Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD ve Çinli yetkililer, Rusya üzerindeki gerilim yükselirken bir araya geldi

ABD ve Çinli yetkililer, Rusya üzerindeki gerilim yükselirken bir araya geldi

Washington (AFP) – Başkan Joe Biden, Çin’in Rus dezenformasyonunu güçlendirdiğine dair endişeler arttıkça, Pazartesi günü Roma’da üst düzey bir Çinli yetkiliyle görüşmek üzere ulusal güvenlik danışmanını gönderiyor. Ukrayna savaşında, Rusya’nın ekonomik yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olabilir.

Emily Horne, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Çin’in Kıdemli Dış Politika Danışmanı Yang Jiechi arasındaki görüşmelerin “iki ülke arasındaki rekabeti yönetme çabalarına ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının bölgesel ve küresel güvenlik üzerindeki etkisini tartışmaya” odaklanacağını söyledi. Beyaz Saray’daki Ulusal Güvenlik Konseyi’ne

Beyaz Saray, Pekin’i, Ukrayna’nın ABD desteğiyle kimyasal ve biyolojik silah laboratuvarları işlettiğine dair yanlış Rus iddialarını yaymakla suçladı. ABD’li yetkililer, Çin’in koruma sağlamaya çalıştığını söyledi Rus ordusunun Ukraynalılara biyolojik veya kimyasal silahlarla olası bir saldırıdan haberi var.

Rusya, diğer ülkeleri biyolojik veya kimyasal saldırılar hazırlamakla suçlamaya başladığında, Sullivan Pazar günü NBC’nin “Meet the Press” programında “Bunu kendilerinin yapmak üzere olmalarının iyi olduğunu” söyledi.

Ayrıca Çin ve diğer ülkelerin Rusya’nın yaptırımları aşmasına yardım etmeye çalışmaması gerektiğini ve ABD’nin diğer ülkelerin Rus ekonomisini kurtarmaması gerektiğini açıkça belirtti. Sullivan, “Ne Çin’in ne de başka birinin Rusya’ya bu kayıpları tazmin edemeyeceğinden emin olacağız” dedi.

Rus dezenformasyonu ve Çin’in suç ortaklığıyla ilgili sert suçlamalar, Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova’nın ABD’nin Ukrayna’nın kimyasal ve biyolojik silah laboratuvarlarını finanse ettiğine dair hiçbir kanıt olmadığını iddia etmesinin ardından geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, “ABD Savunma Bakanlığı’nın mutlak kontrolüne sahip olduğu” 26 biyolojik laboratuvar ve ilgili tesis olduğunu iddia eden Rus iddiasını yineledi. Birleşmiş Milletler, bu tür suçlamaları destekleyecek herhangi bir bilgi almadığını söyledi.

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki geçen hafta iddiaları “akılsız” olarak nitelendirdi.

READ  Çin ve İran, Amerika'daki muhaliflere ulaşmak için özel dedektifler kullanıyor

Psaki, “Artık Rusya bu yanlış iddiaları ortaya attığına ve Çin’in bu propagandayı desteklediğine göre, hepimiz Rusya’yı Ukrayna’da kimyasal veya biyolojik silah kullanma potansiyeline karşı uyarmalı veya bunu kullanarak bir sahte bayrak operasyonu oluşturmalıyız” dedi. Çarşamba gecesi. “Bu net bir model.”

Gezisinden önceki Pazar günü çeşitli haber programlarında yer alan Sullivan, CBS’nin “Face the Nation”a yaptığı açıklamada, Rusların kimyasal ve biyolojik savaş hakkındaki söylemlerinin Rusların aslında bunu yapmaya hazırlandıklarının ve suçu başka yere yıkmaya çalıştıklarının bir göstergesi olduğunu söyledi. . Kimse bunun sorumluluğunu almak zorunda değil.”

