Aralık 3, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Peru’nun başkentinde bir evin altında keşfedilen İnka döneminden kalma bir mezar | Arkeoloji

Bilim adamları, şehrin kalbinde bir evin altında bir İnka mezarı keşfettiler. PeruLima’nın başkenti, beze sarılmış kalıntıların yanı sıra seramik ve lüks süs eşyaları içerdiğine inanılan bir mezarlık.

Baş arkeolog Giulio Abantu Reuters’e verdiği demeçte, 500 yıllık mezarın kumaşa sıkıca sarılmış “birden fazla cenaze paketi” içerdiğini söyledi.

Gömülenler, 1400’lerde güçlü İnka’nın batı Güney Amerika’nın uzunluğu boyunca yayılan bir imparatorluğu yönetmesinden önce bir zamanlar günümüz Lima’sında yaşayan bir kültür olan Ruricancho toplumunun seçkinlerinden olabileceğini söyledi.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere altın ve sofistike yapılarıyla ünlüdür: Machu Picchu’da kraliyet dağlık inziva yeriİspanyol fatihler 1532’de İnkaları yendi.

Lima’daki evin sahibi Hipólito Teca, sürprizi fark edince duygulandığını söyledi. San Juan de Luregancho’nun işçi sınıfı mahallesindeki gelecek nesillerin etraflarındaki zengin tarihi daha iyi takdir edeceklerini umarak, “İnanılmaz bir şey. Gerçekten onu tarif edecek başka kelimelerim yok” dedi.

Kazılar, mülkü için Tekka’yı inşa etme planlarının çok ihtiyaç duyulan bir arkeolojik araştırmaya yol açmasının ardından Mayıs ayında başladı. Lima bölgesi, İnka’dan önce ve sonra gelişen kültürlere ait yüzlerce arkeolojik buluntuyla ünlüdür.

Ücretsiz günlük haber bültenimiz olan ilk baskıya abone olun – hafta içi her sabah saat 07:00 GMT’de

READ  Kraliçe Elizabeth'in Platin Jübilesi: Kutlamalar Rehberiniz