Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD’li bir yetkili, Rus kuvvetlerinin önümüzdeki saatlerde Ukrayna’daki Moskova yanlısı bölgelere hareket edebileceğini söyledi.

ABD'li bir yetkili, Rus kuvvetlerinin önümüzdeki saatlerde Ukrayna'daki Moskova yanlısı bölgelere hareket edebileceğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri, amfibi gemilerin ve hava indirme birimleri için teçhizatın yüklenmesini içeren olası daha geniş bir istila için hazırlıklar görmeye devam ediyor.

Putin, Pazartesi günü erken saatlerde devlet televizyonunda yayınlanan bir törenle Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’ni tanıyan kararnameleri imzaladı.

Üst düzey bir ABD yönetim yetkilisi, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’yı işgal etme hazırlıklarına devam ettiğini, ancak diplomasinin “tanklar yuvarlanana kadar” devam edeceğini söyledi. Yetkili, “Rus güçleri sınıra yaklaşmaya devam etti” dedi ve “her an” işgal planları gördüklerini kaydetti.

ABD Büyükelçisi Ukrayna’nın talebi üzerine Pazartesi gecesi düzenlenen BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplantısında Linda Thomas Greenfield Putin’in iki bölgeyi tanımasını “Ukrayna’yı daha fazla işgal etmek için bahane yaratma girişimi” olarak nitelendirdi ve bu bölgelere giren Rus kuvvetlerinin “barış gücü” olduğu iddiasının “saçma” olduğunu söyledi.

Thomas Greenfield, Rusya ve diğer üye devletlerin de dahil olduğu son dakika toplantısında söz konusu güçler hakkında “Onların ne olduğunu zaten biliyoruz” dedi.

“Anında buluşmalıyız ve başka tarafa bakmamalıyız. Tarih bize böyle bir düşmanlık karşısında başka yöne bakmanın çok daha maliyetli bir yol olacağını söylüyor.”

Thomas Greenfield ayrıca Rusya’nın ABD’nin beklediği önlemleri tam olarak aldığını ve ABD’nin Putin’in eylemlerini şimdi durduracağına inanmadığını söyledi. ABD’nin Rusya’yı “uluslararası hukukun açık ihlali”nden sorumlu tutmak için Salı günü daha fazla adım atacağını söyledi.

Bununla birlikte, Beyaz Saray tarafından Pazartesi günü açıklanan ve belirli bölgeleri hedef alan yaptırımlar, Biden ve ABD’li yetkililerin Rusya’nın işgali durumunda uygulanacağı konusunda uyardıkları Rusya için yıkıcı sonuçlardan çok uzaktı. olmak. Moskova, Ukrayna topraklarını işgal etmek için askeri harekatla ilerliyor.

ABD, Rusya’dan doğu Ukrayna’ya gönderilen sözde “barış gücü” birliklerinin ülkenin yeni bir işgalini oluşturup oluşturmayacağını belirlemeyi reddetti.

Yetkili, bunun yerine Rus kuvvetlerinin Moskova’nın 2014 yılında ülkeye ilk girişinden bu yana Donbass bölgesinde faaliyet gösterdiğini söyledi.

Yetkili, “Donbass’taki Rus kuvvetlerinin hareketi kendi başına yeni bir adım olmayacak. Rusya’nın Donbass bölgesinde son sekiz yıldır kuvvetleri var.” dedi.

READ  Covid-19 vakaları, aşı güçlendiriciler ve test haberleri: Canlı güncellemeler

İsminin açıklanmaması koşuluyla gazetecilere konuşan yetkili, ABD’nin Rusya’nın sahadaki eylemlerini izleyeceğini söyledi, ancak asker girişinin taahhüt edilen yaptırımlara yol açıp açmayacağını söylemeyi reddetti.

Yetkili, “Rusya’nın aldığı önlemleri izleyip değerlendireceğiz ve buna göre yanıt vereceğiz” dedi.

Biden’ın yürütme emri, ABD’nin bu bölgelerde faaliyet gösteren herkese yaptırım uygulamasına da izin verecek. Beyaz Saray, “Bugünkü Rusya’nın uluslararası yükümlülüklerini açıkça ihlal etmesine ilişkin ek önlemleri yakında açıklayacağını” söyledi.

