Haziran 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Afganistan depremi: Ölü sayısı arttıkça Taliban daha fazla yardım çağrısında bulundu | Afganistan

Taliban liderliğindeki hükümet, ülkenin doğusundaki dağlık bir bölgede yıkıcı bir depremle başa çıkmak için mücadele ederken daha fazla uluslararası yardım çağrısında bulundu. 1000’den fazla kişinin ölümüne neden oldu Ve birçok yaralı.

Savaşın parçaladığı ülkedeki ekonomik krizin ortasında, katı İslami liderlik, ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin geçen yıl geri çekilmesinin ardından Batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımların, Çarşamba günkü Host ve Paktika’daki felaketle başa çıkma yeteneğinin engellendiği anlamına geldiğini söyledi. ilçeler.

Dağlardaki ulaşılması zor bölgelerden sızan ölüm haberleriyle Çarşamba günü ölü sayısı istikrarlı bir şekilde yükseldi ve ülkenin dini lideri Hebatullah Ahundzada daha da yükselebileceği konusunda uyardı.

Deprem, halihazırda şiddetli yağmurun etkilerinden muzdarip olan bölgeleri vurdu ve kaya düşmelerine ve çamur kaymalarına neden olarak kurtarma çabalarını engelledi.

Paktika’daki Bilgi ve Kültür Dairesi başkanı Muhammed Amin Hudhaifa, ölü ve yaralıları çıkarmak için molozların arasında yapılan kazıyı anlatırken, “İnsanlar mezar üstüne mezar kazıyor” dedi.

Taliban tarafından yayınlanan görüntülerde, sakinlerin ölüleri gömmek için uzun bir çukur kazdıkları görülüyor. Hudhaifa, çoğunun kritik durumda olduğu 1500’den fazla kişinin yaralandığını söyledi. Gazetecilere verdiği demeçte, “İnsanlar hala enkaz altında mahsur kaldı” dedi.

Paktika eyaletinde deprem nedeniyle evsiz kalan bir kadın ısınmaya çalışıyor.
Paktika eyaletinde deprem nedeniyle evsiz kalan bir kadın ısınmaya çalışıyor. Fotoğraf: Anadolu Ajansı/Getty Images

felaket geliyor Afganistan Taliban’ın geçen yıl iktidarı ele geçirmesinden bu yana kendisini saran şiddetli ekonomik krizle boğuşuyor ve Taliban ile uluslararası kuruluşların hızlı bir şekilde yanıt verme kabiliyetine ilişkin hızla artan endişeler arasında.

Afganistan’da büyük uluslararası ajanslar hâlâ faaliyet gösterirken, Taliban’ın iktidarı ele geçirmesi, diğer ajansları ve hükümetleri, bütçesinin yaklaşık %80’inin dış yardımlardan geldiği bir ülkede yardım programlarını küçültmeye yöneltti.

Üst düzey bir Taliban yetkilisi olan Abdul Qahar Balkhi, hükümetin bazı hükümetler ve Sınır Tanımayan Doktorlar ve Kızıl Haç gibi diğer yardım kuruluşları tarafından taahhüt edilen yardımı “takdir ettiğini ve memnuniyetle karşıladığını” söyledi.

Ancak, başlangıçta 6.1 olarak rapor edilen ve 20 yıldan uzun süredir ülkedeki en ölümcül deprem olan 5.9 büyüklüğündeki deprem, daha fazla yardıma ihtiyaç duyan yaygın hasara ve ıstıraba neden oldu.

“Maalesef hükümet yaptırımlara tabi, bu yüzden insanlara gereken ölçüde maddi yardımda bulunamıyor” dedi.

deprem haritası

Yardımların önemli ölçüde artırılması gerekiyor çünkü bu, onlarca yıldır gerçekleşmeyen yıkıcı bir deprem” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel ajansın yardım için “tamamen seferber edildiğini” ve BM yetkililerinin deprem bölgesine sağlık ekipleri, ilaç, gıda, travma kitleri ve acil durum barınağı konuşlandırıldığını doğruladığını söyledi.

AB’nin Afganistan özel elçisi Thomas Nicholson, Twitter’da “AB durumu izliyor ve etkilenen insanlara ve topluluklara acil AB yardımı sağlamaya ve koordine etmeye hazır” dedi.

