Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD’li yetkili: CIA şefi gerilimin ortasında Çin’e gizli bir gezi yaptı | siyaset haberleri

ABD’li yetkili: CIA şefi gerilimin ortasında Çin’e gizli bir gezi yaptı |  siyaset haberleri

CIA Direktörü William Burns, Çin ile ABD arasındaki iletişimi açık tutmanın önemini vurguladı.

ABD’li bir yetkili, CIA başkanı William Burns’ün Pekin ile Washington arasındaki iletişimi iyileştirmek amacıyla geçen ay Çinli mevkidaşlarıyla görüşmek üzere Çin’i ziyaret ettiğini söyledi.

İlk olarak Financial Times tarafından bildirilen Burns’ün Mayıs ayındaki ziyareti, Washington’ın Pekin ile gerilimi yatıştırmaya ve iki dünya gücü arasındaki yanlış iletişimin kazara çatışmaya dönüşebileceği korkusuyla iletişim hatlarını yeniden kurmaya çalıştığı sırada geldi.

Çin ziyareti haberi, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Washington ve Pekin’deki çeşitli üst düzey yetkililer arasındaki teması yeniden sağlamak ve görüşmeleri planlamak için baskı yaptığı sırada geldi.

ABD’li bir yetkili Cuma günü Reuters haber ajansına verdiği demeçte, “Direktör Burns geçen ay Pekin’e gitti ve burada Çinli mevkidaşlarıyla bir araya geldi ve istihbarat kanallarında açık iletişim hatlarını korumanın önemini vurguladı.”

Ziyareti bilen ve adının açıklanmaması koşuluyla konuşan ikinci bir kişiye göre Burns, Pekin’in yabancı veya siyasi liderlerinden herhangi biriyle değil, Çinli istihbarat yetkilileriyle görüştü.

Bu tür ziyaretleri düzenli olarak yayınlamayan CIA, Burns’ün Çin gezisine ilişkin haberler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Pekin ve Washington arasındaki ilişkiler, Tayvan ve Çin’in insan hakları sicilinden Pekin’in Güney Çin Denizi’ndeki artan askeri faaliyetlerine ve Rusya ile yakın ilişkilerine kadar uzanan çeşitli sorunlar nedeniyle son aylarda ciddi bir baskı altına girdi.

Washington, Çin’i Ukrayna işgalini desteklemek için Moskova’ya askeri yardım sağlamayı düşünmekle suçluyor. Çin bu iddiaları yalanladı.

Biden yönetimini eleştiren bazı eleştirmenler, Washington’ın Pekin’e yönelik tekliflerinin değerini sorguladılar ve onlarca yıllık angajmanın Çin’in ticaret, güvenlik ve insan hakları da dahil olmak üzere bir dizi konuya yaklaşımını değiştirmede başarısız olduğunu söylediler.

READ  Nijer'deki askeri konsey Fransız elçiye ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre verdi – DW – 26.08.2023

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’e ait olduğu iddia edilen bir casus balonunun ABD hava sahası ve hassas askeri bölgeler üzerinde düşürülmesinin ardından yaşanan diplomatik fırtına nedeniyle Şubat ayında Çin’e yapacağı ziyareti erteledi.

Pentagon, Cuma günü ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Singapur’daki bir güvenlik zirvesinin oturum aralarında Çin Ulusal Savunma Bakanı Li Changfu ile de el sıkıştığını, ancak “önemli bir değiş tokuş” olmadığını söyledi.

Çin daha önce Austin ile ABD’nin yaptırımlarına tabi olan Lee arasında önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek Shangri-La Güvenlik Zirvesi’nde resmi görüşme yapmayı reddetmişti.

2018’de Washington, Çin Savunma Bakanlığı’nın Ekipman Geliştirme Departmanına (EED) ve o zamanki direktörü Li’ye Rusya’dan füze ve savaş uçağı satın aldığı için yaptırımlar uyguladı.

Yaptırımlar ABD vize yasağına yol açtı ve Avrupa Demokrasi Vakfı ve Lee’nin ABD finansal sistemiyle işlem yapmasını yasakladı.

Cumartesi günkü zirvede konuşan Austin, ABD ile Çin arasındaki diyaloğun “gerekli” olduğunu ve çatışmaya yol açabilecek yanlış hesaplamaların önlenmesine yardımcı olacağını söyledi.

ABD, Çin Halk Cumhuriyeti ile iletişim hatlarının açık olduğuna inanıyor [PRC] Austin zirvede yaptığı açıklamalarda söyledi.

Ne kadar çok konuşursak, krize veya çatışmaya yol açabilecek yanlış anlamaları ve yanlış hesaplamaları o kadar önleyebiliriz” dedi.

Ayrı bir gelişmede, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Cuma günü ABD’nin Çin ile nükleer silahların kontrolü konularında “önkoşulsuz” angajman yapmak istediğini, ancak Pekin’in bunu yapmaya hâlâ isteksiz olduğunu söyledi.

Sullivan, Arms Control Association’a yaptığı konuşmada, “Basitçe söylemek gerekirse, ÇHC’nin stratejik istikrarı ilişkideki daha geniş sorunlardan ayırmaya istekli olduğunu henüz görmedik” dedi ve bunun nükleer ve stratejik güvenliğin temel taşı olduğuna dikkat çekti. onyıllardır.

“Bu nedenle, rekabetin yönetilmesini ve rekabetin çatışmaya dönüşmemesini sağlamaya yardımcı olacak şekilde, Çin ile ön koşul olmaksızın çalışmaya hazırız” dedi.

READ  Türkiye adını "Türkiye" olarak değiştirdi ve Birleşmiş Milletler'deki adını değiştirdi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin neyi seçeceğini göreceğiz” dedi.