Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD ve Çin, Rusya üzerindeki gerilim arttıkça bir araya gelecek

ABD ve Çin, Rusya üzerindeki gerilim arttıkça bir araya gelecek

Washington (AFP) – ABD ve Çin, iki ülke arasında Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artan gerilimin ortasında Pazartesi günü Roma’ya üst düzey yardımcılarını gönderiyor ve ABD’den resmi raporlara göre Rusya, son günlerde Çin’den askeri teçhizat talebinde bulundu. kampanyasına baskı yapmasına yardımcı olur.

Görüşmeler öncesinde Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Çin’i Rusya’nın Rus ekonomisine zarar veren küresel yaptırımlardan kurtulmasına yardım etmekten kaçınması konusunda açıkça uyardı. “Bunun ilerlemesine izin vermeyeceğiz” dedi.

ABD’li yetkililer ayrıca Çin’i, Vladimir Putin’in Ukrayna’daki güçlerinin kimyasal veya biyolojik silah saldırılarına bahane olabilecek Rus dezenformasyonunu yaymakla suçluyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Çin’i en büyük iki ticaret ortağı olan ABD ve Avrupa Birliği ile hassas bir konuma getirdi. Çin’in bu pazarlara erişmesi gerekiyor, ancak aynı zamanda “sınırsız” bir dostluk ilan etmede Rusya’ya katılarak Moskova’ya destek sinyalleri verdi.

Sullivan, Çin’in üst düzey dış politika danışmanı Yang Jiechi ile yaptığı görüşmelerde gerçekten de Pekin’in Moskova’ya yapacaklarının sınırlarını arıyor olacak.

Pazar günü CNN’e yaptığı bir dizi haber röportajında, “Burada halka açık bir şekilde oturup tehditlerde bulunmayacağım” dedi. “Ama size söyleyeceğim şey, Çin’in Rusya’ya yaptırımlardan kaynaklanan kayıplarını “tazmin etmesine” yardım etmesi halinde, bunun kesinlikle sonuçları olacağı konusunda Pekin ile doğrudan ve özel olarak iletişim kuruyoruz.

Bunun devam etmesine ve Rusya’nın dünyanın herhangi bir yerinden bu ekonomik yaptırımlardan bir can simidi almasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Hassas konuları görüşmek üzere isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir ABD’li yetkili, Rusya’nın son günlerde Ukrayna ile devam eden savaşını ilerletmek için askeri teçhizat da dahil olmak üzere Çin’den destek istediğini söyledi. Yetkili, talebin kapsamına ilişkin ayrıntı vermedi. Talep ilk olarak Financial Times ve The Washington Post tarafından bildirildi.

READ  Ukrayna Savaşı: Kiev, Büyük Bir Rus İHA Saldırısına Uğradı - Belediye Başkanı

Beyaz Saray, görüşmelerin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının bölgesel ve küresel güvenlik üzerindeki doğrudan etkisine odaklanacağını söyledi.

Biden yönetimi yetkilileri, Pekin’in Ukrayna’nın ABD desteğiyle kimyasal ve biyolojik silah laboratuvarları işlettiğine dair yanlış Rus iddiaları yaydığını söylüyor. Çin’in etkili koruma sağladığını söylüyorlar Rusya, Ukraynalılara biyolojik veya kimyasal silah saldırısı düzenlemeye devam ederse.

Rusya, diğer ülkeleri biyolojik veya kimyasal saldırılar hazırlamakla suçlamaya başladığında, Sullivan NBC’nin “Meet the Press”e “Bunu kendilerinin yapmak üzere olmaları iyi bir şey” dedi.

Pentagon sözcüsü John Kirby, ABC’nin “Bu Hafta” programında, “Şu anda bir tür kimyasal veya biyolojik saldırının yakın olduğunu gösteren hiçbir şey görmedik, ancak bunu çok yakından izliyoruz” dedi.

ABD’nin Rus dezenformasyonu ve Çin’in suç ortaklığıyla ilgili çarpıcı suçlamaları, Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova’nın ABD’nin Ukrayna’daki kimyasal ve biyolojik silah laboratuvarlarını finanse ettiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını iddia etmesinin ardından geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, “ABD Savunma Bakanlığı’nın mutlak kontrolüne sahip olduğu” 26 biyolojik laboratuvar ve ilgili tesis olduğunu iddia eden Rus iddiasını yineledi. Birleşmiş Milletler, bu tür suçlamaları destekleyecek herhangi bir bilgi almadığını söyledi.

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, iddiaları “akılsız” olarak nitelendirdi.

Psaki, “Artık Rusya bu yanlış iddiaları ortaya attığına ve Çin’in bu propagandayı desteklediğine göre, hepimiz Rusya’yı Ukrayna’da kimyasal veya biyolojik silah kullanma potansiyeline karşı uyarmalı veya bunu kullanarak bir sahte bayrak operasyonu oluşturmalıyız” dedi. geçen hafta. “Bu net bir model.”