Putin, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı bölgeleri tanıyarak krizin keskin bir şekilde tırmandığını gösteriyor

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki yaptığı açıklamada, “Açık olmak gerekirse: Bu eylemler ayrıdır ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda müttefiklerimiz ve ortaklarımızla koordineli olarak hazırladığımız hızlı ve tehlikeli ekonomik önlemlere ek olacaktır” dedi. .

Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, daha fazla önlemin geldiğini ima etti ve cıvıldamak Kremlin’in sözde ‘Bağımsız’ Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerini tanıması, hızlı ve kararlı bir yanıt gerektiriyor ve ortaklarla koordinasyon içinde uygun adımları atacağız” dedi.

Yetkiliye göre, Rus kuvvetlerinin doğu Ukrayna’da daha açık bir şekilde faaliyet gösterebilmesi ABD’nin hesaplarını değiştirebilir.

“Donbass’ta sekiz yıldır Rus güçleri var. Biliyorsunuz Rusya yalanladı. Şimdi öyle görünüyor ki Rusya o bölgede açıkça hareket edecek ve biz de ona göre cevap vereceğiz.” Yetkili söyledi.

Yetkili, ABD’nin Rusya’nın ayrılıkçı bölgeleri tanımasına Salı günü yanıt vermek için ek önlemler alacağını söyledi.

ABD ve Avrupa Putin’in eylemlerini kınadı

ABD’nin yanıtı, Putin’in Pazartesi günü yaptığı ve tartışmalı iki ayrılıkçı bölgeyi tanıyan kararnameleri imzalamadan önce hem Ukrayna’ya hem de Batı’ya saldırdığı uzun konuşmasının hemen ardından geldi. Putin’in duyurusu, son birkaç gün içinde Rusya’nın çeşitli provokasyon iddialarının ardından geldi; ABD ve Ukrayna, Moskova’nın savaşı meşrulaştırmaya çalışmak için kullandığı sahte operasyonlar olduğunu söylüyor.

Batılı yetkililer Pazartesi günkü hareketin Rusya’nın Ukrayna’yı kapsamlı bir şekilde işgal etmesinin bir başlangıcı olduğundan korkuyor. ABD ve diğer NATO ülkeleri, Moskova’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Beyaz Saray tarafından Pazartesi günü açıklanan önlemlerin ötesinde sert yaptırımlara hazır oldukları konusunda uyardılar.

READ  Arap Denizi'nde nükleer silahlı bir denizaltıyı nadir ziyaret eden bir Amerikalı general

NATO ve Avrupalı ​​yetkililer de Putin’in açıklamalarını kınadı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, hareketin Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü “daha fazla baltaladığını” söyledi.

“Rusya’nın ‘Donetsk Halk Cumhuriyeti’ ve ‘Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin tanınmasını genişletme kararını kınıyorum. Bu, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltalıyor, ihtilafı çözme çabalarını baltalıyor ve Minsk Anlaşmalarını ihlal ediyor. , hangi Rusya taraftır.”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Putin’in ayrılıkçı bölgeleri tanımasının “kötü bir alamet ve çok kasvetli bir işaret” olduğunu söyledi. İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Twitter’dan yaptığı açıklamada, İngiltere’nin Salı günü Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar açıklamayı planladığını söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba’nın BM Güvenlik Konseyi’nden acil toplantı yapmasını istemesinin ardından Pazartesi akşamı bir konuşma yaptı.

Biden yabancı liderlerle görüştü

Biden Pazartesi öğleden sonra bir telefon görüşmesi için Zelensky ile görüştü ve ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Şansölyesi Olaf Schulz ile görüştü.

Görüşmelere aşina olan kaynaklara göre, ABD’li yetkililer Zelensky ile başkent Kiev’in 300 mil batısındaki bir şehir olan Lviv’e, Rusya tırmanmaya devam ederken böyle bir hareket gerekli olursa, gitmek konusunda özel görüşmelerde bulundular.

