmeyecektir.”

“Bugün tankları, zırhlı araçları ve çok sayıda roketatar da dahil olmak üzere diğer ekipmanları yok ettiğimiz gibi uçakları da yok edeceğiz.”

Putin, savaşçıların nükleer silah taşıma kapasitesine sahip olduğunu ve “bunu işleri organize ederken de hesaba katmamız gerektiğini” kaydetti.

F-16'ların nerede olursa olsun meşru hedef olacağını söyledi.

“Tabii ki üçüncü bir ülkenin havalimanlarından kullanılırlarsa, nerede olurlarsa olsunlar bizim için meşru hedefler haline gelirler.”

Putin'in yorumları, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba'nın uçağın önümüzdeki aylarda Ukrayna'ya varması gerektiği yönündeki günün erken saatlerinde yaptığı açıklamaların ardından geldi.

Rusya'ya karşı topyekün bir savaşa gireli iki yılı aşkın süredir olan Ukrayna, birkaç aydır F-16 arayışında.

F-16 uçağı bağışlama sözü veren ülkeler arasında Belçika, Danimarka, Norveç ve Hollanda da yer aldı. Ülkelerden oluşan bir koalisyon, Ukraynalı pilotların bunların kullanımı konusunda eğitilmesine yardım etme sözü verdi.

(Raporlayan: Ron Popeski; Düzenleyen: Sandra Maler)

READ  Zelensky, Rusya'nın işgal altındaki topraklardan savaşmadan geri çekilerek "diplomatik bir çıkış" yapmasını öneriyor