Yetkililerin depremde bir kişinin öldüğünü söylediği Pakistan, sınırın ötesine çadırlar da dahil olmak üzere acil yardım göndereceğini söyledi.

MSF, Khost ve Afganistan’ın başkenti Kabil’deki ekiplerinin destek sağlama konusunda Taliban hükümeti ve diğer kuruluşlarla iletişim kurduğunu söyledi.

Sınır Tanımayan Doktorlar Afganistan Bir tweette söyledi.

bu İngiliz Kızılhaçı dedi ki Ekipleri, Pakistan sınırına yakın bölgeye gıda, ilaç, barınma, su ve geçici barınak sevkiyatını organize ediyordu. Afganistan’da faaliyet gösteren kar amacı gütmeyen bir insani yardım kuruluşu olan Intersos, felaketin Afganlar için en kötü zamanlarda gelemeyeceğini ve “örgütün doktorları ve hemşirelerinin yakında acil tıbbi yardıma en çok ihtiyaç duyanları desteklemek için yola çıkacaklarını söyledi. hizmetler.” veya tedavi.”

Bir ambulans depremzedeleri Paktika eyaletindeki bir hastaneye taşıyor.
Bir ambulans depremzedeleri Paktika eyaletindeki bir hastaneye taşıyor. Fotoğraf: Çevre Koruma Ajansı

Felaket, sert İslamcı politikalarının bir sonucu olarak ülkeyi büyük ölçüde izole etmiş olan Taliban için büyük bir zorluk teşkil ediyor – özellikle de kadınların ve kızların boyun eğdirilmesi.

Taliban iktidarı ele geçirmeden önce bile, Afganistan’daki acil müdahale ekipleri ülkeyi sık sık vuran doğal afetlerle başa çıkmak için tükenmişti.

Ancak Taliban’ın iktidara gelmesinden bu yana yalnızca bir avuç uçuşa elverişli uçak ve helikopter kaldığından, son felakete verilecek acil müdahale daha da sınırlı olacaktır.

Karim Niazay eyalet başkentindeydi ve hemen geri döndüğünde köyünün yıkıldığını ve geniş ailesinden 22 kişinin öldürüldüğünü gördü.

Guardian’a “Ji’an Bölgesindeki uzak bir köyde yaşayan ailemden uzaktaydım. Sabah erkenden bir araba bulur bulmaz oraya gittim” dedi.

Bütün köy gömülü. Her şey düşmeden çıkmayı başaranlar, enkazın altından sevdiklerinin cesetlerini çıkarmayı başardı. Cesetlerin hepsi battaniyelere sarılmıştı.

“Ülkemin 22 üyesini kaybettim” [extended family] Kız kardeşim ve üç erkek kardeşim dahil. Köyde 70’den fazla insan öldü.”

Hayatta kalanlardan biri, çöken bir konukevinden çıkarılan 22 yaşındaki Arup Khan, depremin vurduğu anı anlattı. “Korkunç bir durumdu. Her yerde çığlıklar vardı. Çocuklarım ve ailem çamurun içindeydi.”

Beyaz Saray, kuvvetleri ilk Taliban rejimini devirmeye yardım eden ve Washington geçen yıl onları geri çekene kadar yirmi yıl Afganistan’da kalan ABD’nin depremden “çok üzüldüğünü” söyledi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan yaptığı açıklamada, “Başkan Biden gelişmeleri izliyor ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ve diğer federal hükümet ortaklarını, en çok etkilenenlere yardımcı olmak için ABD’nin yanıt seçeneklerini değerlendirmeye yönlendirdi.” Dedi.

US Geological Survey’e göre, Çarşamba günkü deprem, Khost’un yaklaşık 47 kilometre güneybatısında, 10 kilometre (altı mil) derinlikte yaklaşık 1.30’da meydana geldi.

Deprem, merkez üssü Khost’tan 480 km, Pakistan’ın Lahor kenti kadar uzakta da hissedildi.

READ  Rus Ordusu gazisi Khudaryonok, Ukrayna savaşının lanetli bir değerlendirmesinde