Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD’li kadın oyuncular ve Amerikan futbolunun eşit ücret ödemesi davası

ABD'li kadın oyuncular ve Amerikan futbolunun eşit ücret ödemesi davası

Dünya Kupası kazanan ABD kadın futbol takımının sporun ulusal yönetim organına karşı kilit üyeleri arasında ücret eşitliği için altı yıllık bir savaş, Salı sabahı oyunculara milyonlarca dolar ödemeyi ve bir söz vermeyi içeren bir anlaşmayla sona erdi. erkek ve kadın milli takımları arasında eşit ücret için federasyonları tarafından.

Anlaşma şartlarına göre, sporcular – düzinelerce mevcut ve eski kadın milli takım oyuncusunu içeren bir grup – ABD Futbolu ödemelerinde 24 milyon doları paylaşacak. Bu sayının büyük kısmı, erkek ve kadın takımlarının tazminatlarının yıllardır eşit olmadığının zımni bir kabulü olan geri ödemedir.

Belki de ödemeden daha önemli – en azından oyuncular için – Amerikan futbolunun, Dünya Kupası da dahil olmak üzere tüm müsabakalarda erkek ve kadın milli takımları arasında, takımların müteakip toplu iş sözleşmelerinde eşit ücret taahhüdü. Bu boşluk, bir zamanlar her türlü yerleşimi engelleyen, kapatılamaz bir boşluk olarak görülüyordu; Her iki takımla devam eden müzakerelerde federasyon tarafından kapatılırsa, değişiklik milyonlarca doları yeni nesil kadın oyunculara aktarabilir.

Anlaşma, Amerikan Futbolcular Derneği ile kadın takımı arasında yeni bir sözleşmenin onaylanmasına bağlı. Tamamlandığında, kalan tüm talepler şu tarihte çözülecektir: Cinsiyet ayrımcılığı davası 2019’da tanıtılan oyuncular.

NFL başkanı Cindy Barlow Kohn bir telefon görüşmesinde, “Bu noktaya gelmek kesinlikle kolay bir süreç değildi.” Dedi. “Buradaki en önemli şey, ilerlememiz, birlikte ilerlememiz.”

Amerikan futbolu için anlaşma, itibarını zedeleyen yıllarca süren bir hukuk mücadelesinin maliyetli bir sonu. Sponsorlarıyla olan ilişkilerini zedeledi Alex Morgan, Megan Rapinoe ve Carli Lloyd da dahil olmak üzere en ünlü yıldızlarından bazılarıyla olan ilişkisini zorladı. Amerikan futbolu kadın takımıyla anlaşmak zorunda değildi; 2020’de federal yargıçtı Eşit ücretli oyuncuların argümanlarını reddetonları neredeyse tüm yasal etkilerinden mahrum bıraktı ve oyuncuların çekiciliğinin başarılı olacağı kesin değildi.

Bu nedenle, uzlaşma oyuncular için beklenmedik bir zaferi temsil ediyor: yaklaşık iki yıl boyunca mahkemede tek bir yıkıcı kararla kaybettikten sonra, sadece sekiz haneli bir anlaşmayı değil, aynı zamanda Federasyon’dan da aynısını yapma taahhüdünü almayı başardılar. reformlar. Hakim reddetti.

READ  Panthers HC Frank Reich, oyun çağırma görevlerini OC Thomas Brown'a verdikten sonra geri alıyor

Morgan, bir telefon görüşmesinde anlaşmayı “bizim ve kadınlar için büyük bir zafer” olarak nitelendirdi.

“Bizim amacımız Amerikan Futbolu’nun ayrımcılığını tanımaktı ve bunu anlaşmadaki geç ödeme ile aldık. Çalışma koşullarında adil ve eşit muamele görmek için yola çıktık ve bunu yaptık. Çalışma koşullarının ayarlanması. Amerikan futbolu aracılığıyla kendimiz ve erkek takımımız için ileriye dönük eşit ücret almak için yola çıktık ve bunu başardık.”

