Temmuz 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İşte Biden’ın ABD birliklerini Ukrayna’ya gönderme konusunda söyledikleri

İşte Biden’ın ABD birliklerini Ukrayna’ya gönderme konusunda söyledikleri

Gaz fiyatlarının artması muhtemeldir.

Avrupa’da görece barışı sağlayan İkinci Dünya Savaşı sonrası dünya düzeni tehdit altındaydı.

Ancak Biden başka bir noktada da çok net: ABD birlikleri çatışmada yer almak için Ukrayna’ya gönderilmeyecek.

duyurulduğu gibi Rusya’ya yeni yaptırımlar Biden Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Güçlerimiz çatışmaya dahil değil ve olmayacak.” Dedi. Güçlerimiz Avrupa’ya Ukrayna’da savaşmak için değil, NATO müttefiklerimizi savunmak ve doğudaki müttefikleri güvence altına almak için gidecek” dedi.

İlk parti duyurulduğunda Biden, Rusya’ya salı günü işgaline başlaması için yaptırımlara karşılık verdi Amerika Birleşik Devletleri’nin Rusya’ya karşı saldırgan olmadığını açıkça belirtmek için büyük özen gösterdim.

“Açık konuşayım: Bunlar bizim açımızdan tamamen savunma hamleleri. Rusya ile savaşmak gibi bir niyetimiz yok.” Biden dedi.

Şubat ayının başlarında Biden, NBC News’e Ukrayna’daki Amerikalıları tahliye etmek için ABD birlikleri göndermeyi içeren herhangi bir senaryoyu düşünmediğini söyledi.

“Hayır. Bu, Amerikalılar ve Rusya’nın birbirine ateş etmeye başladığı bir dünya savaşıdır” dedi.

Biden’ın ABD güçlerinin saldırıya geçmeyeceğine dair açıklaması yardımcı olabilir ABD ile Rusya arasında bir çatışmayı önlemek için eleştirmenler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e kuvvetlerinin işgalde daha az engelle karşılaşacağını açıkça belirttiğini kaydetti.

Başkan George W. Bush’un eski bir Pentagon yetkilisi olan Ian Brzezinski, “Biden bu krizdeki en önemli etki kaynağımızı sulandırdı” dedi. New York Times’a şunları söyledi: bu ay ilerleyin.

ABD güçleri Ukrayna’ya komşu ülkelerde bulunuyor

Putin’in işgalindeki kilit unsur, Ukrayna’nın NATO’nun bir parçası olacağı ya da NATO’nun bir parçası olacağı korkusuydu. NATOİkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Sovyetler Birliği’ni içermek için kuruldu ve son yıllarda eski Sovyet bloğu ülkelerini de kapsayacak şekilde genişledi.
Ukrayna NATO üyesi ülkelerle sınırda Polonya, Slovakya, Macaristan ve Romanya. Rusya bu ülkelerden birini tehdit ederse, anlaşmaya göre Amerika Birleşik Devletleri onu savunmak zorunda kalacak.

Biden Salı günü yaptığı açıklamada, “ABD ve müttefiklerinin NATO topraklarının her karışını savunacaklarına ve NATO’ya verdiğimiz taahhütleri yerine getireceklerine dair açık bir mesaj göndermek istiyoruz.” Dedi.

READ  Valery Zalozny: Bir kaynağa göre, savaşla ilgili anlaşmazlıklar arttıkça Zelensky birkaç gün içinde Ukrayna'nın dini liderinin görevden alınacağını duyurmaya hazırlanıyor

Geçen hafta Beyaz Saray’a yaptığı açıklamalarda benzer bir şey söyledi, ancak açıkça ekledi: “Ukrayna’da savaşmak için asker göndermeyeceğiz, ancak Ukrayna halkını desteklemeye devam edeceğiz.”

NATO ülkeleri içindeki kuvvetlerin hareketi

Biden, ABD birliklerini Ukrayna’ya göndermeme sözü verirken, ABD bunu yaptı Doğu Avrupa’ya ek birlikler ve savaş uçakları gönderdi dahil ülkeler Geçtiğimiz haftalarda ve Perşembe günü, Polonya ve Romanya Almanya’ya ek 7.000 asker konuşlandıracağını duyurdular.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve saldırısından sonra CNN, konuya aşina olan bir ABD’li yetkiliye göre, Biden yönetiminin Rusya’nın müttefiklerine çok yakın devasa ateş gücü nedeniyle Avrupa’da bulunan daha fazla ABD kuvvetini daha doğudaki ülkelere taşımayı düşündüğünü bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Bugün, askeri komutanlarımıza gerektiğinde kuvvetleri hareket ettirmek ve kuvvetleri konuşlandırmak için daha fazla güç veren NATO savunma duruşunu etkinleştirdik ve elbette bu NATO Mukabele Gücü’nün unsurları da olabilir.” Dedi. “Hazırız, pozisyonumuzu ayarlıyoruz ama yaptığımız şey savunmacı ve düşünceli ve yüzleşme peşinde değiliz. Çatışmayı önlemek istiyoruz.”

ABD’nin büyük müdahalesine muhalefet

Rus işgali öncesinde yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, Amerikalılar ABD’nin Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaya müdahalesinden korkuyor.

Geçen Cuma’dan Pazartesi’ye kadar yürütülen AP-NORC anketinde, Amerikalıların sadece %26’sı ABD’nin Rusya ile Ukrayna arasındaki durumda önemli bir rol oynaması gerektiğine inanıyor. Yaklaşık yarısı, %52’si ikincil bir rol oynaması gerektiğini ve %20’si ise hiçbir rol oynamaması gerektiğini söyledi.

Demokratların üçte biri (%32) ve Cumhuriyetçilerin %22’si ABD’nin önemli bir rol oynamasını istedi. Bağımsızların ABD’nin hiçbir rol oynamaması gerektiğini söyleme olasılığı daha yüksekti; Cumhuriyetçiler arasında %22 ve Demokratlar arasında %14 ile karşılaştırıldığında, %32 öyle hissetti.

Oylamaya bakılırsa, Biden ve ABD yetkilileri, yönetimin ABD güçlerinin taahhüdü konusundaki tutumunu değiştirmeden önce kamuoyunu meşgul etmek için çok dikkatli olmak zorunda kalacaklar.

READ  Skandalla boğuşan Japon hükümetinin dördüncü üyesi istifa etti | Japonya

Bu hikaye Perşembe günü ek gelişmelerle güncellendi.

CNN’den Barbara Starr ve Ariel Edwards Levy bu rapora katkıda bulundu.