Yönetimin düşüncesine aşina bir kişiye göre, Beyaz Saray’da Çin’in Pekin’in uzun vadeli dünya düzeni vizyonunu desteklemek umuduyla Ukrayna savaşı konusunda Rusya’nın yanında yer aldığına dair artan bir endişe var. Kişi, kamuya açık bir şekilde yorum yapma yetkisine sahip değildi ve anonimlik koşuluyla konuştu.

READ  ABD, Kuzey Kore Askeri Eyleminin Seçimden Önce Kaos Yaratacağından Korkuyor: Rapor

Sullivan, CBS’nin “Face the Nation”a, kimyasal ve biyolojik savaş konusundaki Rus söyleminin “Rusların aslında bunu yapmaya ve suçu başka yere yüklemeye çalıştığının bir göstergesi olduğunu ve bunun için kimsenin sorumluluk almaması gerektiğini söyledi. “

Uluslararası toplum, yıllardır Rusya’nın, Alexei Navalny ve eski casus Sergei Skripal gibi Putin eleştirmenlerine karşı suikast girişimlerinde bulunmak için kimyasal silahlar kullandığını tahmin ediyor. Rusya, Suriye’de on yıl süren bir iç savaşta kendi halkına karşı kimyasal silah kullanan Esad hükümetini de destekliyor.

Perşembe günü Senato İstihbarat Komitesi önünde ifade veren CIA Direktörü William Burns, Rusya’nın kendi adına bir kimyasal veya biyolojik saldırı için zemin hazırlayabileceğinden ve ABD’yi veya Ukrayna’yı yanlış bir operasyon için suçlayacağından ciddi endişe duyduğunu belirtti.

“Bu, hepinizin iyi bildiği gibi, Rusya’daki oyunun kurallarının çok büyük bir parçası olan bir şey” dedi. Bu silahları kendi vatandaşlarına karşı kullandılar ve en azından Suriye’de ve başka yerlerde kullanımlarını teşvik ettiler, bu yüzden bunu çok ciddiye alıyoruz.”

Çin, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusları eleştirmekten kaçınan birkaç ülkeden biriydi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Rusya’nın 24 Şubat’ta işgalinden sadece haftalar önce, Pekin’deki Kış Olimpiyatları’nın açılışında Putin’i ağırladı.

Putin’in geçen ay Çin’e yaptığı ziyaret sırasında, iki lider sınırsız dostluk ilan eden 5.000 kelimelik bir bildiri yayınladı.

Çinliler, BM’nin Rusya aleyhindeki oylamasına katılmayarak Moskova’ya yönelik ekonomik yaptırımları eleştirdi. Tarafsızlığı ve uluslararası bir çatışmada arabuluculuk yapma konusundaki yetersiz deneyimi hakkındaki sorulara rağmen barış görüşmelerine desteğini ifade etti ve arabuluculuk hizmetini sundu.

Ancak Pekin’in ittifakı izole etmek ve ekonomisini tehlikeye atmak için ne kadar ileri gideceğine dair sorular devam ediyor. Sullivan, Çin ve tüm ülkelerin “esas olarak Rusya’yı kurtaramayacaklarını… Rusya’ya yaptırımlara bir çözüm sunamayacaklarını” bildiklerini söyledi.

READ  Yeti Havayolları felaketi Nepal'de uçmanın tehlikelerini vurgularken, kayıp kişileri arama çalışmaları devam ediyor

Çinli yetkililer, ABD’nin Irak’ı çürük bahanelerle işgal etmesi nedeniyle Washington’un Rusya’nın eylemlerinden şikayet edememesi gerektiğini söylediler. ABD, Saddam Hüseyin’in kitle imha silahları stokladığına dair kanıtlara sahip olduğunu iddia etti, ancak hiçbiri bulunamadı.

CNN’de Sullivan, yönetimin Çin’in Putin’in Ukrayna işgalinden önce “bir şeyler planladığını” bildiğine inandığını söyledi. Ancak Çin hükümetinin “bunun boyutunu tam olarak anlamamış olabileceğini çünkü Putin’in Avrupalılara ve diğerlerine yalan söylediği gibi onlara da yalan söylemiş olma ihtimali çok yüksek” dedi.

Sullivan ve Yang en son İsviçre’de yüz yüze görüşmeler için bir araya geldi ve burada Sullivan Biden yönetiminin Çin’in Tayvan’a yönelik askeri provokasyonları, etnik azınlıklara yönelik insan hakları ihlalleri ve Hong Kong’daki demokrasi savunucularını susturma çabaları hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Bu toplantı, üç saatlik sanal bir toplantının yolunu açtı Kasım ayında Biden ve Xi arasında.

Sullivan’ın Roma’dayken İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin diplomatik danışmanı Luigi Mattiolo ile de görüşmesi planlanıyor.

___

Hope Yen, bu rapora Associated Press yazarı tarafından katkıda bulunmuştur.