Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Afgan-Türk okul öğrencileri robotları, çeşitli projeleri sergiliyor

Belh ilindeki Afganistan-Türk Erkek Lisesi öğrencileri, robotlar ve diğer bilim projeleri ve sanat eserleri dahil olmak üzere başarılarını sergilediler.

Okulun müdürü Mohd Naeem Frooten, “On gün önce Türkiye’de bir resim ve resim yarışmasına okulun birçok öğrencisi katıldı ve onurlandırıldı. Froten’e göre yarışmaya 40 ülkedeki Afgan-Türk okullarından öğrenciler katıldı.

Proton ayrıca 2021’in başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde çevrimiçi bir robotik yarışması düzenleneceğini söyledi. Robotlarını yarışmaya gönderdiklerini ve birinciliği kazandığını söyledi.

“Robot üretimindeki faaliyetlerimiz aktif ve öğretmenler ve öğrenciler tarafından yürütülüyor. Robotumuz Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen bir yarışmada birincilik kazandı” dedi.

Yaklaşık 150 öğrenci, sanatsal ve bilimsel başarılarını sergilemek için Masar-ı Şerif şehrinde düzenlenen bir gösteriye katıldı.

Deprem uyarı cihazını geliştiren öğrenci Ahmed Walid, cihazının insanları herhangi bir depremden haberdar etmede faydalı olacağını söyledi. “Basit bir alarma sahip bu cihaz, insanları kendilerine dikkat etmeleri konusunda uyarabilir” dedi.

Bu arada birçok öğrenci, bu tür sergilerin kendilerini motive ettiğini ve ilerlemek için daha fazlasını yaptığını söyledi.

Öğrenci Ehsanullah, “Projeleri daha profesyonelce uygulamaya kararlıyız” dedi.

“Bugünkü sergi, öğrencilerin sıkı çalışmasının sonucudur. Bilgiyi uygulamaya koyduğumuzda çok faydalı olacaktır. Afganistan’daki Türk Marif Vakfı başkanı Saleh Sagar, bu nedenle öğrencilerin öğrendiklerini daha iyi öğrenebilmeleri ve kullanabilmeleri için sınıfta uygulamalarını istiyoruz ”dedi.

Okul yetkilileri, Afganistan-Türk Okulu’nun yılda iki kez ilkbahar ve yaz aylarında öğrencilerin başarılarını ifade ettiği sergiler düzenlediğini söyledi.

READ  Polonez mi? "Feito inanılmaz", mas Turk enfrentará "pressão enorme"