Bir ödeme ve ABD Futbolu’nun iki kayan nokta takımıyla gelecekteki sözleşmelerde eşit ücreti ele alma taahhüdü karşılığında, oyuncular, takımın cinsiyet ayrımcılığı davasında geri kalan tüm iddialardan derneği kurtarmayı kabul ettiler.

Süreç aylar sürebilir. Erkek ve kadın takımları halihazırda ABD Futbolu ile ortak müzakere oturumları düzenlediler, ancak anlaşmanın işe yaraması için – federasyon her iki milli takımı da kapsayan tek bir toplu iş sözleşmesi anlaşması istiyor – erkek oyuncular birliğinin katılmayı veya teslim olmayı kabul etmesi gerekecek, Dünya futbolunun yönetim organı olan FIFA’dan potansiyel Dünya Kupası ödemelerinde milyonlarca dolar. FIFA tarafından belirlenen ve erkekler Dünya Kupası için ilgili kadın turnuvasından önemli ölçüde daha büyük olan bu ödemeler, eşit ücret farkının merkezinde yer alıyor.

Kadın takımının eski bir üyesi olan Kun, Eylül ayında sendikanın imzalamayacak Her iki takımla da yapılan yeni toplu iş sözleşmeleri, Dünya Kupası ödüllerine eşit değildi. Salı günü, Kadın Oyuncular Derneği üyelerini ve avukatlarını “onlarca yıllık ABD Futbolu ayrımcılığıyla mücadeledeki tarihi başarıları için” tebrik etti, ancak Amerikan futboluna ve dolayısıyla erkek takımına ev sahipliği yapmayı planladığını açıkça belirtti. Takım – eşit ücreti desteklemeye yönelik halka açık vaatleri için.

Sendika, “Bugün varılan anlaşma inanılmaz bir başarı olsa da, daha yapılacak çok iş var.” dedi.

Oyuncuların sadece işverenlerini değil, Amerika’da sporu yöneten federasyonu da içeren ABD Futbol takımıyla uzun süren mücadelesi onları zirveye taşıdı. Eşitlik için daha geniş bir mücadele kadın sporlarında ve diğer sporcuların, ünlülerin, politikacıların ve başkan adayları. Son yıllarda diğer spor dallarında oyuncular, takımlar ve hatta sporcular – Hokey Altın Madalya Sahipleri, Kanadalı Futbol Profesyonelleri ve WNBA Oyuncuları – Ücretlerde ve çalışma koşullarında benzer kazanımlar elde etme çabalarında rehberlik için ABD’li oyunculara ve sendikalarına ulaşın.

READ  MLB ticaret son tarihi: Atlanta Braves, rapora göre Rockies'ten yardımcısı Pierce Johnson'ı satın aldı

Bu oyuncuların ve takımların çoğu önemli kazanımlar elde etti – NorveçVe Avustralya Ve Hollanda Futbol federasyonları, erkekler ve kadınlar arasındaki ücret farkını kapatmayı taahhüt eden ülkeler arasında – Amerikalı oyuncular sorunu devam etse bile.

Eşit ücret mücadelesi, yaklaşık altı yıl önce, beş yıldızlı oyuncuların Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu’na şikayette bulunun Amerikan futbolu ücret ayrımcılığı yapmakla suçlanıyor. O zamanki Dünya Kupası sahibi ve Olimpiyat şampiyonunun çekirdek üyeleri olan kadınlar, erkek milli takımındaki oyuncuların kazandığının yüzde 40’ından daha azını kazandıklarını iddia etti. Oyuncular – Morgan, Rapinoe, Lloyd, Hope Solo ve Becky Sauerbrunn – eğitim kamplarındayken ikramiye, görünüm ücretleri ve hatta yemek paralarında azalma olduğunu söyledi.

