Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hindistan tren kazası: Odisha kazasının ardından 120’den fazla kişi öldü

Hindistan tren kazası: Odisha kazasının ardından 120’den fazla kişi öldü

videolu anlatım,

Video görüntüleri, kurtarıcıların kurbanları enkazdan kurtarmaya çalıştığını gösteriyor

Yetkililer, Hindistan’ın doğusundaki Odisha eyaletinde çok sayıda trenin çarpışmasında 120’den fazla kişinin öldüğü ve 850’den fazla kişinin yaralandığı biliniyor.

Odisha Pradeep Gina Genel Sekreteri, Balasore ilçesindeki kaza mahalline 200’den fazla ambulans sevk edildiğini söyledi.

Cuma günü geç saatlerde bir yolcu treninin bitişikteki rayda başka bir yolcu treniyle çarpışmadan önce raydan çıktığına inanılıyor.

Hindistan Demiryolları, ilgili iki hizmetin Coromandel Express ve Howrah Superfast Express olduğunu söyledi.

Odisha İtfaiye Hizmetleri yetkilisi Sudhanshu Sarangi, kaza mahallinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şu anda 120’den fazla ceset çıkardık” dedi.

Devrilen araçları kontrol etme “süreci tamamlandıkça” sayıların artabileceği konusunda uyardı.

Gina daha önce yaklaşık 850 kişinin enfekte olduğunu ve 100’den fazla doktorun seferber edildiğini söyledi. Kurtarma çalışmalarının “tüm hızıyla” devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, kazadan dolayı üzgün olduğunu ve düşüncelerinin yaslı ailelerle olduğunu söyledi.

Twitter’da “Kurtarma operasyonları kaza mahallinde sürüyor ve kazazedelere mümkün olan her türlü yardım sağlanıyor” diye yazdı.

Öte yandan İçişleri Bakanı Amit Shah, olayı “son derece acı verici” olarak nitelendirdi.

Hayatta kalan bir kişi, “Kaza olduğunda 10-15 kişi üzerime düştü ve her şey ters gitti. Yığının en altındaydım.”

Hayatta kalan Hindistan’dan ANI’ye şunları söyledi: “Elimden ve ayrıca boynumun arkasından vuruldum. Tren vagonundan indiğimde birinin elini kaybettiğini, birinin bacağını kaybettiğini ve birinin yüzünün şeklinin bozulduğunu gördüm. ” haber Ajansı.

Shalimar – Chennai Coromandel Express’in birkaç vagonunun yerel saatle 19:00 civarında (13:30 GMT) raydan çıktığına ve bazılarının karşı şeride geçtiğine inanılıyor.

Başka bir trenin – Yesvantpur’dan Howrah’a seyahat eden Howrah Superfast Express’in – daha sonra devrilmiş vagonlara çarptığına inanılıyor.

Hintli yetkililer, olay yerinde duran bir yük treninin de kazaya karıştığını söyledi. Daha fazla detay vermediler.

Hayatta kalan yolculardan bazılarının enkaz altında kalanları kurtarmak için koşturduğu görüldü.

Yerel otobüs şirketleri de yaralı yolcuların taşınmasına yardımcı oluyor.

Ölü sayısının daha da artmasından korkuluyor.

BBC Güney Asya bölge editörü Anbarasan Ithrajan, Hindistan’ın dünyanın en büyük tren ağlarından birine sahip olduğunu ve birbirini izleyen hükümetlerin altyapıyı iyileştirmek için yüz milyonlarca dolar yatırım yapmasına rağmen kazaların yaygın olduğunu söylüyor.

Bir BBC muhabiriyle konuşmak istiyorsanız lütfen bir iletişim numarası ekleyin. Bizimle aşağıdaki yollarla da iletişime geçebilirsiniz:

Bu sayfayı okuyorsanız ve formu göremiyorsanız, sorunuzu veya yorumunuzu göndermek için BBC web sitesinin mobil sürümünü ziyaret etmeniz gerekecek veya [email protected] adresinden bize e-posta gönderebilirsiniz. Lütfen adınızı, yaşınızı ve yerinizi herhangi bir gönderime ekleyin.

READ  Güney Afrika, 1994'ten bu yana en büyük dönüşümü gerçekleştirebilecek bir seçimde oy kullanıyor