Beyaz Saray, halka açık bir şekilde Zelensky’nin nerede olduğunun nihai olarak kendisinin verdiği bir karar olduğunu söyledi.

Blinken Pazartesi akşamı, Lviv Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının “güvenlik nedenleriyle” Polonya’da “geceyi geçireceğini” duyurdu.

ABD, bu konuda güvenilir bilgiye sahip olduğunu söylüyor.

“Personelimiz Ukrayna’daki diplomatik çalışmalarına devam etmek ve acil konsolosluk hizmetleri sağlamak için düzenli olarak geri dönecek” dedi. Ukrayna halkını ve Ukrayna hükümetini desteklemeye ve diplomatik çabaları koordine etmeye devam edecekler” dedi.

Putin Pazartesi günü yaptığı konuşmadan önce bir ulusal güvenlik toplantısı düzenlerken, Biden Beyaz Saray’da üst düzey ABD yetkilileriyle istişarelerde bulundu. Blinken, Genelkurmay Başkanı General Mark Milley ve CIA Direktörü Bill Burns, ABD’de bir gün izinli olan Pazartesi günü Beyaz Saray’a geldi. Pazar akşamı Münih Güvenlik Konferansı’ndan dönen Başkan Yardımcısı Kamala Harris de Beyaz Saray’daydı.

READ  Rusya, ön saflarda yaşanan gerilemelerin ardından Ukraynalı sivil hedefleri bombalamayı genişletiyor

Genelkurmay Başkanlığı sözcüsüne göre Milley, Putin’in Pazartesi günü doğu Ukrayna’daki bağımsız bölgeleri tanımasından kısa bir süre sonra Ukraynalı mevkidaşı Korgeneral Valery Zalogny ile de görüştü. İkili geçen hafta konuştu ve Rus kuvvetleri Ukrayna sınırında toplanıp yaklaşmaya başlarken düzenli temas halindeydiler.

ABD’li yetkililer, bir gecede, Biden ve Putin arasında Fransa’nın önerdiği bir zirve olasılığını küçümseyerek, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme ihtimalinin böyle bir görüşmeyi pek olası kıldığını öne sürdü. Böyle bir zirvenin yapılmasının zamanlaması, formatı veya yeri konusunda herhangi bir çalışma yapılmadığını söylediler.

Donbass neden Ukrayna krizinin merkezinde?

Üst düzey yönetim yetkilisi Pazartesi akşamı, Putin’in emirlerinin yanı sıra Rusya’nın Ukrayna’da askeri harekat başlatma olasılığını gösteren istihbarat bilgileri ve sahadaki göstergeleri takiben böyle bir zirvenin olası olmadığını söyledi.

ABD sabah televizyonunda konuşan Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya’nın bazı ilk tahminlerden daha acımasız bir çatışmaya hazırlanıyor olabileceği konusunda uyardı.

“Rusların planladığını düşündüğümüz bu ölçekte ve ölçekte herhangi bir askeri operasyonun çok şiddetli olacağına inanıyoruz. Bu, Ukraynalıların, Rusların, sivillerin ve askeriyenin hayatına mal olacak. Ama orada olduğunu gösteren istihbaratımız da var. Sullivan Pazartesi günkü NBC’nin “Bugün” programında yaptığı konuşmada, daha fazla vahşet olacak çünkü bu sadece iki ordu arasında geleneksel bir savaş olmayacak: Rusya’nın Ukrayna halkını ezmek, ezmek ve onlara zarar vermek için açacağı bir savaş olacak” dedi. Göstermek.”

Sullivan, ABC kanalına yaptığı açıklamada, “Tüm göstergeler, Başkan Putin ve Rusların Ukrayna’ya büyük bir askeri işgal gerçekleştirme planıyla ilerlediklerini gösteriyor.” Dedi.

Bu başlık ve hikaye ek gelişmelerle güncellendi.

DJ Good, Kylie Atwood, Jennifer Hansler, Oren Lieberman, Kylie Atwood, Sharon Braithwaite, James Frater, Kaitlan Collins ve Natasha Bertrand bu rapora katkıda bulundu.