Uluslararası toplum, yıllardır Rusya’nın, Alexei Navalny ve eski casus Sergei Skripal gibi Putin eleştirmenlerine karşı suikast girişimlerinde bulunmak için kimyasal silahlar kullandığını tahmin ediyor. Rusya, Suriye’de on yıl süren bir iç savaşta kendi halkına karşı kimyasal silah kullanan Esad hükümetini de destekliyor.

Perşembe günü Senato İstihbarat Komitesi önünde ifade veren CIA Direktörü William Burns, Rusya’nın kendi adına bir kimyasal veya biyolojik saldırı için zemin hazırlayabileceğinden ve ABD’yi veya Ukrayna’yı yanlış bir operasyon için suçlayacağından ciddi endişe duyduğunu belirtti.

“Bu, hepinizin iyi bildiği gibi, Rusya’daki oyunun kurallarının çok büyük bir parçası olan bir şey” dedi. Bu silahları kendi vatandaşlarına karşı kullandılar ve en azından Suriye’de ve başka yerlerde kullanımlarını teşvik ettiler, bu yüzden bunu çok ciddiye alıyoruz.”

Çin, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusları eleştirmekten kaçınan birkaç ülkeden biriydi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Rusya’nın 24 Şubat’ta işgalinden sadece haftalar önce, Pekin’deki Kış Olimpiyatları’nın açılışında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ağırladı.

Putin’in geçen ay Çin’e yaptığı ziyarette iki lider, iki ülke arasındaki dostlukta “sınır olmadığını” ilan eden 5 bin kelimelik bir bildiri yayınladı.

READ  Tayvanlı ve ABD'li yetkililer Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesini bekliyorlardı

Çinliler, BM’nin Rusya aleyhindeki oylamasına katılmayarak Moskova’ya yönelik ekonomik yaptırımları eleştirdi. Tarafsızlığı ve uluslararası bir çatışmada arabuluculuk yapma konusundaki yetersiz deneyimi hakkındaki sorulara rağmen barış görüşmelerine desteğini ifade etti ve arabuluculuk hizmetini sundu.

Çinli yetkililer ayrıca, ABD’nin Irak’ı çürük bahanelerle işgal etmesi nedeniyle Washington’un Rusya’nın eylemlerinden şikayet edememesi gerektiğini söyledi. ABD, Saddam Hüseyin’in kitle imha silahları stokladığına dair kanıtlara sahip olduğunu iddia etti, ancak hiçbiri bulunamadı.

Rusya için Çin, ağır yaptırımların hafifletilmesinde kritik bir ekonomik ortak olabilir ABD, İngiltere, 27 Avrupa Birliği ve diğer ülkeler tarafından dayatılıyor, ancak Pekin’in ittifakı izole etmek ve ekonomisini tehlikeye atmak için ne kadar ileri gideceği konusunda sorular var.

Biden yönetimi, Çin’i Rusya’ya yönelik yaptırımları hafifletme çabalarının ABD ve Batılı müttefiklerle ilişkilerinde yansımaları olabileceğine ikna etmeye çalışıyor.

Sullivan, CNN’in “Birliğin Durumu” programında Pazar günü yaptığı açıklamada, yönetimin Çin’in Putin’in Ukrayna işgalinden önce “bir şeyler planladığını” bildiğine inandığını söyledi. Ancak Sullivan, Çin hükümetinin “bunun boyutunu tam olarak anlamamış olabileceğini çünkü Putin’in Avrupalılara ve diğerlerine yalan söylediği gibi onlara da yalan söylemiş olma ihtimalinin yüksek olduğunu” söyledi.

Sullivan ve Yang en son İsviçre’de yüz yüze görüşmeler için bir araya geldi ve burada Sullivan Biden yönetiminin Çin’in Tayvan’a yönelik askeri provokasyonları, etnik azınlıklara yönelik insan hakları ihlalleri ve Hong Kong’daki demokrasi savunucularını susturma çabaları hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Bu toplantı, üç saatlik sanal bir toplantının yolunu açtı Kasım ayında Biden ve Xi arasında.

Sullivan’ın Roma’dayken İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin diplomatik danışmanı Luigi Mattiolo ile de görüşmesi planlanıyor.