Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna-Rusya krizi: canlı haber güncellemeleri

Ukrayna-Rusya krizi: canlı haber güncellemeleri

Avrupa ülkeleri yaptırım uygulamaya hazırlanırken ve Almanya büyük bir gaz boru hattını durdururken, Salı günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya karşı hamlelerine sert bir küresel tepki ortaya çıkmaya başladı, ancak Rus lider küresel kınama karşısında meydan okumaya devam etti.

Putin’in Doğu Ukrayna’daki iki ayrılıkçı bölgeyi bağımsız olarak tanımasından bir gün sonra, iki Avrupalı ​​yetkili Salı günü Rusya’nın bölgeye asker gönderdiğini söyledi, ancak Rusya Dışişleri Bakanlığı şimdiye kadar bunu reddetti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, zor durumdaki ülkesini krizde “sakin olun” çağrısında bulunsa bile, korkmuş Ukraynalılar ayrılıkçı bölgelerden gelen otobüslere bindiler.

Ancak aynı zamanda Bay Zelensky, Ukrayna’nın topraktan vazgeçmeyeceği konusunda ısrar etti ve savunma bakanı Oleksiy Reznikov, görünüşe göre ülkesinin birliklerini savaşa hazırlıyor.

Bay Reznikov, ordu tarafından yayınlanan üzücü bir mektupta, “Zor bir duruşmadan geçeceğiz,” dedi. Kayıplar olacaktır. Acıdan geçmeniz, korku ve umutsuzluğun üstesinden gelmeniz gerekecek.”

Bununla birlikte, doğu Ukrayna’da büyük bir askeri tırmanışa dair hemen bir belirti yoktu ve liderlerin Moskova’ya karşı sert bir yaptırım paketi olacağını söyledikleri şeye hazırlıklı olduklarından Salı günü odak noktasının çoğu Avrupa başkentlerindeydi. ABD’li ve Avrupalı ​​liderler, Putin’in Pazartesi günü Rusya’nın 2014’te doğu Ukrayna’da ayrılıkçı bir savaş başlatmasının ardından kurulan Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri olarak adlandırılan ayrılıkçı bölgeleri tanıma kararını kınadı.

Moskova’da Bay Putin, Moskova’nın “Rus İmparatorluğunu imparatorluk sınırları içinde yeniden kurmayı” planladığı yönündeki spekülasyonları reddetti.

Putin, Ukrayna ve Rusya ile yakın bağları olan eski bir Sovyet cumhuriyeti olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte televizyonda yaptığı açıklamalarda, “Bu kesinlikle gerçeğe uymuyor” dedi.

Bir gün önce, Bay Putin uzun ve ateşli bir konuşma yaptı ve Ukrayna’yı Rusya’nın bir parçası olarak nitelendirdi ve Kiev’deki hükümeti yalnızca ABD’nin bir “kuklası” olarak tanımladı ve bundan sonra gelebilecek herhangi bir “kan dökülmesinden” tek başına sorumlu olan liderleri. . Putin ayrıca, birliklere Rusya’nın yeni tanıdığı Ukrayna’nın iki ayrılıkçı bölgesine hareket etme emri verdikten sonra, savaş korkusunu da gündeme getirdi.

READ  Bu tehlikeleri görmezden gelirsek felakete doğru gidiyoruz.

Ukrayna başkentine atıfta bulunarak, “Kiev’de iktidarı ele geçiren ve hala elinde tutanlara gelince, askeri harekatı derhal durdurmalarını talep ediyoruz” dedi.

Beyaz Saray yetkilileri, Başkan Biden’ın Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgelerine ekonomik yaptırımlar uygulayacağını ve Salı günü başka bir Batılı tepkinin açıklanacağını söyledi. Biden’ın yardımcılarının çoğu, o zamana kadar Rus kuvvetlerinin sınırı geçerek Ukrayna’ya ilerlediğini ve Biden’ın Moskova’ya “hızlı ve sert” yaptırımlar uygulamak için belirlediği çizgiyi geçtiğini beklediklerini söyledi.

Son haftalarda, Batılı tahminlere göre 150 ila 190 bin Rus askeri kademeli olarak komşularını sıkıştırdı ve ABD defalarca Rus işgaliyle ilgili sorunun olup olmadığı konusunda uyardı.

Ayrılıkçı bölgeden geçen askeri konvoyların videoları Salı günü sosyal medyada dolaştı, ancak bunların Rus destekli ayrılıkçıların değil Rus güçleri olduğuna dair hemen resmi bir onay yoktu.

Ukrayna tarafında, Ukrayna ordusunun kundağı motorlu toplar ve tanklar gibi ağır silahları ayrılıkçı yerleşim bölgeleriyle cepheye doğru hareket ettirdiğini gösteren benzer şekilde doğrulanmamış haberler sosyal medyada ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanı Anthony J. yanıp sönme Twitter’dan “Rusya’nın vekilleri tarafından kontrol edilen sözde cumhuriyetlerin ‘bağımsızlığını’ tanıma hamlesi tahmin edilebilir bir utançtır.” Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba’ya ABD’nin bu eylemleri “mümkün olan en güçlü şekilde” kınadığını söylediğini de sözlerine ekledi.

BM Güvenlik Konseyi’nin Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı acil toplantıda, çok sayıda ülke Rusya’yı eleştirdi ve hareketin BM Tüzüğü’nün ihlali ve Ukrayna’nın egemenliğine saldırı anlamına geldiğini söyledi. ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Linda Thomas Greenfield, toplantının eylemsiz sona ermesine rağmen, konsey üyelerinin “birleşik bir mesaj gönderdiklerini – Rusya’nın bir savaş başlatmaması gerektiğini” söyledi.