ABD Futbol takımı hemen onlara itiraz etse de Solo, “Rakamlar kendileri için konuşuyor” dedi. Solo, erkek oyuncuların “önemli turnuvaları kazanmak için aldığımızdan daha fazla para aldıklarını” söyledi.

Neredeyse anında, futbol taraftarları kavgada taraf oldu ve bir Amerikan futbolunu ortadan ikiye böldü. Sendika kısaca, erkeklerin daha fazla para getirdiklerini ve daha yüksek TV reytinglerini çektiklerini ve dolayısıyla daha yüksek maaşları hak ettiklerini savundu, ancak halktan gelen tepki, oyuncu öfkesi ve Eşit Ücret Yasası’nın daha yakından okunması nedeniyle pozisyonu hızla terk etti.

O zamana kadar, taraflar zaten medyada ve mahkemede çok sayıda çekimin ne olacağını tartışıyorlardı. Federasyon, oyuncuların yeni sözleşmeler için baskı yaparken 2016 Olimpiyatlarını boykot etmelerini engelleyen bir karar aldı, ancak ancak mahkeme başvurularından birinde utanç verici bir kayma sonrasında. Hata ayıklama başarısız oldu Yaklaşık iki düzine en iyi oyuncunun ev adresleri ve kişisel e-posta hesapları.

Müteakip ifadeler, deneyimli PR oyuncularının sosyal medyada bir silah olarak kullandıkları rahatsız edici paylaşımlar üretti. Tişörtlere sloganlar satıyorlardı. Ancak oyuncuların affetmeyecekleri açıklamalarda da bulundular.

READ  San Francisco 49ers, Seattle'da bir galibiyetle NFC West'i perçinledi

Mart 2020’de, kadın takımının Kadınlar Dünya Kupası’nı arka arkaya ikinci kez kazanmasından aylar sonra, Amerikan futbolu avukatları, erkek takımında oynamanın kadın takımına göre daha fazla “beceri” ve “sorumluluk” gerektirdiğini savundu. takım.

“Şunu gör Kadınlara karşı bariz nefret Rapinoe, bize karşı kullanılan argüman olarak cinsiyetçiliğin gerçekten hayal kırıklığı yarattığını söyleyerek, “Çekişmeli bir kavgada olduğumuzu biliyorum, ama bu çizgiyi aştı.”

Nisan 2020’den bu yana, kadın davasında yargıç R. Amerikan futbolunun iddiasını kanıtladığını söyledi. kadın takımı Aslında davanın kapsadığı yıllarda erkek takımından “kümülatif ve maç başına ortalama olarak” daha fazla kazandı.

Kadın takımı, davanın en büyük ironilerinden birinde, kendi başarısının kurbanı oldu. Dünya Kupası şampiyonu olarak güçlerinin zirvesindeyken NFL oynamayı seçen kadınlar, erkeklerin zamanı rekabetçi bir şekilde tökezlerken erkeklerin birkaç yıllık maaşına karşı birkaç yıllık maaşlarını toplamak için şimdiye kadarki en kötü zamanı seçtiler.

Dava penceresi sırasında oynanan tek erkekler Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanamayan erkekler, kadınlar Dünya Kupası’nı kazanmak için – iki kez – ikramiye topladıkları ve başarılı bir müzakereden sonra daha yüksek bir maaş kazandıkları zaman bile, milyonlarca dolarlık performans ikramiyesi almaya hak kazanamadı. büzülme.

Kadınlar, hakimin kararına itiraz etme ve çalışma koşulları konusunda anlaşma sözü verdiler. Bir uzlaşma hala mümkündü. O sırada, eski bir kadın milli takımı oyuncusu olan Kohn, daha büyük bir anlaşmanın savaşı Amerikan futbolu ve takımının gerisinde bırakabileceğine dair iyimserliğini ve kadın takımıyla “farklı bir ilişki” kurma ve bir fırsat yaratma umudunu yineledi. iki taraf arasında “güveni yeniden inşa edin”.