Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD, Ukrayna’da çatışma tırmanırken Rus siber saldırılarına hazırlanıyor. İşte bunun nasıl olabileceği

ABD, Ukrayna'da çatışma tırmanırken Rus siber saldırılarına hazırlanıyor.  İşte bunun nasıl olabileceği
Ama şimdi, olarak Rusya Ukrayna’yı işgal etti ve Amerika Birleşik Devletleri yeni cezalar getiriyor Rusya ile ilgili olarak, değişebilecek endişeler var. ABD hükümeti, Rusya geçmişte önemli aksamalara ve hasara neden olma yeteneğini gösterdiğinden, çatışmaların siber uzaya yayılma potansiyeli konusunda yüksek alarmda.

Yakın geçmiş herhangi bir gösterge ise, Rus bilgisayar korsanlarının Amerikan şirketlerini ve genel halkı bozabileceği birkaç yol var.

Son iki yılda ABD altyapısına yönelik en büyük siber saldırılardan bazıları, şüpheli Rus bilgisayar korsanlarıyla ilişkilendirildi. Liste, 2020’de birkaç devlet kurumuna sızan SolarWinds hack’ini, geçen yıl Amerika’nın en büyük yakıt boru hatlarından birinin kapanmasını zorlayan fidye yazılımı saldırısını ve dünyanın en büyük et üreticilerinden biri olan JBS’ye yönelik başka bir saldırıyı içeriyor.

Rusya ayrıca defalarca ABD’yi hedef alan çevrimiçi dezenformasyon kampanyaları yürütmekle, özellikle de ABD’ye müdahale çabaları da dahil olmak üzere suçlanıyor. Amerikan Seçimleri Ve anlaşmazlık ekin. ABD’li yetkililer bu hafta Rus istihbaratını da suçladı. Ukrayna hakkında yanlış bilgi yaymak.

Stanford Üniversitesi Güvenlik ve Uluslararası İşbirliği Merkezi’nde siyaset ve siber güvenlik konusunda kıdemli bir araştırmacı olan Herb Lin’e göre, birçok çevrimiçi saldırı doğrudan Rus devletiyle ilişkilendirilemese de, bilgisayar korsanlarının Rusya’nın nimetiyle çalıştığına dair yaygın bir inanç var.

Lynn CNN Business’a söyledi.

ukraynadan uzanan

Ukrayna, Rusya ile çatışmanın başlamasından bu yana, Çarşamba günü ülke parlamentosunun web sitesinin yanı sıra birkaç banka ve devlet kurumunu hedef alan bir saldırı da dahil olmak üzere birçok siber saldırıyla karşı karşıya kaldı.

Analistler, Ukrayna’ya yönelik siber saldırıların bile ülke sınırlarının ötesinde (hem fiziksel hem de sanal) yansımaları olabileceğini söylüyor. Salı günü yayınlanan bir raporda, S&P Global Ratings analistleri “Ukrayna’ya yönelik artan siber saldırı riskinin … bölgedeki ve ötesindeki işletmeler, hükümetler ve diğer taraflar için olumsuz etkiler yaratabileceğini” belirtti.

READ  Maduro ve Lula, ABD'nin Venezuela'ya yönelik yaptırımlarını eleştirdi

Analistler, “Ukrayna sistemleriyle iletişim başka amaçlar için bir odak noktası olarak kullanılabileceğinden”, dünya çapında Ukrayna’daki kuruluşlarla çalışan şirketlerin özellikle dikkatli olması gerektiğini eklediler.

askeri hedefler

Lin, Rus bilgisayar korsanları doğrudan Amerikan kuruluşlarına bakmasalar bile, Ukrayna’nın yabancı teknolojiye bağımlılığının ABD için büyük sorunlar oluşturabileceğini söyledi.

قال لين: “على سبيل المثال ، لا تمتلك أوكرانيا أقمارها الصناعية الخاصة بالتجسس ، لذا من أين تحصل على صور التجسس؟ إنها تحصل عليها من الأقمار الصناعية التجارية” ، مع وجود بعض الشركات التي تقف وراء تلك الأقمار الصناعية التجارية التي يُحتمل أن تكون موجودة في Birleşmiş Milletler. “Burası, Rus siber saldırılarının hedef alınmasını bekleyeceğiniz bariz bir yer. Bu, olabileceklerin sadece bir örneği.”

Lynn, Ukrayna’daki çatışmanın tırmanması halinde, “ABD’de doğrudan Ukrayna ordusuna yardım eden her şey … Rusların hedef alması için adil bir oyun haline gelir” diye ekledi.

yerel hedefler

Önceki emsallerin gösterdiği gibi, Rus siber saldırganlarının giderek büyük ölçekli ABD altyapısını hedef aldığı görülüyor ve hayatlarında ortaya çıkan aksamalara rağmen tüketicilerin bu konuda yapabilecekleri ancak bu kadar.

Bireyler için en önemli savunma garantidir. Cihazlarınızdaki olası güvenlik açıkları yamalışifrenize ek olarak harici bir cihazdan veya uygulamadan bir kod kullanıldığında, yazılım güncellemeleri veya iki faktörlü kimlik doğrulama gibi ek güvenlik önlemleri yoluyla.
Adalet Bakanlığı, tutuklamaları tehlikeye atmak anlamına gelse bile, siber suçları engellemeye daha fazla odaklanıyor

Muhtemelen, hazırlık görevi kamu ve özel sektör üzerindedir. Lane, Biden’ın yaptırımlarının Rus finans sistemini felç etmeyi amaçlaması nedeniyle, ABD bankalarını misilleme için olgun bir hedef haline getirmeyi amaçladığı için, özellikle ABD Rusya’yı küresel finans ağlarından daha fazla tecrit etmeye başlarsa, ABD bankacılık sisteminin saldırılara karşı özellikle savunmasız olabileceğini belirtiyor.

Biden yönetimi, devlet kurumları ve büyük şirketler de dahil olmak üzere dış saldırılara karşı koruma sağlamak için son aylarda Amerika’nın siber savunmasını güçlendirmeye odaklandı. Ancak güvenlik açıkları her zaman oradadır ve gereken tek şey bir ihlaldir.

READ  Mısır'da Kızıldeniz'de bir tatil beldesinde köpekbalığı saldırısı sonucu bir Rus öldü | Haberler

“onlar mı [cyberattackers] Başarılı olmak daha mı zor? “Evet, ama sorun şu ki onları görmüyoruz,” dedi Lin. Beş kerede bir yerine on kerede başarılı olduklarını varsayalım. Hala onda biri ve kimse başarısız olan diğerlerini fark etmiyor.”

– CNN’den Shawn Lingas ve Julia Horowitz bu rapora katkıda bulundu